Jak wiemy, małe dzieci nie rozumieją pojęcia czasu tak, jak my. Z tego powodu wyjaśnienie, jak mijają godziny, dni lub miesiące, może być bardzo skomplikowanym zadaniem. Dlatego dziś chcielibyśmy powiedzieć wam co oznacza czas dla małych dzieci , jak go postrzegają i jak możemy pomóc im lepiej zrozumieć tę koncepcję.

Czas z perspektywy dziecka

Czas jest czymś niematerialnym: w końcu jak dobrze wiemy „czasu” nie można go dotknąć, nie można go zobaczyć i nie można go zmierzyć, jeśli nie mamy do tego odpowiednich narzędzi. Zwykle jest to około sześciu lub siedmiu lat, kiedy dziecko uczy się czytać i rozumieć godziny i upływ miesięcy w kalendarzu, ale do tego czasu pojęcie „czasu” jest dla niego czymś niezwykle ciężkim.

Która szkoła lepsza publiczna czy prywatna?
pixabay.com

Nic dziwnego, że kiedy dorośli mówią takie rzeczy jak „Skończę za pięć minut”, ,, pojedziemy za pół godziny” lub „są 4 miesiące do wakacji”, prawdopodobnie spojrzą na nas zdziwione i zapytają kiedy już jest ten dzień, godzina, minuta. Przychodzi jednak czas, kiedy zaczynają rozumieć, że to, co im powiedzieliśmy, wydarzy się „później” , ale o ile później?

Małe dzieci żyją w teraźniejszości. Nie myślą o przyszłości i nie zdają sobie sprawy, że żyli w przeszłości. Dlatego tak trudno jest im zrozumieć, jak mija czas

Jak dzieci rozumieją czas w zależności od ich wieku?

  • Przeżyty czas (od 0 do 6 lat): dziecko buduje pojęcie czasu na podstawie własnych doświadczeń (czas na jedzenie, kąpiel, sen …). Na początku to postrzeganie czasu nie będzie miało żadnego porządku ani kolejności, ale stopniowo zrozumieją, jakie procedury mają miejsce przed i po, lub co wydarzyło się wczoraj i co robić jutro.
  • Postrzegany czas (między 6 a 12 rokiem życia): dzieci już zaczynają rozumieć pojęcie czasu poprzez obserwację i przyrządy używane do pomiaru, takie jak zegar, kalendarz
  • Czas poczęty (12-16 lat): od tego momentu dziecko i młodzież mogą już rozumieć czas jako abstrakcyjną i umysłową koncepcję, potrafiąc ją zastosować np. do nauki matematyki i historii.
Dlaczego moje dziecko mnie nie słucha?
pixabay.com

Narzędzia i zasoby, które pomogą dziecku zrozumieć upływ czasu

Możemy dziecku pomóc i ułatwić te koncepcje poprzez gry, rękodzieło lub zajęcia rekreacyjne:

  • Klepsydry : to bardzo praktyczne i wizualne narzędzie do pomiaru krótkich okresów, takich jak czas, w którym należy myć zęby.
  • Odliczanie czasomierze mogą być bardzo przydatne do upływu czasu takiego jak gra z tabletem lub oglądanie telewizji.
  • Kalendarze ścienne : klasyczny drukowany kalendarz, w którym każdy arkusz przedstawia miesiąc, jest również bardzo wizualnym pomysłem. W nim możemy zaznaczyć ważne wydarzenia i oznaczyć mijające dni.
  • Możemy również zaprojektować własny kalendarz, który będzie czekał na ważne wydarzenie.  Specyfiką tego kalendarza jest to, że zakończy się on specjalną datą, której oczekujemy, a ponadto możemy dać tyle dni / tygodni, ile chcemy.
  • Zegarki tarczowe, których dzieci mogą dotykać i którymi można manipulować, są nie tylko bardzo przydatne do nauki godzin, ale pomogą im przyswoić pojęcie upływającego czasu, jego kolejność i czynności, które należy wykonać w danym momencie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here