Chociaż może to być frustrujące, a czasem nawet zawstydzające, ale trudności z dzieleniem się są częstym zachowaniem małych dzieci, z którym zmaga się wielu rodziców. Na szczęście wymyślenie, jest kilka sposobów dzięki którym możesz opanować niechęć do dzielenia się. Co więc możesz zrobić, aby zachęcić do dzielenia się, jeśli maluch nie lubi pozwalać innym bawić się swoimi zabawkami?

Dzielenie się i nieudostępnianie pewnych zabawek

Najlepszym sposobem, aby zachęcić malucha do dzielenia się zabawkami, jest wybranie niektórych zabawek którymi może się podzielić, a inne po prostu schować podczas zabawy z dziećmi. Można odłożyć, lub schować ulubionego misia na wizytę znajomego. Przed przyjściem innych dzieci, zapytaj swojego malucha, czy jest w pokoju coś , czym nie chcą się dzielić. To z pewnością uspokoi twoje dziecko, kiedy będzie wiedzieć że jego cenna zabawka jest bezpieczna. Zmuszanie malucha do dzielenia się zabawkami nie pozwala mu w pełni angażować się w zabawę, czego dzieci naprawdę potrzebują. Pozwolenie dziecku na zatrzymanie niektórych rzeczy dla siebie jest świetnym krokiem ku temu by nauczyć dziecko dzielenia się zabawkami.

Maluj obrazek i dziel się

Naucz swoje dziecko dzielenia się, kolorując lub malując coś razem. Weź duży biały papier i przybory do malowania i wspólnie namalujcie coś. Malujesz dom czy kwiat? Następnie przejdź do tego, aby dać mu przedmioty które używałaś i używasz. Gdy twoje dziecko weźmie od ciebie, poproś by podał ci jakiś pędzel oraz podzielił się farbą którą używa. Są to fajne kroki ku nauce dzielenia się.

Jak nauczyć dziecko dzielenia się?
pixabay.com

Zagraj w magiczną piłkę

Ta przyjazna dla maluchów gra i wiele osób uważa to za świetny sposób na nauczenie dzieci dzielenia się. Kiedy śpiewasz piosenkę (lub puściłaś z radia)  dzieciaki muszą przekazywać sobie piłkę od jednego do drugiego. W tej grze nikt nie chce zatrzymać piłki ze strachu przed byciem tym który ma piłeczkę! Nie masz piłki? Zagraj to przy kuchennym stole, używając jabłka lub pomarańczy!

Zaśpiewaj wspólną piosenkę

Wymyśl prostą piosenkę, którą możesz zaśpiewać z dzieckiem, na przykład żartobliwie powtarzając zdanie „Dzielenie się jest opiekuńcze” lub dostosowując słowa do ulubionej kołysanki lub piosenki z ulubionego filmu. Dzięki temu możesz spędzać czas z dzieckiem, podkreślając znaczenie dzielenia się w przyjemny sposób.

Podziel się swoją uwagą

Małe dzieci często mają trudności z dzieleniem się uwagą. Aby pomóc maluchowi lepiej dzielić się uwagą, pozwól dziecku i rodzeństwu usiąść obok Ciebie lub na kolanach w tym samym czasie i wchodzić w interakcję z każdym z nich oddzielnie. Zagraj ze swoim maluchem, a następnie pozwól mu obserwować, gdy grasz w kółko i krzyżyk z drugim dzieckiem. Po prostu zrobienie tego pomoże twojemu maluchowi nauczyć się dzielić twoją uwagą.

Jak nauczyć dziecko dzielenia się?
pixabay.com

Podaj cukierki

Daj swojemu maluchowi garść cukierków. Poproś, aby dał po jednym każdej osobie w pokoju. Może to znormalizować dzielenie się dla dziecka i pomóc mu zrozumieć, że dzielenie się jest normalną częścią życia.

Pokaż mu, jak to się robi

Użyj subtelnych ćwiczeń, aby pokazać, jak się dzielić. Ilekroć dajesz coś swojemu dziecku, zaznacz, że to dajesz. Możesz powiedzieć coś w stylu: „Podzielę się z tobą moim batonikiem, połowa dla ciebie a połowa dla mnie.

Podczas zwykłej zabawy skupiaj się na tym, kiedy maluch się dzieli i zapewniaj dużo wsparcia, gdy coś z tobą dzieli, zwłaszcza podczas pierwszego uczenia tej umiejętności. Nie zmuszaj dziecka do dzielenia się, ale chwal je, gdy to zrobi. Małe dzieci uwielbiają, gdy zachowujesz się podekscytowany, gdy robią coś dobrego – więc kiedy się dzieli, bądź entuzjastycznie nastawiony do tego, jakie to wspaniałe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here