Czy można jeździć na rowerze będąc w ciąży? Są badania które wykazują że ćwiczenia w ciąży są korzystne zarówno dla matki, jak i dziecka. Wiemy na przykład, że pozostanie aktywnym na tym etapie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób i powikłań, pomaga skrócić czas porodu , a także wspomaga rozwój neuromotoryczny dziecka .
Istnieją różne rodzaje lekkich lub umiarkowanych ćwiczeń, które możemy wykonywać w czasie ciąży, pod warunkiem posiadania zgody naszego lekarza. Jedną z nich jest jazda na rowerze, ale wiele kobiet zastanawia się, czy w ciąży można jeździć na rowerze , więc postaramy się rozwiać główne wątpliwości dotyczące tego typu ćwiczeń.
Jazda na rowerze w ciąży
Podobnie jak chodzenie, pływanie i joga jazda na rowerze jest jedną z najwłaściwszych czynności podczas ciąży. Jednak, jak już wcześniej zauważyliśmy, gdy mówimy o ćwiczeniach na tym etapie, musimy pamiętać, że każda kobieta jest inna. Jeśli nasz lekarz stwierdzi, że możemy jeździć na rowerze, musimy pamiętać, kiedy i jak to zrobimy.
Jazda na rowerze jest zwykle zalecana jako aktywność do piątego lub szóstego miesiąca ciąży. Po tym czasie objętość brzucha ciężarnej wpływa na równowagę kobiety, dlatego też dla ostrożności i uniknięcia wypadków zaleca się zmianę go na inne, mniej niebezpieczne ćwiczenie. W przypadku, gdy koniecznie chcemy jeździć na rowerze warto zdecydować się na rower stacjonarny w końcowej fazie ciąży.
Korzyści z jazdy na rowerze w ciąży
- pomaga utrzymać aktywność w czasie ciąży
- ujędrnia mięśnie nóg,
- zapobiega nadwadze
- poprawia krążenie
- jazda pomaga nam się zrelaksować
Kiedy nie powinniśmy jeździć na rowerze w czasie ciąży?
Jak już wspomnieliśmy, jeśli jesteśmy już w piątym lub szóstym miesiącu ciąży, jazda na rowerze jest odradzana, ponieważ objętość brzucha zaczyna być znaczna, a to powoduje spory dyskomfort, dodatkowo możemy łatwiej wytrącić się z równowagi. Oprócz tego istnieją inne powody, dla których jazda na rowerze podczas ciąży może być nierozsądną czynnością. Na przykład, jeśli mamy problemy z krążeniem w naszych rękach lub jeśli cierpisz na hemoroidy.
Drętwienie dłoni
W przypadku drętwienia dłoni może to nastąpić z powodu wymuszonej pozycji przez długi czas na kierownicy, ponieważ występuje ucisk nerwowy. Rezultatem jest uczucie mrowienia lub bólu, którego można uniknąć, zachowując prawidłową pozycję pleców i nie zaciskając kierownicy, co zwykle jest łatwiejsze na rowerze stacjonarnym.
Hemoroidy
Jeśli chodzi o hemoroidy , to fakt jeżdżenia na rowerze ich nie powoduje, ale jeśli ten dyskomfort wystąpi podczas ciąży , siodełko może nasilać ból. Kiedy wspieramy okolice krocza i odbytu, pocieranie pogarsza hemoroidy, a w ich przypadku żylaki sromu.
Zalecenia dotyczące jazdy na rowerze w ciąży
Mimo wszystko, jeśli posiadamy pozwolenie od naszego lekarza i nie mamy żadnych przeciwskazań które mogłyby pogorszyć nasze zdrowie podczas użytkowania roweru, możemy spokojnie z niego korzystać w ciąży.
Jednak musimy przestrzegać pewnych zaleceń i podjąć pewne środki ostrożności :
- Pij dużo płynów, aby zapobiec odwodnieniu .
- Unikaj najgorętszych godzin i noś wygodne ubranie
- Uważaj na zmęczenie. Czas regeneracji jest dłuższy niż zwykle, a nadmierne gromadzenie się kwasu mlekowego może być szkodliwe dla dziecka.
- Decydując się na rower treningowy musimy zadbać o to, aby temperatura w miejscu, w którym go używamy, nie była zbyt wysoka, zapewniając odpowiednią wentylację
- Należy przerwać każdy rodzaj ćwiczeń, jeśli wystąpi którykolwiek z następujących objawów: krwawienie z pochwy , trudności lub wysiłek przy oddychaniu przed ćwiczeniami, ból głowy, zawroty głowy, osłabienie mięśni, ból lub obrzęk łydek, dyskomfort w klatce piersiowej, ból brzucha, skurcze, osłabienie ruch płodu , niewyraźne widzenie lub wyciek płynu z pochwy