Wiadomo, że każdemu z nas zdarza się podskok ciśnienia. Jeśli jednak zdarza się to zdecydowanie zbyt często, trzeba wybrać się do specjalisty. Prawie trzy czwarte osób w wieku powyżej 55 lat cierpi na wysokie ciśnienie krwi. Dziś jednak chcielibyśmy pokazać wam kilka sposobów na obniżenie ciśnienia krwi bez tabletek.

Dlaczego mamy wysokie ciśnienie?

Nadwaga, zła dieta, siedzący tryb życia – wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko nadciśnienia. Oczywiście właściwe leczenie należy wybrać tylko u lekarza, ale czasami zdarzają się sytuacje, w których zarówno lekarz, jak i przepisane mu z jakiegoś powodu leki nie są dostępne.

Oilka wskazówek, które pomogą Ci obniżyć ciśnienie krwi bez tabletek.

Jakie ciśnienie krwi uważa się za wysokie?

Lekarze mówią o nadciśnieniu, jeśli dorosły pacjent ma ciśnienie skurczowe („górne”) wynoszące 140 mm lub więcej przez siedem dni lub dłużej, a ciśnienie rozkurczowe („niższe”) wynoszące 90 lub więcej. W takim przypadku powinieneś udać się do lekarza, wybrać terapię i ostrożnie przyjmować przepisane leki, a także spróbować zminimalizować czynniki zwiększające ryzyko nadciśnienia: rzucić palenie i alkohol, przejść na zdrowszą dietę i ruszać się więcej. Ale nawet jeśli twoje górne ciśnienie krwi waha się między 130-140 mm przez 10-14 dni, powinieneś udać się do lekarza: ten stan jest również uważany za niebezpieczny dla zdrowia i może wymagać leczenia. Jeśli nie masz pod ręką tonometru musisz go kupić lub wypożyczyć i wykonywać regularne pomiary przez co najmniej tydzień.

Jak obniżyć ciśnienie krwi bez tabletek

Wszystkie poniższe środki należy uznać za „nagłe”, należy je stosować tylko wtedy, gdy nie masz możliwości wizyty u lekarza. Nie powinieneś ich używać przez cały czas – może to mieć zły wpływ na twoje zdrowie.

Łamanie włosów - przyczyny, objawy, i zapobieganie
unsplash.com

Głębokie oddychanie

Głębokie odmierzanie oddechu pomaga zmniejszyć poziom stresu, który w większości przypadków powoduje wzrost ciśnienia. Aby sobie z tym poradzić, należy wziąć głęboki oddech (i spróbować wdychać powietrze przez klatkę piersiową, a nie brzuch), a następnie wykonać ten sam głęboki wydech. Upewnij się, że wdychasz i wydychasz przez co najmniej pięć sekund. Powtórz kilka razy, spróbuj wstrzymać oddech między wydechem a wdechem przez 5-8 sekund. Głębokie oddychanie zwiększy przepływ krwi, rozszerzy naczynia krwionośne i obniży ciśnienie krwi.

Zimne okłady na dłonie

Trzymaj ręce pod chłodną (ale bynajmniej nie lodowatą) bieżącą wodą przez kilka minut. Spowoduje to zmniejszenie tętna, a tym samym obniżenie ciśnienia krwi.

Gorąca kąpiel dla dłoni lub stóp

Wraz ze wzrostem ciśnienia naczynia w kończynach zwężają się. Aby pomóc im się rozwinąć, możesz przygotować kąpiel z gorącą wodą (około 45 stopni) i zanurzyć w niej ręce i stopy. Po 10 minutach naczynia rozszerzą się, krew popłynie do nóg i ramion, a ciśnienie spadnie.

Herbata miętowa

Mięta jest cudownym naturalnym środkiem przeciwstresowym. Jeśli masz trochę suszonych liści tej rośliny w domu (lub gotowe saszetki), zalej je wrzącą wodą, pozostaw na 10 minut, następnie odcedź, poczekaj, aż napój nieco ostygnie i pij powoli. Możesz dodać trochę cukru lub miodu: ta herbata miętowa zmniejszy stres i obniży ciśnienie krwi. Najważniejsze: napój nie powinien być gorący i należy go pić powoli, małymi łykami.

Czy można pić kawę w ciąży?
pixabay.com

Waleriana

Nalewka walerianowa lub inne leki na jej bazie (ale nie korwalol- szybko uzależnia). Ten naturalny środek uspokajający pomaga poradzić ze stresem i obniża ciśnienie krwi – co najważniejsze, nie przekraczaj zalecanej dawki.

Okład z octu

Metoda ludowa, której skuteczność została potwierdzona w kilku badaniach. Namoczyć gazę lub szmatkę w occie jabłkowym i nakładać na stopy przez 10-15 minut. Po chwili ciśnienie spadnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here