Możliwość pozostawienia dziecka samego w domu to często bardzo trudny kamień milowy. Niezależność i wolność dla nas jest zbawieniem, ale może to też być stresujące. Często boimy się,  że coś pójdzie nie tak, w końcu życie twojego dziecka jest w pewnym sensie w twoich rękach. Zatem jak się dowiedzieć, kiedy twoje dziecko jest wystarczająco duże, aby zostało samo w domu?

Skąd wiesz, kiedy Twoje dziecko jest gotowe do samodzielnego pozostania w domu? Większość rodziców podchodzi do tego z rozsądkiem – bo przecież kto zna twoje dziecko lepiej niż ty? Jednak w zależności od tego, gdzie mieszkasz, pozostawienie dziecka bez opiekunki jest bardzo stresujące. Dziś chcielibyśmy pomóc wam w podjęciu decyzji, czy twoje dziecko jest w odpowiednim wieku, aby zostało samo w domu.

Co należy wziąć pod uwagę przed pozostawieniem dziecka samego w domu

1. Rozważ bardziej dojrzałość niż wiek

Jeśli chodzi o pozostawianie dzieci bez nadzoru osoby dorosłej, nie ma magicznego wieku. Dzieje się tak, ponieważ ostatecznie nie ma dwojga takich samych dzieci.

Ustalenie dokładnego wieku jest trudne, ponieważ dzieci dojrzewają w różnym tempie. Mimo że konkretne wymagania wiekowe mogą być pomocne, nie należy ich postrzegać jako decydującego czynnika przy podejmowaniu decyzji o rezygnacji z opiekunki do dziecka, w końcu dwóch 12-latków może mieć bardzo różne poziomy dojrzałości.

2. Oceń poziom komfortu dziecka

Inną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, poza dojrzałością Twojego dziecka, jest jego komfort pozostawania samemu. Możesz mieć niezwykle odpowiedzialne dziecko, ale jeśli łatwo się zestresuje lub przestraszy, prawdopodobnie nie będzie gotowe na pozostanie w domu.

Kiedy dziecko jest wystarczająco duże aby zostało samo?
pixabay.com

3. Oceń zdolność do radzenia sobie z wyzwaniami

Nawet jeśli masz pewność, że Twoje dziecko nie spali domu podczas Twojej nieobecności, ważne jest również, aby ocenić jego zdolność radzenia sobie z nieoczekiwanymi wyzwaniami, które mogą się pojawić. Na przykład zastanów się, czy twoje dziecko wiedziałoby co zrobić, gdyby upadło i zostało rannie? Jak zwykle radzi sobie z podejmowaniem decyzji, gdy dzieje się coś nieoczekiwanego?

4. Odpowiedz sobie na pytania

  • Jak bezpieczny jest Twój dom i sąsiedzi?
  • Jak odpowiedzialne i niezależne jest Twoje dziecko? Czy kiedykolwiek opiekowało się młodszym rodzeństwem?
  • Czy samodzielnie wykonuje czynności domowe, takie jak lekkie gotowanie i zmywanie naczyń?
  • Czy Twoje dziecko potrafiło by zrobić sobie coś do jedzenia?
  • Czy Twoje dziecko regularnie przestrzega regulaminu domu?
  •  Czy wie, co robić w nagłych przypadkach, w tym jak skontaktować się z Tobą i innymi odpowiednimi osobami dorosłymi oraz jak zadzwonić pod numer 911 w razie potrzeby?
  • Czy Twoje dziecko zna swoje pełne imię i nazwisko, adres i numer telefonu?
  • Czy on rozumie i przestrzega regulaminu domu bez pomocy i przypominania?

Trzeba pamiętać również że  że dzieci ze specjalnymi potrzebami lub z problemami zdrowia psychicznego, takimi jak lęk i depresja, wymagają szczególnej uwagi. Jak widzicie, nie ma ściśle określonego wieku w którym nasze dziecko mogłoby zostać samo w domu. Na podjęcie odpowiedniej decyzji składa się wiele czynników. Musicie pamiętać jednak o tym, że trzeba odpowiednio przygotować takie dzieci do pozostania w domu, w naszym kolejnym artykule odpowiemy wam w jaki sposób przygotować swoje dziecko do samotnego pozostania w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here