dzieci, które mogą zjeść prawie że wszystko, jednak nie możemy zapomnieć o tych, które są rasowymi niejadkami. Jeśli twoje dziecko rutynowo wykręca nos podczas kolacji, albo twój syn nie chce jeść niczego zielonego to wiadome że są to objawy typowego niejadka. Dziś chcemy przyjść do was ze sposobami na takiego niejadka. 

Jeśli takie problemy z jedzeniem są ciągłe, to musisz o tym wiedzieć, że większość dzieci przechodzi przez fazę wybrednego jedzenia, zwłaszcza kiedy są małe. Mogą chcieć jeść przez cały czas te same potrawy lub odmówić spróbowania czegoś nowego to często jest całkowicie normalne. 

Dlaczego dzieci są często tak wybredne, jeśli chodzi o jedzenie?

Kiedy rodzi się dziecko to pije tylko mleko matki lub to modyfikowane, więc preferują słodsze smaki. Z czasem, gdy dziecko rośnie, do jego diety wprowadzane są stałe pokarmy przez co wtedy kubki smakowe zaczynają się zmieniać. Z biegiem czasu rozwijamy swoje gusta i preferencje. Tak więc to, że dziecko nie będzie lubiło danego jedzenia w wieku 3 lat, nie oznacza, że ​​nie będzie mu smakować, gdy będzie miało 8 lat. Bardzo prawdopodobne, że są pokarmy których nie jadłaś kiedyś, teraz je uwielbiasz. 

Jak skusić niejadka do jedzenia? – sposoby na niejadka

1. Jedz również jedzenie, które dajesz dziecku

Dzieci chętniej próbują zdrowej żywności, jeśli zobaczą, że jedzą ją również rodzice i rodzeństwo. Nie zapominaj o wyłączeniu telewizora oraz innych rozrywkach. Przy jedzeniu niech dziecko skupi się na jedzeniu. Pozwól dziecku oglądać cały proces rodzinnego spożywania posiłków i miejmy nadzieję próbowania różnych potraw.

Sposoby na niejadka
pixabay.com

2. Sprzedaj. 

Kiedy dajesz swojemu dziecku nowe jedzenie, bądź pozytywny. Porozmawiaj o tym, jak pysznie smakuje i pachnie. Twoje dziecko lubi słuchać i patrzeć na twoją reakcję. Jeśli odłożysz jakieś jedzenie na bok talerza to dziecko to zauważy i zrobi to samo. Pamiętaj również że dzieci chętnie próbują potraw, które pomagają przygotować. 

3. Bądź kreatywny z jedzeniem

Nie musisz zaczynać od zera, zachęcając dzieci do spróbowania różnych potraw. Na przykład, jeśli Twoje dziecko lubi makaron, wymieszaj warzywa z makaronem. A jeśli Twoje dziecko lubi chrupiące polędwiczki z kurczaka, spróbuj przygotować warzywa w podobny sposób. Na przykład obtocz fasolkę szparagową w bułce tartej i piecz fasolkę w piekarniku. Dzieci lubią widzieć coś nowego, lub gdy jedzenie wygląda ładnie. Może odrobina kreatywności pomoże ci, by dziecko więcej jadło.

4.Podawaj małe porcje

Dawanie dzieciom małych porcji służy dwóm celom. Po pierwsze, twoje dzieci mogą być przytłoczone dużymi porcjami jedzenia, które są nieznane lub nie są ich ulubionymi. Po drugie, zmarnujesz mniej jedzenia. Waszemu dziecku o wiele łatwiej jest spróbować jednego kwiatu brokułu niż wpatrywać się w cały kubek brokułów. Poza tym nigdy nie wiesz, co będą jeść Twoje dzieci, a czego nie. Nie ma sensu dawać im stosu jedzenia tylko po to, by je odrzucili. 

5. Zaproś niejadka do kuchni.

Dzieci chętniej próbują potraw, które pomagają Ci przygotować. Poproś, aby umyły warzywa na obiad lub owoce na deser. Lub pomóż im użyć foremki do ciastek, aby przyrządzić potrawy, takie jak kanapki, w zabawne kształty. 

6. Ogranicz ekstremalne podjadanie.

Dzieci jak każdy potrzebują zdrowych przekąsek. Ale jeśli zawsze jedzą między posiłkami, mogą przyjść do stołu najedzeni – i rzadziej spróbować czegoś nowego. Dlatego pamiętaj o tym, aby czasem ograniczać jedzenie między posiłkami.

Wskazówki które pomogą twojemu dziecku dobrze zasnąć
unsplash.com

7. Bądź cierpliwy.

Zmuszanie dzieci do spróbowania czegoś może prowadzić do walki o władzę i wywoływać u dzieci lęk przed posiłkami, dlatego zamiast tego nadal oferuj różnorodne potrawy ze wszystkich grup. Być może będziesz musiał zaoferować jedzenie  20 razy, zanim Twoje dziecko to polubi. 

Pracując ze swoim wybrednym dzieckiem, próbując nowych potraw, staraj się nie martwić zbytnio, jeśli na początku twoje wysiłki nie przynoszą sukcesu. Nawet jeśli maluch nie chce jeść przez pewien czas niczego poza mandarynkami z pewnością nie będzie żył na mandarynkach do końca życia. Ale jeśli nadal jesteś zaniepokojony, zaufaj swojemu przeczuciu i porozmawiaj z lekarzem dziecka .Rozmowa z lekarzem jest szczególnie wskazana, jeśli Twoje dziecko ma skrajne reakcje na pokarmy, które mu się nie podobają lub nagle odczuwa niechęć do jedzenia, które lubiło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here