Jest dużo dzieci które nie zupełnie dużo jedzą, dlatego rodzice takich małych dzieci twierdzą że ich dzieci są bardzo wybredne, jeśli chodzi o jedzenie , co oznacza, że ​​rodzinne posiłki stają się źródłem napięcia i niepokoju dla wszystkich.

Chociaż jako rodzice logiczne jest, aby martwić się się brakiem apetytu naszych dzieci, musimy za wszelką cenę unikać popełnienia błędu przekształcania jedzenia w traumatyczny moment dla dziecka poprzez działania lub frazy, które mogą je głęboko pogłębić. Są jednak rzeczy, których my – rodzice nie powinniśmy robić.

Manewry odwracające uwagę

Wielu rodziców stosuje manewry odwracające uwagę, aby nakłonić swoje dzieci do jedzenia. W ten sposób włączają piosenki, tańce, opowieści, gry lub kreskówki podczas jedzenia. Ale chociaż rozproszenie uwagi może wydawać się niewinnym manewrem, nadal jest sposobem oszukiwania i zmuszania dziecka do spożywania pokarmu bez uwzględniania jego gustów i potrzeb.
Dlatego zwroty typu „Otwórz usta, samolot leci!” lub „Chodź, jeszcze trochę!” – należy ich unikać.

Sposoby na niejadka
pixabay.com

Szantaż na dziecku by jadło

Szantaż to wymuszanie na kimś lub zmuszanie go do zrobienia czegoś, co chcemy, w tym przypadku, do jedzenia. Kary i groźby są również formą szantażu –  szantażu emocjonalnego, ponieważ chcemy skłonić dziecko do jedzenia

Szantaż emocjonalny może wyrządzić dziecku wiele krzywd i wpłynąć na jego samoocenę, bo nie tylko kończy się działaniem ze strachu i wbrew własnej woli, ale w przypadkach, w których mimo szantażu dziecko nie chce jeść, może czuć się ogromnie winny za konsekwencje wynikające z ich działań .

Zwroty których nie powinniśmy mówić dziecku

  • Obwinianie dziecka za zdrowie : „Jeśli nie zjesz, będziesz mały”, „nie będziesz prawidłowo rosnąć”, „zachorujesz”
  • Wyrzucając i mówiąc że inni ludzie głodują : „ Powinniście być wdzięczni za jedzenie, są inne dzieci, które głodują” , „na świecie jest głód, a ty tak marnować jedzenie! jedzenie! , „Ile dzieci dało by wszystko by dostać to co masz na talerzu! 
  • Obwinianie dziecka za to co czujemy„Będzie mi przykro, jeśli nie jesz”, „Babcia się zdenerwuje, gdy się dowie, że nie zjadłaś tego, co przygotowała”, „Mama  będzie zła, gdy się dowie „
  •  Wystawiamy na próbę miłość do nas „Jeśli mnie kochasz, musisz zjeść wszystko”, „Tata chce tylko dzieci, które jedzą ”

Groźby, łapówki, krzyki i kara

Każdy z nas zna negatywne konsekwencje kar i krzyku w wychowaniu dzieci, dlatego zawsze musimy je wypędzać. Jeśli chodzi o ukryte groźby , są takie, które są bardzo wyraźne, a inne bardziej subtelne, ale wszystkie mają na celu skłonienie dziecka do zrobienia tego, co chcemy.

Niektóre wyrażenia, które ilustrują te założenia, to:

  • „Jeśli chcesz, żebyśmy poszli do parku, musisz zjeść wszystko”
  • „Jeśli zjesz wszystko, możesz wybrać film, który chcesz obejrzeć”
  • „Nie ma telewizora, dopóki nie zjesz tego, co masz na talerzu”
  • „Nie wstajesz stamtąd, dopóki nie zjesz wszystkiego!” ,
  • „Jeśli nie jesz, nie ma konsoli do gier” 
Sposoby na niejadka
pixabay.com

Nagroda w postaci prezentów lub planów

Negatywnymi konsekwencjami dla edukacji dziecka, są nagrody czyli zmuszamy dziecko do zrobienia czegoś, aby w zamian coś otrzymać. Wielu rodziców zwraca się do nagród, gdy widzą że ich dzieci jedzą, ale nie są świadomi, że w takich przypadkach dzieci jedzą tylko dlatego, że otrzymują to, co im obiecaliśmy.

Porównania, obelgi 

Na koniec chcemy przejrzeć te zwroty, które czasami wypowiadamy bez namysłu przez co znacznie obniżają samoocenę. Niektóre z nich mogą wydawać się nam „niewinne”, ale prawda jest taka, że niosą ze sobą silny ładunek emocjonalny, który może wpływać na nasze dzieci .

  • „Powiem twojemu nauczycielowi, że mało jesz”
  • „Brzydzę się, widząc, że jesz jak kurczak”
  • Posiłek z tobą to horror! 
  • „Powinieneś się uczyć od swojego brata, jest on mniejszy od ciebie a je więcej! 
  • „Jesteś wybredny”, „głupkowaty”

Ważne jest, aby być świadomym naszych błędów w obliczu dziecka z brakiem apetytu , szanować, rozumieć i stosować w praktyce pozytywne i pełne szacunku rady, które sprawiają, że rodzinne jedzenie jest przyjemnym i pouczającym momentem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here