Posiadanie pięknego, zadbanego trawnika wymaga nieustającej pielęgnacji i podjęcia ewentualnych zabiegów we właściwym czasie. Wiele z nich odnosi się do samej trawy – nawożenie, podlewanie i koszenie to podstawowe i oczywiste czynności, które zna, i o których pamięta w zasadzie każdy. Ale w dbaniu o właściwy wygląd trawnika nie powinno się pomijać czy traktować zbyt lekko interwencji w samą strukturę gleby. Najbardziej istotna jest wertykulacja trawników.
Wertykulacja trawników to mechaniczne fragmentaryczne usunięcie wierzchniej warstwy darni, w której obumarłe części roślin, trawy, mchu, liści twarzą zbitą barierę, która na wiele sposobów szkodzi trawnikowi i jego kondycji. Nie przepuszcza wody, więc obniża skuteczność nawadniania i nawożenia, gromadząc ją niepotrzebnie i niebezpiecznie na ograniczonej powierzchni, limituje wymianę tlenu i intensywność światła, blokuje wzrost kiełków a sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów, pasożytów.
Wertykulację przeprowadza się wczesną wiosną, przed nawożeniem a po pierwszym koszeniu trawy (wybierając najmniejszą możliwą długość cięcia).
Jeżeli trawnik nie jest duży można użyć specjalnych grabi ogrodniczych lub wertykulatorów ręcznych: to bardzo proste w obsłudze urządzenia, które pozwalają na wybór (najczęściej) dwóch różnych głębokości i cięć. Należy potem zebrać ręcznie cały wydobyty materiał.
W sprzedaży istnieją także bardzo praktyczne wertykulatory mechaniczne, idealnie nadające się do dużych przestrzeni i oszczędzające mnóstwo czasu. Model sprężynowy pozwala jedynie na wydobycie części murawy, model z ostrzami przeprowadzi także skaryfikację terenu, czyli głębokie nacięcia, które dzięki częściowemu rozcięciu korzeni traw pozwolą na lepsze ich nawodnienie oraz na dotarcie do nich większej ilości składników mineralnych czy nawozów.
Aby mieć pewność, że nie zaszkodzimy bardziej niż pomożemy naszemu trawnikowi, lub gdy brak nam czasu i energii, można zawsze zwrócić się o fachową pomoc do specjalistów, dla których „wertykulacja trawników” brzmi łatwo i przyjemnie.