Wśród wielu warzyw w sezonie letnim powszechnie spożywanych przez polskie społeczeństwo można wymienić ogórka. Po warzywo to mnóstwo osób sięga w słoneczne oraz bardzo upalne dni, Ogórek nie tylko doskonale gasi pragnienie, lecz także posiada bardzo małą ilość kalorii. Nic zatem dziwnego, że po surówki z dodatkiem ogórka bardzo często sięgają osoby będące na diecie odchudzającej. Zatem jakie witaminy ma ogórek?

Jakie właściwości posiadają ogórki?

Co prawda warzywo to z ponad dziewięćdziesięciu procent składa się z wody, niemniej posiada on także cenne dla zdrowia wartości odżywcze. To pospolite w Polsce warzywo jest bardzo bogate w przeciwutleniacze i kukurbitacyny, a więc cenne substancje, które chronią przed rozwojem nowotworów.

Ponadto posiada on działanie moczopędne, dzięki czemu jego spożywanie jest polecane dla osób borykających się z poważnymi chorobami nerek oraz infekcjami układu moczowego. Ogórek pomaga też skutecznie oczyszczać organizm z zalegających toksyn.

O włączeniu do swego jadłospisu ogórka powinny też pomyśleć te osoby, które zmagają się z nadciśnieniem oraz różnorodnymi chorobami serca. Warzywo to bowiem posiada w swym składzie potas, który to doskonale wspomaga pracę serca oraz reguluje ciśnienie krwi.Ponadto zawiera on w swym składzie cenny dla zdrowia błonnik, który to reguluje procesy trawienne w organizmie.

Ponadto warzywo to posiada antynowotworowe substancje, wśród których oprócz wspomnianej kukurbitacyny można wymienić flawonoidy luteinę orz kwas kawowy.

Natomiast jeśli chodzi o witaminy, to warzywo posiada w swym składzie witaminę C, niacynę, ryboflawinę, tiaminę, witaminę B6, A, E, K oraz kwas foliowy.

Ogórek idealne warzywo na nieświeży oddech

jakie witaminy ma ogórek

Zielony kolor warzywo to zawdzięcza chlorofilowi, który skutecznie wspomaga procesy oczyszczania organizmu z niezdrowych toksyn.
Chlorofil to zielony barwnik, który to tworzy połączenie z częścią toksycznych związków i w związku z tym zmniejsza ich ilość w organizmie. Właściwości te sprawiają, że spożywanie ogórków jest polecane dla tych osób, które to borykają się z nieświeżym oddechem oraz silnie wydzielają pot, który to zazwyczaj pojawia się u człowieka z powodu zbyt dużej ilości szkodliwych substancji w organizmie.

Ponadto ogórek należy do grupy tych warzyw, które skutecznie przywracają równowagę kwasowo-zasadową organizmu. W związku z tym to zasadotwórcze warzywo doskonale odkwasza organizm ludzki.
Ogórek powinien być zatem spożywany przez te osoby, które to bardzo często borykają z różnorodnymi infekcjami, posiadają bardzo mało energii oraz czują się na co dzień bardzo zmęczone. Ponadto warzywo to jest polecane dla tych osób, które posiadają problemy z koncentracją oraz pamięcią.

Z kolei w kosmetyce polecane są maseczki z zawartością ogórka, które to doskonale pielęgnują zmęczoną oraz pozbawioną jędrności skórę.

Czy warto łączyć ogórka z pomidorem?

Ogórki i pomidory to warzywa, które najlepiej smakują w sezonie letnim, a zwłaszcza wówczas gdy zostaną wyhodowane w prywatnym ogródku. Są one wówczas nie tylko bardzo pyszne, lecz także bardzo zdrowe.

warzywa

Wiele osób w sezonie letnim przyrządza przepyszne surówki oraz sałatki z dodatkiem ogórka oraz pomidora. Zatem czy warto łączyć te warzywa? Otóż coraz częściej pojawiają się opinie, że są to bardzo wartościowe dla organizmu warzywa, niemniej pod warunkiem, ze nie są one z sobą łączone. Czy jest to prawda? Ogórek zawiera w sobie enzym askorbinowy, który to w znacznym stopniu niszczy witaminę C zawartą w pomidorach oraz wielu innych, sezonowych warzywach. Jednak aby nie stracić podczas przyrządzania warzywnych posiłków cennej dla zdrowia witaminy C warto do przygotowanej sałatki czy surówki dodać kilka kropel soku z cytryny, który to skutecznie obniża pH i w związku z tym zawarta w ogórkach aksorbinaza przestaje w jakikolwiek sposób działać.

Jak widać ogórki to bardzo zdrowe i wartościowe warzywa po które warto często sięgać, zwłaszcza podczas sezonu. Podczas słonecznych oraz upalnych dni warto z nich przyrządzić orzeźwiający oraz zdrowy sok czy koktajl, który to doskonale gasi pragnienie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie są uczucia
Następny artykułJakie rolki wybrać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here