Przychodzi czas, kiedy zęby nie pozwalają naszemu dziecku zasnąć, ale ząbkowanie jest nieuniknioną częścią rozwoju Twojego dziecka. Niestety ten okres  może być stresujący dla rodziców. Bez względu na porę dnia dziecko, które ząbkuje, może być trudne do uspokojenia. Co więc możesz zrobić, aby uspokoić malucha pomóc mu zasnąć w nocy, abyście oboje mogli cieszyć się śpiącym dzieckiem? Dziś chcemy przedstawić wam kilka porad.

Kiedy zaczyna się ząbkowanie u dziecka?

Większość dzieci zaczyna ząbkować między 4 a 7 miesiącem życia. Ale niektóre dzieci mogą zacząć ząbkować wcześniej lub później. Wszystko to zależy od dziecka i od jego preferencji.

Jak sprawdzić, czy to ból ząbkowania powoduje problemy ze snem?

Zazwyczaj będziesz wiedzieć, że zęby powodują zły sen u twojego dziecka. Wraz z trudnościami w zasypianiu objawy te zwykle obejmują:

  • drażliwość / rozdrażnienie
  • nadmierny ślinotok
  • żucie

Ale jeśli Twoje dziecko ma wysypkę gorączkę lub biegunkę, coś innego niż ząbkowanie może być przyczyną jego dyskomfortu. W takim przypadku powinieneś porozmawiać z pediatrą Twojego dziecka.

Sposoby na ząbkowanie u dziecka
unsplash.com

Sposoby na załagodzenia bólu związanego z ząbkowaniem u dziecka

1. Wykonaj masaż dziąseł

Dziąsła Twojego dziecka są podrażnione i obolałe, co może wyjaśniać nocne zamieszanie. Kiedy więc budzą się z płaczem, spróbuj zaoferować im chłodzący masaż dziąseł trwałym gryzakiem. W przypadku gryzaków upewnij się, że są one wykonane z litego plastiku, a nie z żelem, i przechowuj je w lodówce lub zamrażarce. Po każdym użyciu sprawdzaj gryzak. Unikaj też biżuterii na ząbkowanie, takiej jak naszyjniki i bransoletki wykonane z bursztynu , marmuru, silikonu, a nawet drewna

2. Schłodź dziąsła dziecka

Ból dziąseł może naprawdę źle oddziaływać na dzieci, jednak schłodzenie dziąseł może sprawić że nasze dziecko będzie spokojniejsze. Ta sztuczka jest łatwa w użyciu i nie wymaga żadnego specjalnego sprzętu – wystarczy przechować kilka przygotowanych gryzaków w zamrażarce i podać dziecku gdy płacze.

Weź czysty gryzak, namocz ją w wodzie, a następnie umieść w zamrażarce na co najmniej 30 do 60 minut. Oprócz natychmiastowego chłodzenia obolałych dziąseł dziecka maluch może je gryźć tak długo, jak chce.

3. Stań się zabawką do żucia Twojego dziecka

W zależności od tego, czy to ich pierwszy ząb, czy nie, możesz pozwolić dziecku na „gryzienie twojego palca.  Po prostu upewnij się, że masz czyste palce, zanim pozwolisz mu się bawić. Dla większego komfortu zanurz palce w chłodnej wodzie, aby uspokoić dziecko.

4. Utrzymuj regularną rutynę przed snem

To może brzmieć jak trudna sprawa, ale ząbkowanie – podobnie jak wiele innych okresów w życiu Twojego dziecka – jest sytuacją przejściową. Bez względu na to, jak kuszące może być aby ząbkowanie zakłóciło regularną rutynę przed snem, nie rób tego. W miarę możliwości trzymaj się ustalonej rutyny i staraj się zapewnić dziecku jak największy komfort, aby mógł zasnąć.

5. Zachowaj spokój

Zapewniamy, że nie jesteś pierwszym rodzicem, który sobie z tym poradził. I bez względu na to, jak stresujące może się to wydawać, przejdziesz przez to! Staraj się zachować perspektywę, zapewnić dziecku wygodę i dodatkowe przytulanie.

Sposoby na ząbkowanie u dziecka
unsplash,com

Ząbkowanie to jeden z gorszych chwil z dzieckiem. Z jednej strony obserwowanie wzrostu i rozwoju Twojego maleństwa jest ekscytujące. Ale z drugiej strony, tych kilka pierwszych zębów jest zwykle stresujących szczególnie wtedy, gdy objawy ząbkowania są najgorsze, a sen w nocy jest najbardziej zakłócony.

Na szczęście są rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić dyskomfort i umożliwić sen zarówno Tobie, jak i dziecku. A jeśli zauważysz gorączkę lub wysypkę, zadzwoń do swojego pediatry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here