Nauka korzystania z nocnika często jest bardzo trudne i męczące, podobnie jak przebrnięcie przez okres ząbkowania. Każde dziecko jest inne, jedno szybko zrozumie jak korzystać z nocnika, z kolei drugie będzie oporne.  Dziś chcielibyśmy udzielić Ci kilku wskazówek i porad, abyś był lepiej przygotowany na pozytywne doświadczenia związane z nauką korzystania z nocnika ze swoim dzieckiem.

Przed rozpoczęciem nauki korzystania z nocnika

Zanim wyrzucisz wszystkie pieluchy, możesz zrobić kilka rzeczy, aby przygotować się na płynniejszy proces korzystania z nocnika.

Upewnij się, że Twoje dziecko wykazuje oznaki gotowości. Nie ma „najlepszego” wieku do nauki korzystania z nocnika. Zamiast tego ważne jest, aby szukać oznak, że Twoje dziecko jest gotowe do korzystania z nocnika.

Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?
unsplash.com

Jak poznać że można uczyć dziecko korzystania z nocnika?

  • wyraźne zainteresowanie toaletą
  • rozpoznawanie zabrudzenia pieluchy
  • utrzymywanie pieluchy w suchości przez dłuższy czas
  • fizyczna chęć podnoszenia i opuszczania własnych spodni

Porozmawiaj! Spraw, aby nauka korzystania z nocnika brzmiała ekscytująco i często rozmawiaj o tym z dzieckiem. Podaj przykłady innych znanych Ci dzieci, które uczyły się korzystania z nocnika lub oglądały programy telewizyjne omawiające ten temat.

Pokaż na przykładzie. Pozwól dziecku podążać za Tobą podczas kilkukrotnego korzystania z łazienki.

Pobaw się z dzieckiem. Pomóż dziecku odtworzyć proces korzystania z nocnika za pomocą lalek lub innych zabawek. Porozmawiaj o tym, jak szczęśliwe są lalki gdy korzystają z nocnika.

Wybierz odpowiedni typ nocnika dla swojego dziecka. Jeśli chodzi o nocniki przyjazne dzieciom, istnieje wiele opcji. Rozważ zakup zwykłego nocnika dla dzieci lub wstaw pierścień do standardowej toalety. Niektórzy rodzice oferują swojemu dziecku jedno i drugie. Pamiętaj, że przenośność jest ważna, gdy jesteś poza domem, więc zastanów się przynajmniej nad wprowadzeniem sposobów korzystania z toalety o standardowej wielkości.

Przedstaw nocnik w kolorowych barwach . Pozwól dziecku dotykać nocnika i siadać na nim bez żadnych oczekiwań, że faktycznie go użyje. Możesz nawet zacząć od nocnika umieszczonego w innym miejscu niż łazienka.

Przygotuj się na wypadek. Upewnij się, że masz wystarczającą ilość chusteczek, ręczników papierowych i sprayów do czyszczenia oraz że zakryłeś wszystkie meble.

Wskazówki które pomogą twojemu dziecku dobrze zasnąć
unsplash.com

Wskazówki dotyczące nauki korzystania z nocnika

Po wykonaniu wszystkich prac przygotowawczych nadszedł czas, aby rozpocząć proces nauki korzystania z nocnika. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc.

Rozważ nagość. Nie bój się pozwolić dziecku zrzucić ubrań w Twoim domu.

Daj wiele możliwości. Pamiętaj, aby zaoferować dziecku toaletę przed i po posiłkach, po przebudzeniu i przed wyjściem z domu. Zwracanie uwagi na to, kiedy zwykle muszą iść, może pomóc Ci dowiedzieć się, kiedy zachęcić ich do spróbowania.

Pamiętaj, że czas jest wszystkim . Jeśli trenujesz załatwianie w nocnik według harmonogramu lub systemu opartego na czasie, użyj technologii, takich jak minutniki i zegarki, aby uczynić to zabawnym i edukacyjnym.

Używajcie pochwał bez ograniczeń. To działa. Klaskanie, śpiewanie piosenek i entuzjastyczne świętowanie każdej wygranej to rodzaj zachęty, który działa na małe dzieci.

Baw się dobrze  z dzieckiem. Czytaj książki specjalnie odłożone na nocnik, gdy Twoje dziecko jest w toalecie. Będzie to motywacją zarówno do chęci korzystania z nocnika, jak i pozostania na nim tak długo, jak to konieczne.

Nie rób nic na siłę! Jeśli czujesz się sfrustrowany, pozwól innej dorosłej osobie spróbować przez chwilę pomóc. Nie ma co się wstydzić prosząc partnera, dziadka lub żłobka o wsparcie.

Wiedz, że możesz też przestać próbować. Jeśli Ty lub Twoje dziecko jesteście naprawdę sfrustrowani, możesz po prostu odetchnąć i spróbować ponownie później. W końcu każdy chce , aby było to pozytywne doświadczenie dla wszystkich zaangażowanych.

Chociaż nauka korzystania z nocnika nie zawsze wygląda tak prosto, jak w reklamach telewizyjnych, może być pozytywnym doświadczeniem dla Ciebie i Twojego dziecka. Pamiętaj tylko, że każde wyzwanie jest o krok bliżej sukcesu, wypróbuj niektóre z powyższych porad, a zanim się zorientujesz, pieluchy nie będą już na liście zakupów!
Co zrobić aby dziecko dobrze spało w nocy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here