Dzieciństwo możemy zaklasyfikować jako okres od urodzenia do 11 lat. Ten pierwszy etap życia charakteryzuje się największymi zmianami fizycznymi, psychicznymi, społecznymi i emocjonalnymi. Jest to więc etap bardzo delikatny, wymagający jak najlepszej opieki i wychowania, bo to podstawa, na której będzie oparta osobowość dziecka. Z tego powodu chcemy powiedzieć kilka głównych aspektów, które nasze dzieci w wieku dziecięcym chcą, abyśmy wiedzieli.

„Twój mózg i mój są bardzo różne”

Generalnie my dorośli wiemy, że mózg dziecka nie jest taki jak nasz, ale w praktyce nie bierzemy pod uwagę jego specyfiki. Musimy zrozumieć, że dzieci są spontaniczne i impulsywne, a ponieważ nie mają jeszcze racjonalnego zachowania, będą działać, ulegając pragnieniom i zdominowanym przez emocje.

Z drugiej strony ważne jest, aby zrozumieć, że dzieci uczą siępoprzez obserwację i eksperymenty . Muszą nieustannie pytać, ponieważ mają wrodzoną ciekawość , muszą dotykać, eksperymentować, analizować. Musimy zrozumieć dlaczego tak robią i towarzyszyć im z szacunkiem.

Czego nie powinniśmy mówić gdy dziecko nie chce jeść?
Pixabay.com

„Nie jestem aby z tobą się kłócić  drażnić cię lub utrudniać ci życie”

Normalne jest że małe dzieci często wpadają w złość, są sfrustrowane , wrzeszczą, mają napady złości lub nieustannie narzekają na nas. W obliczu takich sytuacji, które nas przytłaczają, dorośli często czują się wytrąceni z równowagi, ale należy pamiętać, że nigdy tego nie robi w tym celu (w rzeczywistości dzieci nie rozumieją tych pojęć i zła, które robią), ale jest to część ich zdrowego rozwoju.

„Pobaw się ze mną”

Zabawa jest kwintesencją aktywności dzieci . Poprzez zabawę dzieci nie tylko bawią się, ale także uczą się odnosić do otaczającego ich świata. Towarzyszenie im w tym odkrywaniu świata wzmacnia ich poczucie własnej wartości i jest kluczem do ich rozwoju .

Ale oprócz tego, że jest bardzo pozytywny w nauce, zabawa z naszymi dziećmi ma wartość emocjonalną , ponieważ jest to czas, który poświęcamy wyłącznie im, co służy im do pokazania, jak bardzo je kochamy i troszczymy się o nie. stać się częścią ich wspomnień na resztę jego życia.

Dlaczego dzieci się źle zachowują i jak na to reagować?
pixabay.com

„Kiedy płaczę lub mam zły dzień, dołącz do mnie”

Dzieci mogą wpaść w napady złości, kiedy najmniej się tego spodziewamy, zwłaszcza gdy są małe. Aby radzić sobie z napadami złości naszych dzieci z szacunkiem, musimy najpierw zrozumieć, że nie są one czymś negatywnym, czego należy unikać, zakazać lub ukrywać, ponieważ są one sposobem, w jaki dzieci wyrażają nam swoje emocje .

Płaczu lub napadu złości dziecka nigdy nie należy ignorować ani minimalizować zwrotami takimi jak  „nie płacz”, „to jest głupie” … Wszyscy mamy prawo do złego dnia, zwłaszcza dzieci , ponieważ brakuje im narzędzi radzenia sobie z emocjami. Pomóżmy im wyrazić swoje emocje słowami , wyrazić je i zarządzać nimi z szacunkiem i wsparciem.

„Nie porównuj mnie z innymi dziećmi”

Wszyscy wiemy, że każde dziecko jest wyjątkowe i że podobnie jak dorośli ma swoją niepowtarzalną osobowość, rozwój i charakter. Ale pomimo jasnej przesłanki staramy się je porównywać niemal bez przerwy . Jednak porównywanie dzieci jest nie tylko złą praktyką, ale może negatywnie na nie wpłynąć, obniżyć ich samoocenę i głęboko zrujnować ich pewność siebie.

Dlatego odłóżmy na bok porównania. Edukujmy i wychowujmy wolnych chłopców i dziewczęta od najmłodszych lat, aby pomóc im stać się niezależnymi, silnymi emocjonalnie i przygotowanymi do radzenia sobie z wyzwaniami, jakie przyniesie im życie.

Jak zdyscyplinować dwulatna?
pixabay.com

„Pozwól mi wykazać się kreatywnością „

Kreatywność jest wrodzona u dzieci. Rodzą się z natury wolni i kreatywni, ale gdy dorastają i są pod wpływem różnych środowisk (zarówno w szkole, jak iw domu), kreatywność jest tracona lub stłumiona. Jako rodzice, ważne jest, aby umożliwić i wspierać rozwój kreatywności u naszych dzieci . I zrozum, że ta kreatywność, którą mają w dzieciństwie, będzie tą, która pozwoli im skutecznie rozwiązywać sytuacje w ich codziennym życiu w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here