Wiemy, że bicie lub kłótnie z rówieśnikami nie jest dobre, jednak nie możemy mówić dziecku „Bicie znajomych jest złe! Chodź, przytul go. ”„ Przeproś w tej chwili. ”„ Z pewnością wszyscy mówilimy czasami tego typu zwroty naszym dzieciom , w celu rozstrzygnięcia dziecięcej bójki. Często nasza intencja jest dobra, jednak kiedy zdamy sobie sprawę, że zmuszanie dziecka do, przytulania lub przepraszania drugiego w chwili kłótni nie jest najlepszym sposobem na edukację.

Dlaczego nie dzieci nie powinny przepraszać pod przymusem?

Dzieci nie przychodzą na świat z wyuczonymi normami społecznymi, więc kłótnie z innymi dziećmi jest dla nich całkowicie normalne , ponieważ brakuje im dojrzałości i zasobów niezbędnych do wyrażenia słowami tego, co czują . Żaden rodzic nie chce, aby jego dziecko biło lub lekceważyło inne dzieci , dlatego też działamy szybko, przerywając kłótnie, a nawet zmuszając je do przepraszania, całowania lub przytulania pokrzywdzonego dziecka .

Często robimy to, przez to  że chcemy, aby nasz synek nauczył się, że to nie jest właściwy sposób odnoszenia się do innych i wierzymy, że zrozumie to lepiej, jeśli zmusimy go do przeproszenia i przytulenia drugiego po kłótni, ale jesteśmy również bardzo zaniepokojeni tym, co powiedzą inni i obawiamy się, że jeśli nasz syn nie naprawi publicznie tego, co zrobił , może zostać napiętnowany jako niegrzeczny.

Co robić gdy dziecko bije lub gryzie inne dzieci?
pixabay.com
Dla obu stron konfliktu wymuszone wybaczenie i narzucone okazywanie uczuć wyrządzają więcej szkody niż pożytku Naszym zadaniem i obowiązkiem jako rodziców jest nauczenie naszych dzieci traktowania innych z szacunkiem i życzliwością . Jednak przeprosiny i okazywanie uczuć wynikające z obowiązku lub szantażu nie służą edukacji dziecka w tym zakresie.

Jak powinniśmy się zachować gdy dziecko bije inne dzieci?

  • Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, to zadbać o to aby nasze dziecko się zrelaksowało , bo tylko ze spokoju może znaleźć rozwiązania, które pomogą naprawić to, co się stało. Dziecko nie powinno być w tym procesie samotne, a towarzyszenie emocjonalne dorosłego jest niezbędne . Przytul go, poproś , aby wyraził, jak się czuje.
  • Gdy się uspokoi, prawdopodobnie sam przekona się o konsekwencjach swoich działań dla innych , ale ważne jest, aby pamiętać, że dzieje się tak tylko u dzieci w wieku sześciu lub siedmiu lat. Przed osiągnięciem tego wieku dzieci są jeszcze niedojrzałe, aby to zrozumieć i potrzebują naszej pomocy . Jeśli tak jest, musimy im to wyjaśnić z szacunkiem i empatią, bez krytykowania ani oceniania tego, co zrobili w dowolnym momencie.
  • Bez presji i przymusu możemy zachęcić go do dobrej poprawy poprzez szczery i dobrowolny gest, który wybierze.
Kiedy dzieciom wypadają zęby mleczne?
pixabay.com
  • Może się zdarzyć, że dziecko które zostało pobite, nie będzie chciało przyjąć przeprosin, jest to całkowicie szanowane i tak powinniśmy sprawić, by nasz syn to zobaczył. Pomyśl, że wszyscy potrzebujemy czasu i przestrzeni.
  • Gdy konflikt zostanie rozstrzygnięty, możemy zachęcić ich do dialogu na temat tego , co się stało , ale z myślą o przyszłości. Ta rozmowa wykracza daleko poza przebaczenie, bo poprzez dialog nauczą się przewidywać problemy, szukać rozwiązań na przyszłość, stawiać się na swoim miejscu … krótko mówiąc, będzie to cenna lekcja na całe życie.

Aby poznać konsekwencje swoich czynów, dziecko nie musi być poniżane, zawstydzane ani zmuszane do zrobienia czegoś wbrew jego woli. Potrzebujesz pełnego szacunku towarzyszenia emocjonalnego, cierpliwości, miłości i empatii. Dziecko nie zawsze rozumie co się dzieje, i jemu jest ciężko zrozumieć swoje emocje, musimy o tym pamiętać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here