Niewątpliwie, wakacje to niesamowita odskocznia od codzienności zarówno dla dzieci jak i rodziców, jednak ważne jest, aby rodzice zachowali środki ostrożności i rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie na plaży i w wodzie. Niestety często taki relaksacyjny dzień na plaży może usypiać ludzi w fałszywym poczuciu bezpieczeństwa.

Niestety na plażach istnieją prawdziwe niebezpieczeństwa, o których należy pamiętać, a tragedia może nastąpić w mgnieniu oka, jeśli Ty i Twoja rodzina nie będziecie na to przygotowani. W rzeczywistości ryzyko utonięcia jest głównym powodem do niepokoju.
Ważne jest więc odpowiednie przygotowanie rodziny na wspólny wyjazd tak, aby zachować bezpieczeństwo.

Przygotowanie do plaży

Niezależnie od tego, czy planujesz dzień na plaży, wybierasz się na rodzinne wakacje na plaży, warto z wyprzedzeniem porozmawiać z dziećmi o tym, co to znaczy być bezpiecznym na plaży. Ważne, aby zrobić to w domu, ponieważ na plaży dziecko może cię nie słuchać.

Jak nauczyć dziecko bezpieczeństwa na plaży?
pixabay.com

Odśwież umiejętności pływania

Pływanie w morzu różni się znacznie od pływania w basenie. W rzeczywistości pływanie w oceanie wymaga znacznie więcej umiejętności i wysiłku fizycznego niż na basenie. Co więcej, woda jest ciemna oraz nie jesteśmy w stanie złapać się drabiny ani betonowych ścian. Z tego powodu nierzadko zdarza się, że maluchy mają trudności z pływaniem, może też onieśmielać fakt, że fale je popychają i nie widzą dna.

 Przydatne może być również – zwłaszcza dla małych dzieci – wcześniejsze wzięcie kilku lekcji pływania. Ważne jest aby poinformować małe dzieci, aby nigdy nie odwracały się plecami do oceanu.  Dodatkowo nauka pływania na plecach to świetny sposób na odpoczynek dla dzieci, jeśli są zbyt daleko i nie mogą dostać się do brzegu.

Nawet jeśli Twoje dziecko jest starsze lub „dobrze pływa”, powinieneś uważnie obserwować je podczas pływania lub pluskania się w oceanie. Albo jeszcze lepiej, dołącz do nich, jeśli możesz.

Kup kamizelki ratunkowe

Jeśli masz małe dzieci lub dzieci w wieku przedszkolnym, powinieneś rozważyć zakup kamizelki ratunkowej. Nawet jeśli najprawdopodobniej będziesz w zasięgu ręki swoich maluchów, łatwo jest się rozproszyć. W konsekwencji kamizelka ratunkowa jest dodatkową warstwą ochronną. Tylko pamiętaj, aby wybrać taką, która pasuje do Twojego dziecka i przetestować go ją basenie przed wyruszeniem na plażę.

Porozmawiaj o prądach oceanicznych

Dzieci muszą zdawać sobie sprawę z prądów, ponieważ mogą spojrzeć w górę podczas zabawy w wodzie i nie zdawać sobie sprawy, że za moment znajdą się kilka metrów  od miejsca, w którym zaczęły zabawę.  Ponadto prądy są bardzo silne i mogą wciągnąć pływaka pod lub w głąb oceanu.

Wybierz plaże z ratownikami

Jeśli zabierasz rodzinę na plażę, najlepszym sposobem na zachowanie bezpieczeństwa jest wybranie plaż z ratownikami.

Jak zdyscyplinować dwulatna?
pixabay.com

Naucz dzieci prosić o pozwolenie

Zbyt wiele razy małe dzieci będą wędrować w kierunku wody, gdy jesteś rozproszony. Naucz swoje dzieci, że nie mogą wejść do wody bez uprzedniej konsultacji z Tobą lub Twoim partnerem.

Bezpieczeństwo na plaży

Jeśli czujesz, że Twoje dzieci tak naprawdę nie słuchają, gdy mówisz o jakiekolwiek oczekiwaniach lub zasadach, nie zapomnij poprosić ich o to co powiedziałaś. Z kolei jeśli mówiłaś im o tym wcześniej, to niech powtórzą to co już wiedzą na temat bezpieczeństwa.

Zbadaj teren

Wiele dzieci chce wskoczyć do wody, gdy tylko dotrą na plażę. Ale dobrze jest najpierw przeanalizować sytuację. Sprawdź, gdzie stacjonują ratownicy i zobacz, czy są jakieś ostrzeżenia o wodzie. Obserwuj też fale. Ocean może wydawać się pozornie spokojny, nawet gdy fale są wysokie. Dowiedz się, jak wysokie i mocne są fale. Dla młodszych dzieci możesz stworzyć grę polegającą na próbie przewidzenia, które fale będą wysokie.

Ustal granice

Ponieważ prądy przybrzeżne mogą stopniowo przenosić dzieci w dół plaży, możesz ustalić pewne granice dla swoich dzieci i poprosić, aby podczas zabawy w oceanie pozostawały między dwoma punktami. Na przykład możesz wybrać krzesło ratownika i wysoki budynek w tle. Jeśli spróbują pozostać w tych dwóch punktach, zawsze będą wiedzieć, gdzie znaleźć resztę rodziny.

Pamiętaj o swojej roli

Chociaż może być kuszące, aby zamknąć oczy i zdrzemnąć się, jeśli masz dzieci bawiące się w morzu, musisz mieć je na oku, nawet jeśli są nastolatkami i nastolatkami.

Idealnie byłoby, gdybyś był z nimi w wodzie, gdy bawią się na falach. W niektórych sytuacjach siedzenie na brzegu wody może być odpowiednie, o ile dziecko jest w pobliżu. Jeśli jesteś na plaży z małżonkiem lub partnerem, na zmianę obserwuj dzieci. Nigdy nie polegaj na ratownikach, którzy pilnują twoich dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here