Pochwały to prosta, ale  skuteczna strategia dyscyplinująca, która zwiększa dobre zachowanie twojego dziecka. Zwracanie uwagi dziecku na przestrzeganie zasad lub mówienie mu, że doceniasz ich przestrzeganie, zmotywuje je do kontynuowania dobrych zachowań.

Uwaga pozytywna a negatywna

Wyobraź sobie, że stoisz w pokoju z trójką dzieci. Dwoje dzieci cicho bawi się zabawkami. Jedno dziecko biegnie dziko, skacząc po meblach i pisząc. Które dziecko najprawdopodobniej zwróci Twoją uwagę? Jeśli jesteś jak większość rodziców, możesz poświęcić niewłaściwie zachowującemu się dziecku więcej uwagi.

Gdybyś jednak pochwalił dzieci, które się dobrze zachowują, mógłbyś zmienić całą sytuację. Powiedzenie: „Wow, uwielbiam sposób, w jaki siedzisz cicho, bawiąc się”, może zmotywować źle zachowujące się dziecko do pójścia w jego ślady . Łatwo jest pozwolić, aby dobre zachowania często pozostawały niezauważone. A kiedy dzieci nie przyciągają uwagi, często robią wszystko, aby zostać zauważonym – a czasami oznacza to złe zachowanie.

Jak nauczyć dziecko dzielenia się?
pixabay.com

Korzyści z pochwały

Pochwała może zachęcić do różnych dobrych zachowań. Złap swoje dziecko, że jest grzeczne i zwróć na to uwagę. Pozytywne wzmocnienie zachęci go do kontynuacji jego dobrych działań.

Oto kilka konkretnych zachowań, które mogą być szczególnie wrażliwe na pochwały:

  • Chwal swoje dziecko za dzielenie się, zmienianie się, używanie życzliwych słów i dobre relacje z innymi. 
  • Pochwal swoje dziecko za przestrzeganie zasad i słuchanie poleceń. Pamiętaj, aby zwracać uwagę, gdy Twoje dziecko bawi się cicho lub bawi się.
  • Kiedy Twoje dziecko uczy się nowej umiejętności, pochwała może zachęcić go do dalszych prób. Na przykład, jeśli chwalisz swoje dziecko za gotowość do wysiłku lub zdolność do cierpliwości podczas nauki, zwiększysz jego motywację do dalszych prób.

Efektywne pochwały

Pochwały i pozytywna uwaga są zdrowe, gdy są odpowiednio przekazywane. Oto kilka sposobów, dzięki którym pochwała będzie szczególnie skuteczna w zachęcaniu do dobrego zachowania:

Oferuj natychmiastowe i częste opinie

Często chwal, jeśli Twoje dziecko bawi się cicho przez dłuższy czas lub ciężko pracuje nad projektem przez całe popołudnie.

Określ pochwały

Zamiast mówić „Dobra robota”, powiedz: „Świetnie, że odkładać zabawki kiedy cię o to proszę. To jasno pokazuje, że chwalisz ich natychmiastową zgodność.

Ustaw pozytywnie swoją pochwałę

Zamiast mówić: „Bardzo dobrze że się nie denerwujesz”, powiedz: „Jestem z ciebie dumna, że zachowałeś spokój, kiedy powiedziałem, że nie możesz wyjść na zewnątrz”. Wskaż zachowania, których chcesz widzieć częściej, a nie zachowania, które masz nadzieję zmniejszyć. Nigdy nie mieszaj pochwał z krytyką, bo straci to skuteczność.

Jak zdyscyplinować dwulatna?
pixabay.com

Chwała za wysiłek, a nie wynik

Pochwała może budować zdrową samoocenę, gdy używasz jej do podkreślania wysiłku dziecka. Zamiast chwalić dziecko za dostanie dobrej oceny, chwal jego gotowość do nauki do testu.

Oferuj szczere pochwały

Zamiast mówić: „Jesteś najmądrzejszym dzieckiem na świecie” lub „Jesteś najlepszym piłkarzem w całej szkole”, pochwal się realistycznie. Powiedz na przykład „Jesteś dobrym biegaczem” lub „Świetnie sobie radzisz z odrabianiem lekcji”.

Stwórz plan dyscypliny

Możesz zapobiec wielu niewłaściwym zachowaniom, łapiąc swoje dziecko jako dobre. Ale kiedy twoje dziecko łamie zasady, ważne jest, aby zapewnić negatywne konsekwencje, które powstrzymają je od niewłaściwego zachowania w przyszłości. 

Na ogół dzieci chcą się podobać i dobrze sobie zachowywać a przede wszystkim przyciągać uwagę. Kiedy dajesz im informację zwrotną o zachowaniu, które chcesz widzieć częściej, zwykle to rozumieją. Kluczem jest konsekwencja. Może minąć kilka tygodni  zanim nowe zachowanie przyjmie i zastąpi  negatywne nawyki Twojego dziecka związane z szukaniem uwagi. Ale jeśli masz czas, współczucie i konsekwencję, pochwała może zachęcić do nowych wzorców pozytywnego zachowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here