Czy czasami wydaje się, że Twoje dziecko nie słyszy, co mówisz, czy wręcz cię ignoruje ? Czy często zdarza Ci się, że musisz powtarzać coś kilka razy? Dziś chcemy przekazać Ci kilka wskazówek, co możesz zrobić, aby przełamać ten schemat, może to ci pomoże, aby twoje dziecko w końcu zaczęło słuchać.

Powody dla których dziecko cię nie słucha

Za dużo mówisz

Bycie zwięzłym i trzymanie się jednego lub dwóch słów to najlepsza praktyka jeśli chodzi o komunikowanie się z dziećmi. Danie dziecku listy rzeczy, które musi zapamiętać  może utrudnić dziecku utrzymanie śledzić wszystko, co powinni zrobić. Podobnie, używanie wielu dużych słów i wchodzenie w długie wyjaśnienia na temat czegoś, na przykład tego, dlaczego ukarałeś ją za zrobienie czegoś złego, może po prostu osłabić przekaz.

Bycie zwięzłym i konkretnym jest szczególnie ważne w przypadku młodszych dzieci, które zwykle mają krótkie okresy uwagi.

Twoje dziecko koncentruje się na czymś innym

Często dzieci tak bardzo koncentrują się na czymś, co robią, że po prostu Cię nie słyszą. Dzieci, podobnie jak dorośli, mogą się czymś całkowicie pochłonąć; więc kiedy nie słuchają, czasami nie jest to nieposłuszeństwo, ale to, że są w czymś całkowicie zanurzeni.

Postaraj się dostrzec w tym pozytywną stronę (budują swoje umiejętności koncentracji) i poproś dziecko o pełną uwagę, podchodząc do niej i rozmawiając z nim warzą w twarz.
Dlaczego moje dziecko mnie nie słucha?
pixabay.com

Robią coś innego

Zdarza się – jesteś zajęty przygotowywaniem obiadu i chcesz przypomnieć dziecku, aby skończyło pracę domową, więc krzyczysz na niego z drugiego końca pokoju lub z drugiego końca domu. Ale jeśli to tylko możliwe, postaraj się nabrać zwyczaju poświęcania czasu, aby podejść do niego i porozmawiać z nim twarzą w twarz. Szanse na to, że Twoje dziecko Cię wysłucha, wzrastają  jeśli będziesz zwracać na nie pełną uwagę podczas składania prośby.

Jesteś niekonsekwentny 

Jeśli wielokrotnie prosisz dziecko, aby podniosło zabawki, i nie ponosi konsekwencji, gdy cię ignoruje, to uczysz je, żeby cię ignorowało.

Krytykujesz

Czy chciałbyś, żeby ktoś ciągle Cię krytykował i czy chciałbyś zwrócić uwagę na to, co mówi ta osoba? Pamiętaj, żeby nie krytykować dziecka na każdym kroku. 

Jak słowa mogą zmienić zachowanie twojego dziecka
pixabay.com

Jak zachęcić dziecko do słuchania?

  • Patrz oko w oko dziecka . Poproś dziecko, aby patrzyło bezpośrednio na Ciebie, kiedy rozmawiacie ze sobą. To doskonały sposób, aby nie tylko zapewnić dziecku pełną uwagę, ale także nauczyć je dobrych manier i słuchać z szacunkiem, kiedy ktoś do niego mówi.
  • Słuchaj swojego dziecka . Podobnie jak w przypadku innych zachowań, Twoje dziecko nauczy się słuchać, postępując zgodnie z przykładem, który dajesz. Jeśli masz nawyk słuchania dziecka, kiedy mówi, będzie bardziej prawdopodobne, że zrobi to samo, gdy z nim porozmawiasz.
  • Dowiedz się, dlaczego nie słuchają. Zastanów się, co może powodować, że Twoje dziecko nie zwraca na Ciebie uwagi. Czy prosisz go o zrobienie czegoś, co jest dla niego zbyt trudne do samodzielnego wykonania? Czy ma problem z zrobieniem czegoś, o co prosisz, ponieważ jest zmęczony? Zastanów się, co może być przyczyną jego zachowania, zamiast lekceważyć to, że twoje dziecko nie okazuje szacunku, celowo jest buntownicze lub ignoruje cię.
  • Zachowaj spokój . Choć może to być irytujące, gdy Twoje dziecko nie słucha, staraj się zachować spokój i powstrzymaj się od krzyczenia lub mówienia gniewnym tonem. Czemu? Dwa ważne powody: po pierwsze, kiedy się denerwujesz, pokazujesz dziecku, że nie masz nad sobą kontroli i że może naciskać Twoje przyciski. Po drugie, chociaż krzyk może przynieść rezultaty w krótkim okresie, w końcu z czasem straci swoją skuteczność.
  • Wyjaśnij, że to nie jest pełne szacunku . Naucz swoje dziecko, że nie słuchanie lub ignorowanie kogoś, kto z tobą rozmawia, nie jest dobrym sposobem traktowania innych.
  • Bądź cierpliwy . Budowanie dobrych nawyków komunikacyjnych to proces, który może zająć dużo czasu. Zamiast oczekiwać, że Twoje dziecko zawsze będzie Ci posłuszne za pierwszym razem, gdy coś powiesz, spójrz na rozwój jego umiejętności słuchania jako część budowania ważnej podstawy, która pomoże Tobie i Twojemu dziecku rozwinąć silną więź w nadchodzących latach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here