Dyscyplinowanie malucha może czasami przypominać żmudną walkę. Mimo niewielkich takie dziecko potrafi być imponująco uparte i silnej woli. Chociaż takie dzieci nie są jeszcze gotowe na poważne konsekwencje, ważne jest, aby zacząć stosować strategie dyscyplinujące, które nauczą ich kierowania swoim zachowaniem. To dobry moment, aby zacząć uczyć dziecko dokonywania dobrych wyborów.

Typowe zachowanie malucha

Większość dwulatków to małe wulkany energii. Nie przestają biegać, skakać i bawić się, dopóki nie zmęczą się. Dlatego ważne jest, aby znaleźć zdrowe sposoby, aby pomóc dziecku wyjść z tych ruchów. Małe dzieci mogą łatwo ulec nadmiernej stymulacji i czasami mają trudności z odzyskaniem opanowania. Maluchy odkrywają wszystkie zmysły – zwłaszcza zmysł dotyku. Ale ich rozwijające się zdolności motoryczne w połączeniu z ich impulsywną naturą mogą sprawić, że będą niezdarni. Dlatego ważne jest, aby nauczyć ich, jak dotykać rzeczy w bezpieczny sposób.

Uwielbiają też potwierdzać swoją niezależność. Nie zdziw się, jeśli Twój maluch zacznie używać swoich nowych zdolności mowy, aby powiedzieć „Nie!” i ich zdolności motoryczne do ucieczki przed tobą. Chociaż małe dzieci mogą być bardzo pracowite, obserwowanie ich wzrostu i rozwoju może być fascynujące i zabawne.Z powodu tych wszystkich zmian małe dzieci mają bardzo specyficzne potrzeby w zakresie dyscypliny. Wymagają dyscypliny, która pomaga wzmocnić ich niezależność, ale nadal uczy społecznie odpowiednich zachowań.

Typowe wyzwania

Małe dzieci czasami kłamią, ale w swojej obronie mogą nie rozumieć, że kłamią. Małe dziecko często mówi „nie”, gdy zadawane jest bezpośrednie pytanie, takie jak „Czy zjadłeś ciasteczko?” Może to być odpowiedzią na ton Twojego głosu lub język ciała, które mogą wskazywać, że zrobili coś złego.

Agresja jest również powszechna. Maluchom brakuje umiejętności pokojowego rozwiązywania konfliktów i nie rozumieją jeszcze, jak ich wybory mogą wpłynąć na innych. Nie zdziw się, jeśli często uderzają, gryzą lub rzucają.

Ustal kilka prostych  zasad domowych  i konsekwentnie je egzekwuj. Małe dzieci potrzebują częstych przypomnień i muszą ćwiczyć w kółko. Za każdym razem używaj tego samego języka, aby pomóc dziecku w przestrzeganiu zasad.

Jak zdyscyplinować dwulatna?
pixabay.com

Jak zdyscyplinować dwulatka? – strategie dyscypliny

Zapewnij wskazówki

Mówienie „Delikatnie pogłaszcz psa” z drugiego końca pokoju raczej nie będzie pomocne. Zamiast tego pokaż dziecku, co to znaczy, poprzez delikatne głaskanie psa.

Umieść dłoń na dłoni dziecka i delikatnie pogłaszcz psa. o. Następnie, gdy zauważysz, że Twoje dziecko jest szorstkie, powtórz lekcję. W końcu nauczą się używać delikatniejszych ruchów.
Pokazywanie jest o wiele skuteczniejsze niż mówienie dziecku, co ma robić

Chwal dobre zachowanie

Wszyscy są otwarci na pochwały, w tym małe dzieci. Chwal dobre zachowanie,  a będziesz zachęcać dziecko do powtórzenia tych zachowań. Ważne jest, aby przyłapać dziecko na dobrym uczynku. Chwal ich za cichą zabawę, próby ubierania się lub zbieranie zabawek. Będą zmotywowani do kontynuowania dobrej pracy, gdy będą wiedzieć, że zwracasz uwagę.

Ignoruj ​​łagodne niewłaściwe zachowanie

Małe dzieci często wykazują zachowania szukające uwagi. Napady złości,  jęki i krzyki często mogą się nasilić, jeśli poświęcisz im zbyt dużo uwagi, ponieważ zapewnia to tylko  pozytywne wzmocnienie,  które zachęca do kontynuowania tych zachowań. Czasami najlepszą odpowiedzią jest celowe ignorowanie zachowań. Spójrz w drugą stronę, udawaj, że nie słyszysz jęku lub wrzeszczenia dziecka, lub działasz, gdy coś rozprasza Cię coś innego.
Gdy tylko Twoje dziecko przestanie się źle zachowywać, możesz ponownie zacząć zwracać na to uwagę. Możesz powiedzieć coś w stylu: „Och, jesteś teraz cichy. To oznacza, że ​​jesteś gotowy, aby wyjść na zewnątrz i się bawić”. Jeśli dziecko źle się zachowuje, ponieważ jest głodne lub zmęczone, ignorowanie go nie rozwiąże problemu. Zwracanie uwagi na głód i zmęczenie dziecka pomoże Ci uniknąć tego typu napadów złości w przyszłości.

Kiedy najlepiej kupić telefon dla dziecka?
pixabay.com

Zapobieganie przyszłym problemom

Małe dzieci mogą być ciekawskimi stworzeniami, które chcą dotykać, rzucać i walić we wszystko. Nie można oczekiwać, że będą trzymać ręce przy sobie. Zmodyfikuj otoczenie, aby Twoje dziecko mogło bezpiecznie bawić się i odkrywać

Ustal harmonogram, który pomoże zapewnić strukturę dnia Twojego malucha. Staraj się, aby czas drzemki, czas na przekąski, czas zabawy i pory snu były spójne. Ciało Twojego dziecka przyzwyczai się do harmonogramu, kiedy będzie wiedziało, kiedy spodziewać się codziennych czynności. 

Możesz pomóc maluchowi przejść od jednej czynności do drugiej, dając mu ostrzeżenia i pozwalając mu poczuć się zaangażowanym w ten proces.
Możesz zacząć od powiedzenia: „Mamy czas na zabawę jeszcze jedną zabawką, zanim nadejdzie pora na kąpiel”. Następnie daj maluchowi możliwość wyboru aktywności. Możesz zapytać: „Czy chcesz pobawić się pociągiem czy przeczytać jedną historię przed kąpielą?”
Starannie planuj swoje wycieczki. Wasze wycieczki do sklepu będą dużo bardziej udane, jeśli Wasze dziecko będzie dobrze odżywione i wypoczęte. 

Małe dzieci uczą się, jak się zachowywać, obserwując ludzi wokół nich. Na przykład, zamiast w kółko powtarzać dziecku, że powinno powiedzieć „proszę” i „dziękuję”, pokaż dziecku, jak używać tych manier, wzorując je. Pamiętaj, że Twoje dziecko może również nabrać złych nawyków, gdy zobaczy, że je robisz.

Wskazówki dotyczące komunikacji

Podaj dziecku tylko krótkie wyjaśnienia. Małe dzieci nie mają wystarczająco dużo czasu, aby słuchać długich wyjaśnień, dlaczego nie powinny czegoś robić.
Podaj krótkie zdania, na przykład „Nie uderzaj. To mnie boli ”. W miarę rozwoju języka Twojego dziecka możesz zacząć stosować bardziej szczegółowe wyjaśnienia.

Choć może to być frustrujące, gdy mówisz dziecku, aby nie rzucało w kółko zabawkami to postaraj się zachować spokój. Kiedy będziesz radzić sobie ze swoimi uczuciami w zdrowy sposób, Twoje dziecko szybciej nauczy się radzić sobie z emocjami. 
Opiekunowie nigdy nie powinni używać kar fizycznych ani ostrych słów w celu ukarania dziecka. Bicie, krzyczenie lub zawstydzanie dziecka to nie tylko nieskuteczna reakcja na niepożądane zachowania, ale może mieć trwały wpływ na fizyczne i psychiczne samopoczucie dziecka. Jeśli jesteś sfrustrowany zachowaniem dziecka, weź głęboki oddech, daj sobie przerwę lub policz do 10 aby się uspokoić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here