Jest wiele kobiet które są aktywne i uwielbiają biegać w końcu bieganie pomaga zachować formę, nie wymaga dużych nakładów pieniężnych i może być uprawiane przez prawie każdego bez wcześniejszego przygotowania. Czy więc kobiety w ciąży mogą biegać?  Jeśli wcześniej biegałaś to odpowiedź brzmi tak, jednak powinnaś zachować pewne środki ostrożności.

Tak jak w przypadku każdego sportu, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić  skonsultowanie się z ginekologiem, czy można go uprawiaćJeśli nie masz ryzykownej ciąży , normalne jest, że pozwala ci ona kontynuować zwykłą aktywność fizyczną, dostosowując intensywność do twoich potrzeb i okoliczności.

Czy można jeździć na rowerze będąc w ciąży?
pixabay.com

Bieganie w ciąży według trymestrów:

1. Pierwszy trymestr, trenuj na spokojnie

Jest to najdelikatniejszy etap, ponieważ występuje wtedy większe ryzyko dla dziecka. Ponadto częściej występują dolegliwości fizyczne : nudności, zmęczenie, bezsenność. Jednak jest to zależne od naszego organizmu ponieważ podczas gdy niektórzy czują, że nie mają na nic siły, dla innych może to być nawet sposób na złagodzenie dyskomfortu. Tak czy inaczej, jeśli nie czujesz się dobrze, pierwszy trymestr to dobry czas, aby odprężyć się i nie forsować się, ale też nie przerywać ćwiczeń. Możesz wybrać codzienny spacer w szybkim tempie lub bieganie i chodzenie między sobą.

2. W drugim trymestrze możesz uprawiać sport

Gdy dyskomfort zniknie, na pewno poczujesz więcej energii  To dobry moment na bieganie bez przekroczenia limitu. Aby regulować intensywność i częstotliwość, pamiętaj o swoich wrażeniach. Jeśli chcesz zachować formę w czasie ciąży, dobrze jest przeplatać bieganie z innymi sportami i metodami, takimi jak:

  • Trening siłowy który  chroni dolną część pleców , gdzie większość kobiet w ciąży odczuwa ból. Ponadto taki trening pomaga kontrolować wagę 
  • Pilates, niektóre ćwiczenia mają na celu pracę mięśni dna miednicy i pomóc nam być bardziej zwinnym w miesiącach oczekiwania.
  • Joga, mimo że jest mało intensywną aktywnością fizyczną to  oferuje wiele korzyści zarówno dla matki, jak i dziecka. Na przykład joga pomaga zwalczać depresję i lęk .

3. Trzeci trymestr: biegaj tylko wtedy, gdy tego potrzebujesz

Chociaż są kobiety, które pozostają aktywne do dnia porodu, prawda jest taka, że ​​z biegiem miesięcy brzuch będzie rosnąć, tak że gdy nie będziesz się czuła tak komfortowo jak na początku biegania dlatego możesz przestać to robić i przejść do innej aktywności który pozwala pozostać aktywnym fizycznie. Chodzenie w szybszym tempie jest zwykle dobrą opcją dla większości kobiet pod koniec ciąży, kontrolując tętno i poziom wysiłku.

Czy można jeździć na rowerze będąc w ciąży?
pixabay.com

Jeśli nie biegałeś wcześniej, nie zaczynaj podczas ciąży

Ciąża nie jest dobrym momentem na eksperymentowanie ze swoim ciałem: jeśli nigdy nie biegałaś, lepiej zaczekaj na powrót do zdrowia po porodzie.

Jeśli chcesz zachować formę, możesz wykonywać inne ćwiczenia cardio, takie jak chodzenie lub jazda na orbitreku , które są mniej agresywne dla stawów i mniej wymagające. W rzeczywistości chodzenie w dobrym tempie to idealny trening  – jest bezpieczny, pomaga utrzymać odpowiednią wagę i możesz to zrobić w dowolnym miejscu i czasie.

Podsumowując, jeśli jesteś w ciąży to nie musisz rezygnować z dotychczasowej pasji jaką jest bieganie. Musisz jednak być świadoma i kontrolować stan swojego zdrowia, aby nic się nie stało zarówno tobie jak i dziecku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here