W obecnej rzeczywistości większość z nas posiada więcej czasu, co wykorzystać możemy na wiele sposobów. Jednym z tych bardziej produktywnych, jest czytanie książek. Wiele się o tym mówi, warto jednak przyjrzeć się temu bliżej. Jakie korzyści niesie za sobą czytanie książek?

Dlaczego warto czytać książki?

1.Regularne czytanie, tworzy nowe połączenia neuronowe w mózgu:

Chyba każdy, zdążył zauważyć, że z biegiem lat, coraz większą uwagę przykłada się do szeroko pojętej fizyczności. Swoisty „kult ciała”, lansowany przez największe magazyny, profesjonalne siłownie, trenerów, dietetyków, nie jest w zasadzie niczym złym, jeśli potrafimy podchodzić do tego z zachowaniem rozsądku. Niewiele, mówi się jednak o ćwiczeniu naszego umysłu. Wbrew wielu opiniom, nasz mózg, również może, a wręcz powinien być ćwiczony tak jak i ciało.
Badania Amerykańskich naukowców z uniwersytetu Emory w Atlancie, potwierdzają, że nasze neurony, znajdują się w stanie pobudzenia i przetwarzania informacji, nawet po 12 godzinach od zakończenia czytania. Co ciekawe, efekt ten, może utrzymać się dłużej, nawet do 5 dni!

Dlaczego warto czytać książki?
pixabay.com

2. Czytanie obniża poziom stresu.

Można przytoczyć tutaj cytat Umberto Eco, który mawiał, że „Kto czyta książki, żyje podwójnie.”
W stwierdzeniu tym, znaleźć możemy dużo prawdy zwłaszcza, że to właśnie stres, jest jednym z głównych czynników, wielu współczesnych chorób. Naukowcy z uniwersytetu Sussex, twierdzą, że dosłownie 6 minut, czytania fabularnej powieści, może obniżyć poziom kortyzolu, który jest hormonem stresu o 68%. Ponadto, czytając książkę, obniżamy ciśnienie tętnicze krwi i uspokajamy myśli, co bezpośrednio przekłada się na zredukowanie stresu.

3. Pomaga dłużej utrzymać uwagę.

Obecnie ze wszystkich stron, bombardowani jesteśmy wszelkimi powiadomieniami, bodźcami zewnętrznymi, które są wrogiem skupienia. Wielu badaczy twierdzi, że współczesny człowiek, nie jest w stanie, utrzymać swojej uwagi dłużej niż przez 30 minut. Regularne czytanie może znacząco wpłynąć na tę umiejętność. Może okazać się to kluczowe podczas naszych codziennych działań. Lepsze skupienie wpływa na wyższą produktywność, co przekłada się w zasadzie na każdą dziedzinę naszego życia.

4. Poszerzenie zakresu słownictwa.

Nie jest to wielkim zaskoczeniem. Praktyka czyni mistrza, każdy, kto obcuje ze słowem pisanym, bardziej lub mniej świadomie, przejmuje część czytanych zwrotów, co wpływa na bogatszy zasób słownictwa, którym się posługuje. Dzięki temu, jesteśmy korzystniej odbierani przez innych ludzi, pomaga nam to w budowaniu relacji, pracy zawodowej oraz poprawia pewność siebie.

Jak usunąć plamę z długopisu z ubrania?
pixabay.com

5.Inspiracja

Czytać możemy o wszystkim. Od prostych artykułów prasowych, przez beletrystykę, romanse, poradniki aż po profesjonalną literaturę naukową. Jedno jest pewne. Jeśli jesteśmy uważni, pochłaniając kolejne ilości takich tekstów, jesteśmy w stanie przyswoić całą masę wartościowej wiedzy, którą wykorzystać możemy do poprawieniu naszego życia. Oprócz „ twardej” wiedzy zyskujemy również większą łatwość w kreatywnym myśleniu i stajemy się bardziej empatyczni.

Jak widać, czytanie, to nie tylko mądrze wyglądająca pozycja w kategorii „zainteresowania” na jednym z portali społecznościowych. To przede wszystkim tani, łatwo dostępny i bardzo wartościowy sposób na poprawienie wielu aspektów naszego zdrowia i życia. Kończysz właśnie czytać ten artykuł. Czas więc na dobrą książkę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here