Brak akceptacji siebie jest ciężkim krzyżem, który dźwiga wiele milionów ludzi na świecie. Częściej z powodu braku akceptacji siebie cierpią kobiety niż mężczyźni. Powodów braku akceptacji własnej osoby jest wiele.

Dlaczego doskwiera nam brak akceptacji siebie?

Najczęściej są to kompleksy pochodzące z lat dziecięcych. Kiedy to z przeróżnych powodów brakowało dziecku akceptacji i uwagi ze strony rodziców. Czasem były to żarty starszego rodzeństwa lub dalszych krewnych, które doprowadziły do zachwiania poczucia własnej wartości u dziecka. A innym razem docinki kolegów z klasy, czy ludzi z najbliższego otoczenia.

Bywa, że nawet niewielkie sugestie, żarty, czy obmowy potrafią odcisnąć głębokie piętno na młodej psychice. Prowadzą do spadku poczucia osobistej wartości, do zamknięcia się w sobie, do znienawidzenia siebie, do depresji, a czasem nawet popychają do prób samobójczych. Powodem dręczenia przez innych jest brak urody, wadliwa budowa ciała, otyłość lub wychudzenie, defekty w uzębieniu, rzadkie włosy, przykurcze postawy powodowane strachem. I wiele innych powodów błahych dla otoczenia, a ważnych dla młodego człowieka.

Powodem do popadnięcia przez dziecko w kompleksy może być jego wstydliwość, chroniczna trema, brak inicjatywy, brak asertywności, strach przed podejmowaniem decyzji, małomówność, itd. Dorosły człowiek, który wyniósł z dzieciństwa kompleksy w życiu dorosłym długo cierpi z tego powodu. Często myśli takie prześladują go nawet przez całe życie. Bywa też, że poprzez odpowiednią terapię psychologiczną pozbywa się on kompleksów z dzieciństwa, które zostały przeniesione do życia dorosłego.

Jak dbać o długie włosy
unsplash.com

Kto może pomóc w wyjściu na prostą jeśli chodzi o akceptację siebie?

W wyjściu na prostą może pomóc psycholog i psychoterapia, oraz osobista terapia. Gdyż możemy pomóc sobie również sami budując krok po kroku zaufanie do samego siebie. I każdego dnia walczyć o odzyskanie pewności siebie, akceptację siebie i pokochanie siebie. Przykłady pokazują, że jest to możliwe do osiągnięcia, choć wymaga wiele pracy i determinacji.

Co zrobić aby zaakceptować siebie?

Jedną z technik pracy nad sobą jest codzienne powtarzanie i wpajanie sobie, że: jestem pełna wdzięku, jestem piękna, mam wiele atutów, jestem pewna siebie, jestem silna, jestem zaradna, jestem sobą, jestem szczęśliwa, kocham siebie taką, jaką jestem i zawsze będę się kochać, itd.Krótko mówiąc jest to osobista terapia polegająca na pozytywnym wzmacnianiu samego siebie. Nieważne jakich użyjemy słów w stosunku do siebie. Ważne jest to, aby słowa te odnosiły się pozytywnie do swojej osoby i tym samym pozytywnie ją wzmacniały. Zadaniem psychoterapii z psychologiem i osobistej terapii jest utwierdzenie umysłu, że posiadamy zalety. Nie jest to oszukaństwo, bo często je na prawdę posiadamy tylko nie są odkryte i tkwią gdzieś głęboko w nas.

trening Jacobsona

Poza tym akceptacja siebie czyni nas na prawdę pięknymi, szczęśliwymi i pewnymi siebie. A o to przecież chodzi, aby czuć się dobrze w swojej skórze, w swoim towarzystwie, jak i w towarzystwie innych osób. Droga do akceptacji siebie jest wyboista, lecz każdy odniesiony sukces daje większą wiarę w samego siebie. I prowadzi do dalszych i jeszcze większych sukcesów, które wypierają kompleksy z naszego umysłu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here