Wymiana okularów, które nosimy od wielu lat, na zupełnie nowe, to nierzadko bardzo spory i ważny wydatek.

Ile kosztuje kupno nowych okularów w Polsce w 2020 roku? Rozstrzał cenowy jest naprawdę ogromny i opiera się on na czterech elementach za które przyjdzie nam zapłacić w przypadku wymiany okularów na całkowicie nowe.

Pierwszym z tych elementów są oprawki. To właśnie za nie przyjdzie nam najwięcej zapłacić. Ich koszt może być bardzo różny i zależeć od wykorzystanych w oprawkach materiałów, od ich kształtu, a także od marki oprawek. Zdecydowanie najtańsze są oprawki z taniego plastiku – ich cena może zaczynać się już nawet od kwoty zaledwie 50 złotych. Nieco droższe są okulary metalowe – tutaj ceny będą zaczynały się od co najmniej 100 złotych. Droższe i najczęściej sprzedawane są oprawki ze specjalnego rodzaju plastiku, który nie zmienia swojego kształtu pod wpływem wysokich temperatur, jest mniej łamliwy, bardziej giętki, a także ultralekki. Koszt oprawek z takiego materiału zaczyna się od około 150-200 złotych.

Najdroższym materiałem wykorzystywanym przy produkcji oprawek jest zdecydowanie tytan (chociaż zdarzają się również oprawki ze srebra lub złota, które są droższe, jest to jednak bardzo znikomy ułamek całego rynku). Oprawki wykonane z tytanu są szczególnie wytrzymałe i odporne na wszelkiego rodzaju zarysowanie czy wgniecenia wynikające z nacisku na oprawki. Są też stosunkowo lekkie. Ceny oprawek tytanowych zaczynają się od około 350-400 złotych.

W przypadku oprawek nie istnieje praktycznie coś takiego jak górna granica cenowa. Oprawki możemy kupić zarówno za 500, jak i za 1000, 2000 czy nawet 3 tysiące złotych. Są oczywiście jeszcze droższe oprawki – są to najczęściej modele od najbardziej znanych marek, przeważnie popularnych i prestiżowych zagranicznych domów mody. W przypadku takich oprawek większość ceny stanowi opłata za logo, markę i przytoczony wcześniej prestiż.

dziewczyny w okularach

Drugim elementem, który wchodzi w skład okularów i ma wpływ na ich cenę są szkła użyte w okularach. Mamy tutaj do wyboru szkła szklane (obecnie rzadko używane) oraz szkła ze specjalnego plastiku odpornego na zarysowania. Dużą część ceny za szkła stanowi powłoka, która ma być nałożona na nasze szkiełka. Ceny najtańszych szkieł zaczynają się od 100 złotych, najdroższe potrafią natomiast kosztować powyżej jednego tysiąca złotych.

Trzecim elementem, który mocno wpływa na cenę okularów jest koszt wykonania badania wzroku. Niektóre sklepy sprzedające oprawki i szkła oferują darmowe badania wzroku jeżeli zadeklarujemy się, że zakupimy u nich nasze okulary. Normalnie jednak wizyta u okulisty to dość spory wydatek. Możemy oczywiście pójść do publicznego okulisty z NFZ i nie zapłacić wówczas ani złotówki, jednak obecnie kolejki do takich okulistów trwają częsta nawet po kilka, a w niektórych przychodniach, nawet kilkanaście miesięcy. Koszt wizyty u prywatnego okulisty to natomiast między 200, a 300 złotych – jest to wydatek, który należy uwzględnić w naszym budżecie.

Ostatnim elementem są akcesoria, czyli środki do czyszczenia szkieł, chusteczka oraz etui. Są to jednak koszty niewielkie i powinny wynieść nie więcej niż 50 złotych.

Jeżeli wiemy jakim budżetem na okulary dysponujemy, to jakie okulary w takim razie wybrać? Wszystko zależy tak naprawdę od tego jaki typ twarzy posiadamy – to właśnie od tego będzie zależało jaki kształt oprawek będzie najlepiej leżał na naszej twarzy.

okulary do okrągłej twarzy

Wyróżniamy kilka typów twarzy: kwadratową, okrągłą, prostokątną, trójkątną i owalną.

Jakie okulary do okrągłej twarzy, a jakie do kwadratowej? Tego typu pytania wydają się z pozoru zabawne, ale określenie tego jaki kształt głowy posiadamy, może nam naprawdę wiele pomóc przy doborze oprawek.

Na przykład do okrągłej twarzy najlepiej sprawdzają się okulary, które są w stanie optycznie wydłużyć i wyszczuplić naszą twarz. Najlepiej sprawdzają się do tego oprawki o kanciastej budowie, na przykład oprawki prostokątne.

W przypadku kwadratowej twarzy najlepsze będą okulary, które nadadzą takiej twarzy bardziej owalnego kształtu, czyli na przykład oprawki, które są owalne lub okrągłe.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie okulary do pływania
Następny artykułJakie są uczucia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here