Pamiętasz swój pierwszy telefon komórkowy? Prawdopodobnie używałaś go tylko w nagłych wypadkach oraz nie mogłaś robić zbyt wiele rzeczy tj. przeglądanie internetu, ale dzisiaj jest inaczej. Teraz niestety wszystko się zmieniło, i telefony mają wszyscy na każdym kroku nawet podczas jazdy samochodem aby dziecko mogło sobie pograć. Często kupujemy telefon dziecku ponieważ „inni mają”. Jednak jak myślisz, kiedy najlepiej kupić dziecku telefon?

Większość dzisiejszych rodziców daje swoim dzieciom telefony komórkowe w wieku 10-11 lat jednak coraz częściej jest zauważalne że dzieci mają telefony już w wieku 7-9 lat, a nawet wcześniej! Dlatego większość z takiego rodzaju telefonów ma wdrożone procedury monitorowania bezpieczeństwa.

Przed podjęciem decyzji rodzice muszą zdecydować, czy jest to prawdziwa potrzeba; czy ich dziecko jest wystarczająco odpowiedzialne, aby poradzić sobie ze społecznymi skutkami ubocznymi i potencjalnymi nieznajomymi niebezpieczeństwami i nie straci pieniędzy na głupoty i czy rodzic jest gotowy do monitorowania, jeśli nie jesteś pewien tego, uważam że warto zabezpieczyć telefon przed naliczaniem opłat oraz wyłączyć strony przeznaczone dla dorosłych.

Kiedy najlepiej kupić telefon dla dziecka?
pixabay.com

Kilka pytań przed zakupem telefonu dla dziecka.

  • Czy Twoje dziecko wykazuje poczucie odpowiedzialności, na przykład informujeCię, kiedy wychodzi z domu? Czy pojawiają się o wyznaczonej godzinie?
  • Czy Twoje dziecko ma tendencję do gubienia rzeczy – np. zeszyt?  Jeśli tak, bierz pod uwagę że może zgubić również telefon.
  • Czy Twoje dziecko musi mieć telefon aby miał z tobą kontakt ze względu na bezpieczeństwo?
  • Czy łatwy dostęp do znajomych przyniósłby mu korzyści ze względów społecznych?
  • Czy myślisz, że będzie odpowiedzialnie korzystać z telefonu – mamy na myśli pisanie sms, lub przeglądanie internetu podczas zajęć w szkole.
  • Czy będą odpowiedzialnie korzystać z telefonu, a nie po to, aby zawstydzać lub nękać innych?

Czy telefon dla dziecka jest potrzebą czy presją ze strony innych?

Czy Twój dziewięciolatek naprawdę potrzebuje smartfonu? Wszyscy zdajemy sobie sprawę z siły presji rówieśników, ale prawdopodobnie nie jest to wystarczający powód, aby kupować dziecku najnowszy i najbardziej elegancki telefon na rynku. Takie telefony są bardzo drogie, a dzieci mogą nieumyślnie zgubić lub zniszczyć taki telefon.

Telefon dla dziecka ze względów na bezpieczeństwo

Jeśli kupujesz telefon, aby Twoje dziecko mogło komunikować się z Tobą tylko wtedy, gdy nie ma Cię w pobliżu, rozważ urządzenie, które może tylko wysyłać i odbierać połączenia oraz SMS-y. Smartfony zapewniają dostęp do Internetu, co oznacza, że ​​Twoje dziecko może natknąć się na nieodpowiednie strony internetowe lub stać się obiektem zastraszania w Internecie. Nawet telefony z możliwością wysyłania wiadomości tekstowych są otwartymi drzwiami do komunikacji, która nie jest odpowiednia dla jego wieku. Jest więc wiele do przemyślenia. Warto więc wziąć pod uwagę odpowiednie zabezpieczenia o czym pisaliśmy na początku artykułu.

Telefon dla dziecka ze względów na bezpieczeństwo
pixabay.com

Czy moje dziecko jest gotowe na odpowiedzialność?

Zanim kupisz telefon dla swojego dziecka, oceń poziom jego odpowiedzialności oraz ustal wytyczne i zasady . Omów, co się stanie, jeśli nadużyje korzystania z telefonu, zgubi telefon, pobierze niewłaściwą muzykę lub przekroczy określoną kwotę.

Podsumowując: kupując telefon dla swojego dziecka, dopasujesz się do większości rodziców, ale tylko Ty możesz zdecydować, czy jest to właściwe dla Twojego dziecka. Wszystko powinno być przemyślane i kontrolowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here