Zakup nowego notebooka czy też komputera stacjonarnego zawsze wiąże się z wieloma ważnymi decyzjami, nie tylko dotyczącymi tego jakie podzespoły wybrać.

Jedną z ważniejszych decyzji, jakie należy podjąć, to decyzja o tym jaki system operacyjny będziemy chcieli posiadać w naszym nowym sprzęcie.

Od kilkunastu lat na rynku istnieją tylko trzej gracze: Windows, MacOS oraz Linux.

W przypadku Windowsa wybór jest stosunkowo prosty, ponieważ obecnie jedynymi nadal wspieranymi systemami operacyjnymi oferowanymi przez Microsoft, jest Windows 10 oraz Windows 8/8.1. Nadal można oczywiście zakupić Windowsa 7, ale nie jest on od ponad roku wspierany przez Microsoft. Oznacza to, że firma nie wydaje już na ten system żadnych aktualizacji zabezpieczeń, dlatego też decydując się na ten system będziemy musieli liczyć się z minimalnym ryzykiem ataku hakerskiego na nasz komputer lub złapania przez nasz system operacyjny jakiegoś mniej lub bardziej groźnego wirusa.

laptop

Zdecydowanie najlepszym wyborem w przypadku Windowsa, będzie wersja dziesiąta. Ma ona obecnie największe wsparcie i jest na bieżąco aktualizowana, zarówno pod kątem aktualizacji zabezpieczeń, ale również pod względem drobnych zmian kosmetycznych, które Microsoft wprowadza do swojego najnowszego systemu operacyjnego przynajmniej raz na kilka miesięcy.

Drugim systemem wartym do rozważenia jest MacOS, czyli system operacyjny oferowany przez Apple. Jest to bardzo ciekawy typ systemu operacyjnego, ponieważ nie da się go obecnie zakupić „osobno” – jest on zawsze dołączany do każdego oficjalnego i certyfikowanego komputera oraz laptopa od Apple. Oznacza to więc, że jeżeli chcemy mieć ten system u siebie legalnie, to będziemy zmuszeni do zakupu sprzętu prosto od Apple – będzie to więc zakup, który dość mocno nadwyręży naszą kieszeń, ponieważ ceny nowych notebooków i komputerów stacjonarnych od Apple, zaczynają się od 3-4 tysięcy złotych.

Najtańszym rozwiązaniem może być któraś z darmowych dystrybucji Linuxa. Linux słynie z tego, że składa się na niego kilkadziesiąt (o ile nie kilkaset) różnorodnych dystrybucji. Wszystkie z nich są darmowe, chociaż oczywiście każdego z twórców danej dystrybucji, można dobrowolnie wesprzeć za pośrednictwem różnego rodzaju portali.

Jaki Linux na laptopa byłby najlepszy? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta biorąc pod uwagę jak wiele dystrybucji jest obecnie dostępnych.

Najlepszym wyborem dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z systemem z „pingwinkiem” będzie zdecydowanie Ubuntu. Jest to system, który posiada bardzo schludny, prosty i intuicyjny interfejs, który jest wyjątkowo łatwy do ogarnięcia i nauczenia.

Dla troszkę bardziej zaawansowanych użytkowników na pewno sprawdzi się o wiele lepiej Linux Mint, który swoim wyglądem dość mocno nawiązuje do starszych systemów od Windowsa, takich jak Windows Vista i Windows 7.

Są również dystrybucje Linuxa, które są zarezerwowane przede wszystkim dla bardziej doświadczonych i zaawansowanych użytkowników, którzy chociaż trochę znają się na programowaniu informatyce i dla których o wiele bardziej toporny i nieintuicyjny system nie będzie aż takim problemem. Do takich dystrybucji Linuxa można zaliczyć chociażby openSUSE czy Fedorę.

jaki linux na laptopa

Oprócz wyboru systemu operacyjnego, równie ważną decyzją jest wybór samego sprzętu. Będzie to komputer stacjonarny czy może notebook?

Jeżeli wiemy, że nasz tryb życia wymaga od nas bardzo częstego przebywania poza domem, to zdecydowanie bardziej praktycznym pomysłem okaże się kupno laptopa. W przypadku laptopów można wymienić kilka typów tych urządzeń: laptopy gamingowe (zdecydowanie najdroższe), biznesowe (najbardziej uniwersalne i dość tanie) oraz mobilne (lekkie, cienkie i z bardzo pojemną baterią, która pozwala na pracę nawet do 10-12 godzin).

Jeżeli natomiast nasz wolny czas spędzamy przede wszystkim w naszym domu oraz cenimy sobie najbardziej nie mobilność, ale mocną specyfikację i dobry stosunek jakości do ceny, to powinniśmy postawić raczej na zakup komputera stacjonarnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here