Czym jest SUV?

Suvów w garażach i na drogach jest coraz więcej, są to samochody kierowane do osób lubiących aktywny styl życia, amatorów sportów i aktywnego spędzania czasu na łonie natury. SUV można uznać za połączenie samochodu osobowego i terenowego. Ma mniej użytkowy charakter od samochodu terenowego oraz na rzecz właściwości, dzięki którym mógłby jeździć w terenie ma bogatsze wnętrze i bardziej komfortowe zawieszenie.

Szeroki wybór

Pod pewnym względem z samochodami tego typu jest jak ze wszystkimi innymi produktami, ich zakres cenowy jest szeroki – jedne są dostępne w przystępnej cenie, na inne stać jedynie wybranych. Ponadto rodzajów jest również wbród, są SUVy benzynowe, z napędem hybrydowym, diesle, są z napędem na 1 i 2 osie. Modeli jest tyle, że trudno zrobić uczciwe zestawienie czy uczciwie doradzić jaki SUV kupić.

Poczucie bezpieczeństwa

suv

Kierowaniu takim autem może towarzyszyć poczucie bezpieczeństwa, które wcale nie bierze się z powietrza. Są to duże i raczej masywne auta, więc w przypadku krytycznego zdarzenia na drodze, to raczej druga strona powinna się martwić, co więcej w czasie jazdy rzadko zdarzy się, by inni kierowcy próbowali swoich sił z większymi SUVami.

Poruszanie się po mieście

SUVy miejskie mają dobrą widoczność, zaś w betonowej dżungli czyli w terenie zabudowanym kieruje się nim komfortowo bez zbędnej ekwilibrystyki. Gdy mowa o większych autach, jazda po mieście może wymagać już wprawy i ostrożności, duża szerokość pojazdu wymusza uwagę na tym, by zmieścić się we własnym pasie, zaś wysoko zadarty przód powoduje, że pole widzenia zaczyna się 3-5 metrów przed przednim zderzakiem. To naprawdę dużo jak na miejskie warunki. Faktem wartym uwagi, jest częsta trudność ze znalezieniem miejsca parkingowego ze względu na duże gabaryty samochodu.

Pożeracze kilometrów

Kiedy jednak już wsiądziemy do SUVa, wyjedziemy poza miasto, znajdziemy się w trasie, wtedy odczujemy jego zalety. Kolejne kilometry pokonuje się w sposób niemalże niezauważalny, rozsiadłszy się na fotelu kierowcy czujemy się niemalże jak na ulubionym fotelu znajdującym się przy kominku, gdzie czytamy najlepsze powieści. Wysoka pozycja za kierownicą umożliwia obserwowanie samochodu, który jedzie przed nami oraz tych jadących jeszcze przed tym samochodem. To daje komfort i poczucie bezpieczeństwa. Auta tego typu z napędem na 4 koła, a takie rozwiązanie jest tu często spotykane, są bardziej zalecane do pokonywania zaśnieżonych, robią to w sposób szybszy, bezpieczniejszy i bardziej komfortowy.

Wszechstronność

SUVy często są samochodami prestiżowymi, co więcej są wszechstronne – nadają się zarówno do odwożenia dzieci na lekcje, jak i do pokonywania dłuższych tras w czasie urlopu czy jeździe po bardziej grząskim terenie w przypadku gdy właściciel ma hobby, które wymusza pokonywanie takich odcinków.

range rover

Mało opływowe kształty

Minusem takich aut jest brak aerodynamicznych kształtów, przy większych prędkościach pojawia się szum. Współczynnik oporu aerodynamicznego SUVów przeważnie waha się koło 0,35. Rezultatem jest raczej niska prędkość maksymalna. Warto dodać, że przy większych prędkościach, gdy już zdecydujemy się je rozwinąć, znacznie wzrośnie również spalanie. Napęd na obie osie też zwiększa spalanie, tak że jak widać – coś za coś.

Kilka minusów

Mając w pamięci rozmiary tego rodzaju pojazdów, należy zwrócić uwagę, że hamulce w SUVach w porównaniu z hamulcami w autach osobowych też działają wolniej. Podobnie rzecz się ma jeśli chodzi o różnego rodzaju zakręty. W SUVach siedzenia z tyłu często są umieszczone dość nisko względem podłogi, więc nad głową pasażer ma dużo miejsca, lecz pozycja nóg jest mniej wygodna. Znalezienie SUVa z odpowiadającym na bagażnikiem też czasem może sprawiać problemy.

Niewykorzystany potencjał

SUVy trudno jest ocenić pozytywnie czy negatywnie, często ich nabywcy są kuszeni prestiżem i budzącym respekt wyglądem samochodu. Przeważnie SUVy są kupowane w wersji z napędem na jedną oś, ich zalety często nie są w pełni wykorzystywane, tak że elementem decydującym przy zakupie jest atrakcyjny wygląd nie tylko dla kupującego, ale i potencjalnie jego przyjaciół, znajomych czy innych kierowców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here