Przechowywanie leków w dzisiejszych czasach to problem w wielu domach. Wiele gospodyń zastanawia się nad tym, gdzie leki przechowywać. Trapi nas również kwestia odnalezienia odpowiedniego specyfiku w sytuacjach stresowych, gdzie dużą rolę gra czas lub po prostu zastanawiamy się jak wśród kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu opakowań znaleźć odpowiednie.

Jak przechowywać leki w domu?

Obecnie w wielu domach liczba leków jest ogromna. Dostępność i oferowana różnorodność lekarstw i suplementów powoduje, że kupujemy na potęgę. W pewnym momencie zdajemy sobie sprawę, że musimy wprowadzić system przechowywania, który ułatwi nam korzystanie z nich.

Przechowywanie leków w domu
Pixabay.com

Znajdź właściwe miejsce do leków

Podstawa to znalezienie właściwego miejsca. Najwłaściwszym wydaje się szuflada bądź szafka w stu procentach poświęcona lekarstwom. Nie mieszajmy ich z innymi przedmiotami. Ważne, aby było to miejsce niedostępne dla dzieci. Najlepiej jeśli szafka bądź szuflada będą wysoko, gdzie dzieci nie mają dostępu. Przywykliśmy w wielu domach do przechowywania leków w kuchni. To dobre rozwiązanie. Teoretycznie leki mamy pod ręką, dodatkowo jest to miejsce, które mamy na oku więc szybko zweryfikujemy jeśli maluch zacznie przy nich grzebać.

Przypilnujmy, aby nie było to miejsce narażone na dużą temperaturę czy wilgoć. Równie dobrze możemy przechować leki w sypialni lub innym pomieszczeniu, ale zwykle część leków bierzemy po jedzeniu więc, aby nie biegać po domu dobrze mieć leki pod ręką. Jeśli nie stosujemy leków codziennie to biuro czy sypialnia będą super, bo zwykle są to miejsca, gdzie nasze dzieci nie mają wstępu bez naszej wiedzy. Możemy również zastosować kluczyk, ale trzymajmy go zawsze w jednym miejscu bardzo blisko danej szafki czy szuflady, aby nie było kłopotu ze znalezieniem go w sytuacjach kryzysowych.

Jeśli mamy łącznie kilka sztuk opakowań z lekami to możemy trzymać je luźno.
Potraktujmy to miejsce tematycznie, nie wkładajmy do tej szafki czy szuflady przedmiotów niezwiązanych z tą kategorią. Śmiało możemy dołożyć tam ciśnieniomierz, termometr lub inne domowe sprzęty medyczne, jak na przykład inhalator.

Przechowywanie leków w domu
pixabay.com

Gdzie przechowywać leki gdy mamy ich dużo?

Jeśli leków mamy dużo to polecam pogrupowanie ich. Przezroczyste pudełka będą do tego celu najlepsze. Doklejmy etykiety z nazwą grupy bądź opiszmy je po prostu markerem, np. pierwsza pomoc, witaminy i suplementy, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, codziennie używane. W zależności ile mamy tych leków i na co je stosujemy, to te kategorie, możemy zmniejszyć lub zwiększyć.

Przechowywanie leków w sposób uporządkowany sprawi, że szybciej dostrzeżemy, że kończy się któryś z nich. Dodatkowo nie tracimy czasu na wyszukiwanie wśród wielu leków, tego, który stosujemy codziennie. A także ułatwi nam to sezonowe przeglądanie lekarstw w celu weryfikacji terminów ważności.  Czas, jaki będziemy musieli poświęcić na uporządkowanie leków to maksymalnie dwie godziny, a usprawni nam życie codzienne i będzie procentować za każdym razem, gdy będziemy sięgać po lek. Dodatkowo, pamiętajmy, że my po takich szafkach czy szufladach poruszamy się intuicyjnie, gdyż sami tworzyliśmy te miejsca, ale pomyślmy też o innych domownikach. Będzie im łatwiej odnaleźć się w danym miejscu, bo nic tak nie ułatwia życia jak ład i porządek.

Leki przechowywane w lodówce

Analogiczna sytuacja powinna mieć miejsce w lodówce. Musi to być miejsce niedostępne dla rączek dziecięcych. Przeznaczmy na nie górną półkę w drzwiach lub przezroczysty pojemnik ustawmy na półce w lodówce. Na szczęście takich leków nie ma dużo. Łatwo je ukryć w jakimś zakamarku lodówki. Kontrolujmy to i pilnujmy. Małe dzieci zwykle nie mają dostępu do sprzętu AGD, a przedszkolakom możemy już wytłumaczyć, że nie wolno ruszać danego pudełeczka, np. rozmawiając z maluchem i tłumacząc mu ten zakaz, przyklejmy nalepkę ostrzegawczą, która maluchowi będzie kojarzyła się z tą rozmową i przypominała o zakazie.

Jak widać problem przechowywania leków, wydaje się skomplikowany, ale to łatwa sprawa. Nie zwlekajmy i zabierzmy się za to jeszcze dzisiaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here