Bardzo dużo osób lubi lawendę ponieważ jest nie tylko piękna w okresie kwitnienia, ale także cudownie pachnie, nic więc dziwnego, że jest używana do celów estetycznych, relaksacyjnych, a nawet kulinarnych. Dziś chcemy wam powiedzieć o zastosowaniach oraz o mitach dotyczących lawendy. 

Właściwości Lawendy

Lawenda na trawienie oraz sen

Słyszałaś o właściwościach trawiennych lawendy?  Jest to jedno z jej najczęstszych zastosowań, ponieważ ona od dawna jest od dawna stosowana do tych celów w leczeniu problemów żołądkowo-jelitowych . Dzieje się tak, ponieważ jego właściwości pomagają regulować pracę układu pokarmowego, a zawarte w nim związki hamują namnażanie się bakterii w żołądku. Jej właściwości trawienne są właśnie jednym z powodów, dla których zalecane są napary z lawendy, ale nie jedyny.

Jego właściwości odprężające sprawiają, że napar z lawendy polecany jest zwykle na noc i zwalcza bezsenność.

Lawenda do kuchni

Lawenda jest również stosowana w kuchni. Kwiaty lawendy są świetną przyprawą do niektórych zup i sosów, a także do dżemów.

Jakie są właściwości lawendy?
pixabay.com

Lawenda do skóry

Lawenda jest częstym składnikiem kosmetyków . Do tego stopnia, że ​​znajdziesz mydła, balsamy do ciała i kremy, które mają go w swoim składzie. Posiada właściwości przeciwzapalne i łagodzące, dzięki czemu nadaje się do skóry atopowej i alergicznej. Jest również często stosowany w leczeniu łuszczycy i może przyspieszyć proces gojenia oparzeń.

Kąpiel relaksująca z lawendą

Kąpiel z lawendy posiada właściwości relaksujące . W rzeczywistości istnieje wiele produktów dla dzieci, które znajdziesz z tym komponentem, aby maluchy spały spokojnie przez całą noc. Jeśli chcesz się odprężyć przed snem, możesz dodać do wody kilka kropli olejku lawendowego i soli. Możesz nawet przygotować je samodzielnie. Potrzebujesz tylko soli i kilku kropli olejku lub soli i kilku pokruszonych suszonych kwiatów. A jeśli nie masz ochoty na wieczorną kąpiel, możesz dać kilka kropli olejku na poduszkę . Aromat pomoże Ci odpocząć.

Lawenda do aromaterapii

Lawendowy jest jednym z elementów najbardziej powszechnie stosowanych w aromaterapii ponieważ jak wiemy ma właściwości relaksujące i przyjemny aromat. Olejek lawendowy można wlać za pomocą dyfuzorów , ale można też kupić wszelkiego rodzaju odświeżacze powietrza o tym aromacie. Należy pamiętać, że będzie on szczególnie odpowiedni do tworzenia przestrzeni relaksacyjnych i nie należy go wybierać do miejsc pracy czy aktywności, gdyż tam można uzyskać efekt odwrotny niż powinien.

Jakie są właściwości lawendy?
pixabay.com

Lawenda jako odświeżacz powietrza

Jeśli w twoim domu unosi się nieprzyjemny zapach lub w szafie to możesz samodzielnie przygotować do tego torebki lawendę . Kup bukiet lawendy lub jeśli masz roślinę, usuń łodygi w momencie, gdy kwiaty uzyskają intensywny kolor. Następnie możesz je wysuszyć według własnego uznania.  Po wysuszeniu kwiatów można ich użyć jako środka aromatyzującego. Przygotuj torebki lub saszetki do szafek, połóż je na tacy lub na ozdobnym talerzu w salonie.

Lawenda środkiem do odstraszania owadów 

Niewiele osób wie, że lawenda jest naprawdę świetnym środkiem odstraszającym owady . Jeśli w letnie noce spryskasz łóżko lub zasłony kilkoma kroplami lub włożysz kwiaty lawendy do sypialni, odstraszysz komary . Możesz także nosić w kieszeni torebkę lawendy lub spryskać skórę olejkiem do ciała lub wodą kolońską, aby osiągnąć ten sam efekt.

Wiedzieliście o tych wszystkich zastosowaniach lawendy? Lawendę dobrze jest mieć w domu, by wykorzystać ją na wiele różnych sposobów.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here