Czy rozmawiasz o seksie ze swoimi dziećmiCzy robisz to naturalnie?  Edukacja seksualna to temat, którego wielu rodziców woli unikać. Jeśli masz małe dziecko, możesz pomyśleć, że wydostałeś się z tej sytuacji, przynajmniej na chwilę, jednak to niekoniecznie jest prawdą. Edukację seksualną możesz rozpocząć w dowolnym momencie, wtedy kiedy zauważysz że dziecko może być na to gotowe.

Jak rozmawiać z dziećmi o seksie?

Skuteczna edukacja seksualna wymaga komunikacji między rodzicami a dziećmi opartej na zaufaniu, szacunku i rozmowie. To kwestia, która musi być podnoszona w sposób prosty i naturalny w rozmowach i życiu codziennym. Od najmłodszych lat pomagamy im podejmować odpowiedzialne decyzje, oceniając wraz z nimi natychmiastowe skutki i pozytywne lub negatywne konsekwencje, jakie może mieć każde działanie. W odniesieniu do seksualności najlepiej jest wybrać odpowiedni czas i sytuację na rozmowę.

Podczas rozmowy dziecko musi czuć się bezpiecne

Ważne jest, aby wspomnieć o tym temacie, gdy nadarzy się okazja, zwłaszcza gdy dzieci o to proszą. Jednym z elementów, który będzie miał największy wpływ na podejmowanie decyzji, jest presja ze strony otoczenia, na którą wpływają rówieśnicy, media czy sieci społecznościowe. Sposób, w jaki się komunikujemy, i tematy do omówienia będą się różnić w zależności od wieku.

Stopniowo konieczne będzie rozważanie z dziećmi innych kwestii związanych z ich doświadczeniami bliższymi ich wiekowi i rozwojowi, takich jak stosunki seksualne, zapobieganie ciąży czy zakażeniom przenoszonym drogą płciową. Na przykład od okresu dojrzewania możemy zaoferować wskazówki dotyczące zrozumienia zmian cielesnych i psycho-emocjonalnych, z cierpliwością i wielką uwagą, ponieważ rodzice również mają trudności z ich zrozumieniem. W tej chwili komunikacja i dialog są trudniejsze. Synowie i córki na ogół wolą swoich przyjaciół do tego typu rozmów.

We wszystkich przypadkach warto wysłuchać ich komentarzy i pytań, na które zawsze należy odpowiedzieć szczerą i uczciwą informacją, przyjmując postawę zrozumienia i zaufania, okazywanie zainteresowania ich działaniami i opiniami bez oceniania lub okazywania uprzedzeń, czują się towarzyszone, wspierane i bezpieczne.

Jak rozmawiać z dziećmi o seksie?
pixabay.com

Zwróć większą uwagę w okresie dojrzewania

Działania te przygotowują do etapu dorastania, w którym należy zwracać uwagę jako rodzice na szczególnie istotne sytuacje, takie jak zakochanie się i odkochanie, pierwsze stosunki seksualne, stosowanie środków zapobiegawczych, orientacja seksualna, interpersonalna i relacje, opinie kolegów i przyjaciół.

Interakcje z dziećmi powinny mieć na celu zapewnienie, że doświadczenia związane z seksualnością są przedstawiane zgodnie z kryteriami odpowiedzialności, aby uniknąć niezadowolenia, napięcia i zmniejszyć ryzyko niechcianej lub wczesnej ciąży lub zakażeń przenoszonych drogą płciową. Należy unikać sytuacji, w których mówimy o seksualności  z samymi zagrożeniami, ponieważ zmniejszy to ich wiarygodność.

Należy wyjaśnić, że seksualność jest również częścią życiowego spełnienia i jest składnikiem szczęścia. W wielu przypadkach dorastające dzieci odmawiają rozmowy z rodzicami ze wstydu, strachu lub braku nawyków komunikacyjnych na temat tych problemów w rodzinie lub dlatego, że muszą czuć się bardziej niezależne. W takich przypadkach musimy uszanować tę opcję, nie przestając być uważnym, zauważając, że jesteśmy obecni i gotowi pomóc im, gdy tego potrzebują, ale bez poczucia kontroli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here