Dla nas pojęcie godziny jest czymś normalnym, naturalnym bo robimy to każdego dnia i o różnych porach dnia. Jest to z pewnością podstawowa umiejętność, której wszyscy musimy się uczyć od najmłodszych lat, ponieważ pomaga nam lepiej zarządzać czasem. Jednak nauka określania czasu może być dla dzieci nieco trudna. Dlatego dzisiaj dzielimy się sztuczkami, aby nauczyć dzieci czasu .

Pojęcia do nauczenia się odczytywania czasu

Aby zacząć uczyć dziecko czasu, musisz najpierw poznać podstawowe pojęcia dotyczące liczb. Na przykład dzieci powinny umieć liczyć od 1 do 60 . Ponieważ dzięki temu  możemy im wytłumaczyć, że doba ma 24 godziny, godzina 60 minut itd.

Inną podstawową zasadą, którą powinni wiedzieć, jest liczenie przez pięć  (5, 10, 15 itd.) żeby odczytać minuty na zegarze . A teraz, gdy mówimy o rodzajach zegarów, warto zacząć od nauczenia ich czytania analogowego (czyli wskazówek), a następnie cyfrowego, aby lepiej zrozumieli podział czasu.

Oprócz tych podstawowych pojęć dotyczących liczb, będziemy musieli wyjaśnić dzieciom momenty lub okresy, w których podzielony jest dzień : poranek, południe, popołudnie i noc. Jednym ze sposobów, aby pomóc im zrozumieć różnice między nimi, jest odniesienie się do pewnych czynności, które wykonują: rano wstajemy, w południe jemy obiad, po południu spędzamy czas z rodziną, a wieczorem zasypiamy.

Jak dzieci rozumieją czas?
pixabay.com

Sztuczki uczące czasu

Nauka odczytywania czasu może być dla dzieci nieco trudna, ponieważ pojęcie czasu oraz sposób, w jaki dzieli się godziny i minuty, mogą być trudne do zrozumienia. Oczywiście nie chcemy, aby to podstawowe narzędzie codziennego życia stało się przykrym doświadczeniem, dlatego dzielimy się kilkoma sztuczkami, które ułatwią dzieciom naukę czasu .

Nauka czasu przez zabawę

Świetnym sposobem nauczania dzieci jest zabawa lub sprawienie, by nauka była dla nich przyjemnością . Dzieci z natury są ciekawe i od najmłodszych lat możliwe jest, że ten ciekawy przedmiot zwany zegarem przykuwa ich uwagę. Powiedz mu z entuzjazmem, jak dzień jest podzielony na godziny, motywując go do lepszego poznania pogody i wyjaśniając, że zegar pomaga nam wiedzieć, o której godzinie lub na jakim etapie dnia jesteśmy .

Jak przygotować dziecko do samotnego pozostania w domu?
unsplash.com

Zrób swój własny zegarek

Zabawnym i bardzo użytecznym sposobem nauczenia ich czasu jest zrobienie własnego zegarka . Mogą to zrobić za pomocą tekturowej płytki, kartonu na dłonie, markerów do zapisywania cyfr i zapięcia lub indywidualnego segregatora do trzymania dłoni. Tworząc własny zegar, dzieci będą się uczyć od podstaw, gdzie idzie każda cyfra, będą się dobrze bawić i uznają, że jest on bardziej atrakcyjny i łatwiejszy do poznania.

Podaj wyraźnie godziny i minuty

Odczytanie minut może być trudne do zapamiętania, ale jednym ze sposobów, aby to zrozumieć, jest wskazanie minut, którym odpowiada każda cyfra, na zewnątrz zegara . Możemy to zrobić za pomocą zegara, który mamy już w domu, do którego będziemy dodawać minuty tylko z kartonu lub papieru. Technika ta działa również doskonale z rękami, ponieważ możemy wyjaśnić, że najkrótsza oznacza godzinę, czyli liczby, które znajdują się w środku, podczas gdy minuta jest dłuższa i wskazuje te, które są dalej.

Kiedy najlepiej kupić telefon dla dziecka?
pixabay.com

Uwzględnij swoje działania w ciągu dnia

Kolejną sztuczką pozwalającą dzieciom na zapoznanie się z godzinami jest uwzględnienie ich codziennych czynności w zegarze , aby mogły zacząć kojarzyć chwile i godziny dnia z rutyną, którą wykonują każdego dnia.

Oprócz pomocy w rozpoznawaniu godzin i określaniu momentów, w których każdy z nich przychodzi, pomoże im to ustalić i przestrzegać codziennych rutyn i czynności .

 Co myślisz o tych sztuczkach, aby nauczyć dzieci czasu ? Czy jest coś, czego próbowałeś?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here