Wielu ludzi zadaje sobie pytanie, jakie okulary do pływania wybrać. Najważniejsze, żeby były szczelne i woda nie przeciekała do oczu. Jednocześnie ważny jest komfort noszenia, żebyśmy mogli swobodnie pływać. Do wyboru mamy także grubą obwódkę silikonową oraz miękką obwódkę. Niektórzy ludzie wolą twarde okulary, ale najlepiej osobiście przymierzyć i wybrać pasujący model.

Pływanie to wyśmienite hobby, które pozytywnie wpływa na zdrowie oraz postawę

Dzięki uprawianiu tego sportu możemy uniknąć chorób kręgosłupa oraz jest to także świetna forma rehabilitacji. Ważne jest także, żeby okulary, które wybierzemy były odporne na zaparowywanie, ponieważ może to skutecznie obniżyć komfort pływania. Jest to równie ważna cecha co nieprzepuszczalność wody. Wszystko zależy od materiałów, z jakich okulary były produkowane, ale równie ważne jest wybranie właściwego rozmiaru oraz dopasowanie do wielkości oraz kształtu twarzy.

jakie okulary do pływania

Każdy z nas posiada różną twarz i dlatego różne modele okularów będą odpowiednie dla innych osób. Należy jednak pamiętać, żeby nie nastawiać się na najtańsze modele, ponieważ zazwyczaj są one wykonane ze słabych materiałów i posiadają małą wytrzymałość. Co za tym idzie nie będą nam służyły przez długi okres czasu i najpewniej będziemy musieli je wyrzucić po krótkim czasie użytkowania. Dlatego, jeżeli już decydujemy się na zakup okularów to dobrze zainwestować w coś co posłuży nam przez dłuższy czas. Jednak cena nie jest jedynym aspektem, który powinniśmy brać pod uwagę. Często się zdarza, że najdroższe modele nie są tak wygodne, jakbyśmy mogli pomyśleć.

Warto także pamiętać, że okulary do pływania pełnią funkcję ochronną naszych oczu, które są narażone na chlorowaną wodę. Dostanie się takiej wody do oczu może skutkować zapaleniem spojówek, które jest bardzo bolesne i ciężkie do leczenia. Oczywiście nie jesteśmy w stanie przetestować okularów w ich naturalnym środowisku dlatego musimy się zdać na intuicję i opinie pracownika sklepu sportowego. Warto także przeczytać opinie internautów na temat okularów, ponieważ w ten sposób możemy poznać zdanie kogoś kto dany model już testował i wie jak się sprawdzają. Wielu ludzi testuje okulary, czyli kupują jedną parę i idą w nich na basen.

Tam mogą przetestować okulary i sprawdzić czy przeciekają oraz zaparowują. Oczywiście pozostaje także kwestia wygody, ponieważ w sklepie nie jesteśmy w stanie używać ich przez długi czas. Takie aspekty techniczne możemy sprawdzić dopiero po wielu godzinach pływania. W sklepie sportowym warto jednak przymierzyć okulary i sprawdzić czy właściwie układają się na naszej twarzy oraz czy potrafią utrzymać się w oczodole. Jedną z najmniej przyjemnych rzeczy jest dostanie się wody chlorowanej pod okulary. Żeby to sprawdzić konieczne będzie szerokie otworzenie oczu oraz przyciśnięcie okularów do oczodołów oraz wyssanie powietrza.

pływa w basenie

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu okularów musimy określić poziom naszego zaawansowania. Bardzo ważna jest także kwestia jak często będą przez nas używane. Okulary miękkie z reguły polecane są dla osób początkujących. Są one bardziej wygodne i łatwiej się ich używa. Osoby, które już mają za sobą kilka lat doświadczeń w pływaniu preferują jednak okulary twarde, które nazywane są szwedkami. Trzeba się jednak do nich przyzwyczaić, ponieważ początki mogą być ciężkie. Okulary miękkie posiadają gumową obwódkę, której warstwa jest dosyć gruba.

Zapobiega ona wciskaniu się okularów w głąb oczodołu. Jest to dość nieprzyjemne uczucie, które powoduje duży dyskomfort. Okulary półprofesjonalne są czymś pomiędzy okularami twardymi oraz miękkimi. Posiadają one gumową obwódkę, ale jest ona znacznie cieńsza niż w przypadku okularów miękkich. Bardziej odczuwamy je na twarzy, ale jednocześnie są bardzo szczelne. Nie ma praktycznie możliwości, żeby woda dostała się do oczu podczas ich użytkowania. Pozwalają na większy kąt widzenia i umożliwiają komfortowe pływanie przez wiele godzin. Cenowo najdroższe są okulary twarde, natomiast najtańsze są okulary miękkie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here