Jest wiele tematów, o których moglibyśmy porozmawiać w ten piękny wiosenny poranek. Jednak dzisiaj porozmawiamy o tym, jakie są uczucia. W końcu jest ich naprawdę wiele, z czego na pewno zdajemy sobie sprawę.

Wiele z nich na pewno znamy, inne są nam obce, z innych nawet nie zdajemy sobie sprawy. Wiadomo, że jest kilka podstawowych, które na pewno odczuwamy. Jedne częściej, inne rzadziej. W każdym razie jest to dosyć ciekawy temat, w który na pewno możemy się dzisiaj zagłębić. W końcu mamy przed sobą jeszcze cały, naprawdę cudowny dzionek.

Zacznijmy od tego, co na pewno znamy

Są takie uczucia i emocje jak radość, smutek, złość, zawstydzenie. Tak, to na pewno podstawa, o której warto porozmawiać. Czyżby wydawało się, że jest tego za mało i szybko skończy nam się temat do rozmów? Nic bardziej mylnego. Na pewno chętnie o tym wszystkim dzisiaj porozmawiamy, wiec usiądźmy wygodnie i chodźmy pogadać. Dobrze, a od czego zaczniemy naszą rozmowę i emocjach i uczuciach? Może od radości, ponieważ jest o uczucie, które na pewno każdy z nas uwielbia. Kto nie chciałby się czuć dobrze przez cały dzień i tak zaczynać oraz kończyć każdy dzień swojego życia? No właśnie. W takim razie pogadajmy o tym.

radość

Czym jest radość? Jest to stan, kiedy chce nam się tańczyć, skakać, śpiewać i jesteśmy tak rozradowani, że moglibyśmy sięgać gwiazd. Jest to najwyższy poziom szczęście wtedy. Na pewno każdy z nas chciałby go przynajmniej raz w życiu doświadczyć. W końcu to naprawdę wspaniałe uczucie, któremu nic się nie równa. W każdym razie jest naprawdę cudowne i nie powinnyśmy o nim zapominać w ciągu dnia. W każdym razie dzieci się cieszą, gdy dostają piękną zabawkę, o której marzyły przez całe dnie i nam truły o niej wciąż.

Młodzież może się ucieszyć, gdy ukochana osoba w końcu zgodzi się chodzić, na pierwszy pocałunek, randkę. Dorośli mogą się cieszyć z kolejnego awansu, podwyżki, dzięki której mogą zabrać rodzinę na niezwykłą przygodę. Każdy na pewno ma swoje własne marzenia, które chętnie by spełnić i które sprawiłyby mu ogromną radość. W takim razie i my zastanówmy się, co by i nas ją sprawiło.

A my przejdziemy do kolejnego uczucia, jakim jest smutek. Nie, tego nikt nie lubi i wszyscy unikamy tego jak tylko możemy, co niestety nie zawsze jest możliwe i jeszcze bardziej na pewno nas frustruje. W każdy razie powinniśmy pomyśleć o tym, jak się do tego zabrać. Na pewno smucimy się wtedy, gdy coś nam nie wychodzi, gdy umiera ktoś, kogo znaliśmy i darzyliśmy uczuciem. Jest to też emocja, która towarzyszy nam, gdy dzieje się coś po prostu przykrego dla nas. Dla dzieci będzie to moment zakończenia zabawy, dla młodzieży to, że czegoś nie zdali i zawiedli tych, którzy na nich liczyli, a dla dorosłych utrata pracy, domu, dachu nad głową. Trzeba przyznać, że nie jest to nic miłego ani przyjemnego, więc unikajmy tego jak tylko możemy.

złość

Co dalej? Gniew. Jest to coś, za czym też nie przepadamy, ale co potrafi nas dręczyć, utrudniać życie. Nie znosimy, gdy ktoś się denerwuje na nas, bo albo budzi w nas to również gniew, albo sprawia, że się smucimy i robi nam się coraz gorzej. Wtedy mamy ochotę zapaść się pod ziemię, gdzieś uciec i nigdy więcej tutaj nie wracać. Na pewno nie chcemy czegoś takiego przeżywać. Dlatego powinniśmy tego uczucia unikać, jeśli tylko jest to możliwe. Dzieci denerwują się na rówieśników i dorosłych. Podobnie w sumie młodzież. A dorośli? Na wszystkich wokół. Małych, dużych, starych, młodych. Każdego, kto zrobić coś nie tak.

A co z zawstydzeniem? To też dosyć skomplikowane uczucie. Odczuwamy je wtedy, gdy robimy coś, co nie jest do końca w porządku i czujemy wstyd, że tak w ogóle postąpiliśmy. Jest to też uczucie, które odczuwamy, gdy popełnimy tak zwaną gafę. Na pewno nie chcielibyśmy się znaleźć w takiej sytuacji.
W każdym razie jak widać można naprawdę sporo powiedzieć o emocjach, uczuciach i tego typu rzeczach. Aż prawie brakuje miejsce, by poruszyć wszystko, co chcemy powiedzieć na temat tych wszystkich rzeczy, stanów, jakie panują w naszym sercu i mózgu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here