Bieganie to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych. Wiele osób biega zawodowo i nie wyobraża sobie życia bez codziennego treningu na świeżym powietrzu, inne z kolei biegają bo chcą cieszyć się smukłą oraz pięknie wyrzeźbioną sylwetką. Zatem jakie mięśnie pracują podczas biegania?

Jak pracują mięśnia podczas biegania?

Każdy początkowy biegacz, który to dopiero rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem i chce szybko osiągnąć dobrą formę, zazwyczaj skupia się tylko i wyłącznie na dystansie oraz czasie w jakim to powinien pokonać daną odległość.

Tymczasem warto zastanowić się co dzieje się z ciałem podczas pokonywania poszczególnych kilometrów. Każdy biegacz chcący osiągnąć z czasem wymarzoną sylwetkę powinien zwracać szczególną uwagę na pracujące mięśnie oraz w pełni rozumieć potrzeby swego organizmu. Jakie zatem mięśnia pracują podczas intensywnego uprawiania tego sportu?

Otóż warto wiedzieć o tym, że cykl kroku biegowego kroku dzieli się na dwie fazy, a więc fazę podporu, gdy jedna stopa biegacza dotyka podłoża oraz fazę lotu, a więc tę chwilę kiedy to obie stopy są równocześnie oderwane od ziemi.

Podczas pierwszej fazy, a więc podczas odbicia stopy napinają się poszczególne mięśnia stopy wśród których można wymienić między innymi: mięśnie zginające staw biodrowy, kolanowy i skokowy, mięsień dwugłowy uda oraz trójgłowy łydki. W takiej pozycji noga każdego biegacza musi pokonywać opór siły ciężkości oraz własnego ciężaru. W związku z tym wymienione mięśnie muszą wykonywać bardzo dużo pracy oraz wysiłku.

biegające dziewczyny

Z kolei w chwili, kiedy to jedna stopa biegacza odrywa się od ziemi, natomiast druga jest w fazie lotu najsilniej pracuje mięsień prosty, dwugłowy uda oraz poszczególne mięśnia pośladków. Natomiast w momencie niemalże przed postawieniem stopy na podłożu zaczyna także pracować mięsień piszczelowy przedni, który znajduje się po przedniej stronie goleni.

Ponadto u każdego sportowca podczas biegania pracują także inne
partie ciała. Otóż ruch obu nóg w trakcie biegania można w pewnym sensie porównać do ruchu bardzo sprężystego wahadła. Sprężystość tę nadają poszczególne ścięgna mięśni, w których to podczas skurczu gromadzona jest energia. Najbardziej aktywne jest zawsze ścięgno Achillesa.Natomiast jeśli chodzi o ręce biegacza, to również pracują one jak swego rodzaju wahadła, niemniej takie, które nie posiadają takiej sprężystości jak nogi.

Bieg a piękna sportowa sylwetka

Bieganie zwłaszcza w sezonie wiosenno – letnim jest w ostatnim czasie bardzo modne. Dziś na drogach nie brakuje zarówno amatorów, którzy to dopiero zaczynają swoja przygodę z uprawianiem tego sportu, jak i zawodowców biegających na dłuższe czy też krótsze dystanse.

Bieganie jest polecane dla tych osób, które to chcą przez długi czas cieszyć się dobrym zdrowiem oraz niezawodną kondycją. Na uprawianie tego sportu powinny zdecydować się również te wszystkie osoby, które to borykają się ze znaczną nadwagą. Bieganie połączone z niskokaloryczną dieta potrafi bowiem przynieść znaczne rezultaty.

jakie mięśnie pracują podczas biegania

Podczas uprawiania tego sportu dotleniamy swój organizm, a regularne treningi sprawiają, ze każda osoba może cieszyć się niezawodną kondycją. Ta niezwykle korzystna dla zdrowia forma aktywności angażuje do działania większość mięśni, dzięki czemu każdy organizm ludzki zaczyna znacznie łatwiej spalać nagromadzony tłuszcz.

Co prawda podczas biegania najenergiczniej pracują poszczególne mięśnie nóg, ale do znacznego wysiłku zmuszane są także poszczególne mięśnia ramion, rąk, a nawet brzucha. Dzięki bieganiu poszczególne mięśnie są lepiej dotlenione i w związku z tym zaczynają się rozwijać, co w znacznym stopniu przyczynia się do spalania tłuszczu.

Regularne treningi doskonale wpływają na wygląd nóg oraz pośladków.
A dzieje się tak dlatego, że podczas odbijania nóg od podłoża, każdy biegacz musi pokonać znaczny opór, podczas którego napinają się poszczególne mięśnie ud, łydek oraz znajdujące się w okolicach bioder.
Natomiast w chwili przygotowania się stopy do zetknięcia z ziemią, bardzo mocno pracują mięśnie takie jak: prosty dwugłowy oraz mięśnie pośladków i piszczelowy.
Bieganie to doskonały sport, który pozwala cieszyć się dobrym zdrowiem oraz piękną sylwetką.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie rolki wybrać
Następny artykułJakie macie hobby

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here