Wiemy, że decyzja o pozostawieniu dziecka w domu często jest bardzo trudna i ciężka, jednak nie ma odpowiedniego wieku, od którego można śmiało powiedzieć że dziecko jest odpowiedzialne na tyle, żeby mogło być same w domu. W końcu każde dziecko dorasta w swoim tempie. Dziś postanowiliśmy pomóc wam w tym, jak przygotować dziecko do samotnego pozostania w domu.

Jak przygotować dziecko do samotnego pozostania w domu?

Nie rzucaj na głęboką wodę, zacznij od małych kroków

Tak jak nie zrobiłbyś swojego pierwszego posiłku jako dziecko w postaci steku tak nie możesz zostawić dziecko pierwszy raz w domu na cały dzień. Zacznij od szybkich, bliskich wycieczek do sklepu, czy banku i za każdym razem przedłużaj czas poza domem. Nie tylko pozwoli wam to przyzwyczaić się do sytuacji, ale także wykryje potencjalne problemy.

Robimy krok w kierunku zostania samymi w dom. Z pewnością, było by dziecko przerażone, gdybyśmy zostawili je na cały dzień samych, dlatego jako punkt wyjścia warto wybrać się na krótkie spacery po okolicy, nie zapomnij o zostawieniu telefonu dziecku gdyby coś poszło nie tak. Następnie porozmawiaj ze swoim dzieckiem o tym, jak Ci poszło, kiedy Cię nie było. Zapytaj, jak się czuło i czy mają jakieś pytania dotyczące tego, co robić, gdy zostaną same w domu

Nie trzeba też mówić, że warto zadzwonić chociaż raz, gdy jesteś dalej od domu by dowiedzieć się co się dzieje z dzieckiem, czy wszystko w porządku.

Jak przygotować dziecko do samotnego pozostania w domu?
unsplash.com

Ustal zasady pozostania w domu

Może to wydawać się głupie, i nie każdy tego chce, ale ustalenie zasad jest koniecznością przed pozostawieniem dziecka samego – i nie jest złym pomysłem zapisywanie ich na kartce papieru.

Przed pozostawieniem dziecka samego w domu należy jasno określić zasady jakimi powinno się kierować oraz nalepiej zapiać na kartce dane kontaktowe w nagłych wypadkach Pomocne jest również dzielenie się potencjalnymi problemami, które mogą pojawić się podczas nieobecnośći, aby pomóc im rozwiązać potencjalny problem.

Zalecajmy przestrzeganie następujących podstawowych zasad podczas pozostawiania dzieci samych w domu:

  • Żadnego odbierania telefonu ani drzwi.
  • Pozostań w domu z zamkniętymi drzwiami i oknami.
  • Nie używaj urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak kuchenka.
  • Żadnych niezapowiedzianych przyjaciół.
  • Ograniczenia czasowe w telewizji i internecie.

Nie zapominajcie również rozważyć kontroli rodzicielskich na urządzeniach elektronicznych i telewizorze. W ten sposób można zarządzać informacjami, do których dziecko ma dostęp, bez ich bezpośredniego nadzoru.

Weź pod uwagę rodzeństwo

Kiedy masz więcej niż jedno dziecko, musisz wziąć pod uwagę więcej niż jedną osobę, zostawiając dzieci same w domu. Na przykład 10-latek może czuć się dobrze bez nadzoru, ale czy jest wystarczająco dojrzały, aby opiekować się młodszym rodzeństwem?

Zastosuj środki ostrożności

Podczas gdy przekazywanie dziecku ogólnych zasad jest kluczowe, ważne jest, aby mieć pewność że Twój dom jest tak bezpieczny, jak to tylko możliwe. Musicie zastanowić się, czy w domu są rzeczy, do których dziecko mogłoby mieć dostęp , a które mogłyby być potencjalnie szkodliwe lub niebezpieczne – na przykład leki, środki czystości, bron, alkohol czy są odpowiednio przechowywane.

Kiedy dziecko jest wystarczająco duże aby zostało samo?
pixabay.com

Po pomyślnym zostawieniu dziecka samego, ważne jest, aby zebrać i omówić wszelkie problemy związane z bezpieczeństwem – potencjalne lub inne – które mogły się pojawić. Jeśli twoje dziecko grzecznie i z odpowiedzialnością zachowuje się podczas twojej nieobecności, możesz mu pogratulować, aby czuło się dumne z tego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here