Organizacja własnego ślubu i wesela bez pomocy profesjonalisty nierzadko jest dla młodej pary (zarówno pana młodego jak i pani młodej) nie lada wyzwaniem, które może okazać się dla niejednej pary źródłem bardzo wielu stresujących sytuacji i momentów, a czasami nawet całych dni i tygodni.

Zorganizowanie czegoś tak dużego jak przyjęcia dla pięćdziesięciu, stu, a czasem nawet dwustu osób jest czymś bardzo ciężkim do zrobienia, czasochłonnym i stresogennym. Dlatego też przygotowania do naszego ślubu i wesela powinniśmy zacząć na wiele miesięcy przed samym wydarzeniem. Większość ekspertów jest zgodna co do tego, że rozpoczęcie planowania naszego ślubu i wesela powinno wystartować około sześciu miesięcy przed datą, na którą wyznaczymy sobie nasz ślub.

Oczywiście data, podczas której zdecydujemy się żeby nasz ślub również musi zostać wcześniej ustalona między nami samymi (czyli narzeczonymi), ale również między księdzem pod pieczą którego znajduje się kościół w jakim chcemy wziąć nasz ślub.

Oczywiście nie ma wymogu żeby nasz ślub był ślubem kościelnym. Polska tradycja kładzie bardzo silny nacisk na religijne aspekty tego wydarzenia, jednak z roku na rok coraz więcej par decyduje się mimo wszystko na wzięcie ślubu cywilnego. Dlaczego?

jakie buty do sukienki

Ślub cywilny jest przede wszystkim zauważalnie tańszy. Zorganizowanie ślubu państwowego w urzędzie miasta to koszt zaledwie 300-500 złotych – jest to więc kwota na którą prawie każdego młodego człowieka stać. Organizacja ślubu kościelnego w kościele to natomiast o wiele większy i poważniejszy wydatek. W zależności od tego w jakim kościele będziemy chcieli zorganizować nasz ślub oraz od użytych dekoracji, a także muzyki (organista, chór), cena jaką przyjdzie nam zapłacić za ślub w kościele wyniesie od 2000 złotych (to bardzo optymistyczny scenariusz) do pięciu, a czasem nawet sześciu tysięcy złotych. Jak widać są to już bardzo poważne sumy pieniędzy, nie dziwi więc, że wielu młodych ludzi po prostu nie stać na tak duży wydatek.

Drugą kwestią, która często sprawia, że młode pary wolą jednak wziąć ślub cywilny jest „dozgonność” jaką cechuje się każdy ślub kościelny. W przypadku chęci wzięcia rozwodu, bardzo ciężko jest uzyskać taki rozwód kiedy jesteśmy w kościelnym związku małżeńskim.

Kościół Katolicki w Polsce odrzuca około 2/3 wszystkich wniosków o przyznanie rozwodu. Żeby uzyskać taki rozwód, trzeba spełniać szereg bardzo precyzyjnych wymagań. Jednym z powodów dla których można uzyskać rozwód kościelny, jest fakt braku skonsumowania małżeństwa lub zatajanie przed drugim małżonkiem jakiejś poważnej choroby, na przykład bezpłodności.

Poza samym ślubem, równie ważne (a dla niektórych ważniejsze) jest samo wesele, które prawie zawsze odbywa się tego samego dnia co ślub.

Wesela w Polsce mają bardzo wiele cech wspólnych niezależnie od tego czy mają miejsce w dużym mieście takim jak Warszawa, Kraków czy Poznań, czy też w małym miasteczku powiatowym lub na wsi. Cechy te to wystawny obiad, tort weselny (zazwyczaj wysoki i biały), biała suknia panny młodej, welon, zespół muzyczny grający dla gości, a także duże ilości różnego alkoholu. Są też oczywiście gry i zabawy weselne, które są obecne na niemal każdym takim wydarzeniu.

sukienka

Suknia ślubna panny młodej to zazwyczaj wisienka na torcie każdego wesela. To właśnie ubiór panny młodej jest najczęściej oceniany na weselu oraz lata po nim, kiedy goście weselni przypominają sobie to ważne wydarzenie oglądając zdjęcia i nagrania. Koszt takiej sukni ślubnej to zawsze spory procent całego budżetu wesela – nowe suknie potrafią kosztować nawet po 5 tysięcy złotych, dlatego też wiele kobiet decyduje się na wypożyczenie używanej sukni pod wymiar – wtedy koszt spada dwu, a czasem nawet trzykrotnie.

Jakie buty do sukienki ślubnej będą najlepsze. Zdecydowanie należy postawić tutaj na klasykę gatunku, czyli białe szpilki na małym kilkucentymetrowym obcasie, przyozdobione kokardą i falbankami. W przypadku mężczyzn najlepszym wyborem będą proste czarne lakierki ze skóry na jedno centymetrowym obcasie oraz czarne skarpety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here