Jeśli czytasz ten artykuł to najprawdopodobniej przetrwałeś jeden z gorszych okresów jakim jest ząbkowanie oraz nieprzespane noce. W końcu pewnego dnia przyjdzie czas, kiedy zęby mleczne twojego dziecka będę wypadać. Utrata zębów mlecznych, podobnie jak pierwsze zęby, jest dla dzieci kamieniem milowym – i sprawi, że będzie to dla nich ważny krok, w końcu każdy chce dostać coś od wróżki. Jednak jest ważne pytanie, kiedy dzieci zaczynają tracić mleczaki?

Jak przygotować dziecko do samotnego pozostania w domu?
unsplash.com

Istnieje wiele przedziałów wiekowych, w których dzieci tracą zęby mleczne. Są dzieci które tracą pierwszy ząb w wieku około 5 lat, a są dzieci które tracą dopiero gdy mają 7-8 lat.Zastanawiasz się, kiedy Twoje dziecko będzie mogło schować swój pierwszy ząb pod poduszką? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o utracie mleczaków. 

Kiedy wypadają zęby dziecka?

Większość dzieci zaczyna tracić zęby mleczne w wieku około 5 i 6 lat. Najczęściej poluzowują się siekacze dolnej szczęki czyli dwa środkowe zęby na dole, a następnie zwykle wypadają górne siekacze – najczęściej w wieku około 8 lat. Z kolei zęby trzonowe wypadają zwykle między 10 a 12 rokiem życia

Podczas gdy dziecko traci pierwszy ząb w wieku od 5 do 6 lat, należy pamiętać, że wszystko zależy od danego dziecka. Ponadto pamiętaj o ogólnym rozwoju swojego dziecka. Jeśli dziecko jest poniżej lub powyżej średniej wagi i wzrostu, rozwój zębów może również być nieco inny. 

I chociaż większość dzieci nie traci zębów przed 5 rokiem życia, możesz zacząć zauważać zmiany w uśmiechu swojego dziecka mniej więcej w wieku 4 lat, ponieważ w tym czasie struktura twarzy Twojego dziecka zacznie się zauważalnie zmieniać. Kiedy to się dzieje, możesz zacząć zauważać przestrzenie między zębami. Jest to naturalny proces wzrostu, który zapewnia miejsce na pojawienie się zębów stałych.

Jak przygotować dziecko do samotnego pozostania w domu?
unsplash.com

Co powoduje wypadanie zębów mlecznych?

Co powoduje, że zęby dziecka wypadają w pierwszej kolejności? Szczerze mówiąc, nawet eksperci się nad tym zastanawiają. Wiemy, że jest to naturalny proces związany z normalnym wzrostem i rozwojem oraz z czynnikami takimi jak wzrost zębów dorosłych i naturalny proces, który zachodzi między korzeniami młodego zęba a kością. 

Jaka jest typowa kolejność utraty zębów mlecznych?

Czas utraty zębów może się różnić w zależności od dziecka, jednak jest zauważalny pewien  ​​schemat który jest dość spójny u większości dzieci. Najczęściej zaczyna się to od utraty przednich dolnych zębów i przechodzi do wypadania drugich trzonowców.

Dolne siekacze centralne 6 do 7 lat
Siekacze środkowe górne 6 do 7 lat
Górne siekacze boczne 7 do 8 lat
Dolne siekacze boczne 7 do 8 lat
Górne pierwsze zęby trzonowe Od 9 do 11 lat
Dolne pierwsze zęby trzonowe Od 9 do 11 lat
Dolne kły Od 9 do 12 lat
Górne kły 10 do 12 lat
Dolne drugie zęby trzonowe 10 do 12 lat
Górne drugie zęby trzonowe 10 do 12 lat

Czy zęby dziecka bolą, zanim wypadną?

Chociaż utrata mleczaków może być dla niektórych dzieci trochę niewygodna, nie martw się. Niektóre dzieci odczuwają dyskomfort, gdy zęby dziecka się ruszają i kiedy pojawiają się nowe zęby dorosłe ale inne dzieci nie mają z tym problemów. Ból jest subiektywny, a doświadczenie prawdopodobnie odnosi się do rzeczywistego stanu zębów, a także temperamentu i osobowości dziecka.

Jeśli pojawia się jakikolwiek dyskomfort, prawdopodobnie jest to spowodowane zębem, który nie chciał wypaść przez dłuższy czas. Kiedy dzieci pozostawiają ząb wiszący na nitce przez długi czas, jedzenie i bakterie mogą zebrać się w dziąsłach, powodując ich zaczerwienienie i stan zapalny.

Jak tego uniknąć? 

Najlepiej niech twoje dziecko porusza zębami tak bardzo, jak to możliwe. Im szybciej wyrwie, tym lepiej. 

Jak nauczyć dziecko dzielenia się?
pixabay.com

Co się stanie, jeśli twoje dziecko wybije sobie ząb? 

Wiemy, że niektóre dzieci są nieco roztrzepane. Dlatego musimy mieć na uwadze wybicie zęba mlecznego. Rodzice nie zawsze mogą zapobiec wypadkowi bez względu na to, ile razy dzieci są upominane, to jako osoby dorosłe powinniśmy mieć pod ręką dentystę rodzinnego lub dziecięcego. Jeśli młody ząb jest wybity całkowicie, nie wszczepiamy go ponownie, jeśli jednak się złamie, może to być pilniejsze ponieważ wtedy ważna jest wizyta u dentysty. Jeśli dojdzie do urazu zęba mlecznego, w zależności od stadium zęba stałego, może dojść do uszkodzenia zęba stałego- zwłaszcza jeśli są to zęby przednie.

W jakiej sytuacji skonsultować się ze stomatologiem / lekarzem?

Jeśli twojemu dziecku wciąż nie wypadł żaden ząb mleczny nie jest to powód do niepokoju. W niektórych przypadkach przedwczesna utrata zębów może wskazywać na coś innego, ponieważ brak wypadania zębów nigdy nie stanowi zagrożenia. To coś, o czym rodzice mogą rozmawiać z dentystą podczas regularnych wizyt w gabinecie.

Bardzo wczesna utrata trzonowców mlecznych i kłów  może czasami być związana z problemami genetycznymi lub chorobami zęba. Jeśli rodzice zauważą luźne zęby, szczególnie w przypadku bólu lub obrzęku, powinni skontaktować się z dentystą w celu uzyskania porady.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here