Wiele kobiet obawia się dodatkowych kilogramów po ciąży, przybieranie na wadze w ciąży to coś, co nieuchronnie nastąpi z powodu wszystkich zmian, które będziesz prezentować, a także stałego i szybkiego wzrostu dziecka. Nie oznacza to jednak, że z tego powodu powinniśmy zaniedbać siebie i pozwolić, aby kilogramy wzrosły bardziej niż jest to zalecane.

Ćwiczenia na tym etapie są bardzo ważne i zalecane także dla Twojego zdrowia. Dlatego chcemy podzielić się z Tobą, jakie ćwiczenia możesz wykonać, aby uniknąć przybierania na wadze w ciąży

Dlaczego ćwiczenia w ciąży są ważne i potrzebne?

Ćwiczenia w ciąży są zalecane kobietom. Jeśli już ćwiczyłeś, nie powinieneś przerywać, a jeśli nigdy tego nie robiłeś, to dobry czas, aby zacząć tworzyć nowe i pozytywne nawyki, jednak ćwiczenia muszą być dostosowane do trymestru ciąży. Nie możesz intensywnie ćwiczyć, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłaś. Ćwiczenia w ciąży zapewniają kobietom różne korzyści , np. pomagają skrócić czas porodu oraz pomagają zapobiegać pojawianiu się niektórych powikłań takich jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Czy można jeździć na rowerze będąc w ciąży?
pixabay.com

Ćwiczenia, które możesz wykonać, aby uniknąć przybierania na wadze w ciąży

Pływanie w ciąży

Uprawianie pływania lub uprawianie sportów w wodzie w czasie ciąży pomaga zapobiegać przegrzaniu organizmu, równoważąc temperaturę ciała . Inne korzyści płynące z ćwiczeń w wodzie podczas ciąży to: poprawa napięcia mięśniowego, poprawa krążenia krwi, poprawa oddychania i zmniejszenie bólu w dolnej części pleców.

Wycieczka

Chodzenie jest prostym ćwiczeniem, ale przynosi wiele korzyści i jest jedną z najbezpieczniejszych rzeczy w ciąży. Oprócz pomocy w kontrolowaniu przyrostu masy ciała, chodzenie na spacery w czasie ciąży ma wiele zalet. Z jednej strony pomaga rozluźnić napięcia, ujędrnić mięśnie i poprawić krążenie, zapobiegając problemom takim jak opuchnięte stopy czy zaparcia. Z drugiej strony jest to również bardzo dobre dla zdrowia emocjonalnego , ponieważ spacer pomaga nam oczyścić umysł, pomagając powstrzymać negatywne nastroje, takie jak depresja.

Pilates w ciąży

Pilates ze względu na niską intensywność opartą na ruchach harmonicznych jest to ćwiczenie dające wiele korzyści kobietom w ciąży na przykład poprawa ukrwienia i ujędrnienie mięśni, ale także poprawa postawy ciała

Jazda rowerem w ciąży

Jazda na rowerze podczas ciąży to dobry sposób na ćwiczenia, o ile nie ma przeciwwskazań . Dodatkowo od piątego lub szóstego miesiąca musimy rozważyć przejście na rower treningowy, dbając o to, aby temperatura pomieszczenia, w którym korzystamy nie jest za wysoka. Jazda na rowerze napina mięśnie nóg, oraz  jest dobrym sposobem na odwrócenie uwagi i relaks .

Joga w ciąży

Wreszcie jedno z najczęściej polecanych ćwiczeń i najskuteczniejszych w ciąży: joga. Oprócz wszystkich korzyści fizycznych, które zapewnia, takich jak elastyczność i poprawa napięcia mięśniowego, joga działa jako środek przeciwdepresyjny i pomaga zmniejszyć poziom lęku. Wykonując pozycje połączone z medytacjami i kontrolując oddychanie, joga sprzyja przygotowaniu do porodu ponieważ pomaga zmniejszyć ból podczas porodu, a nawet może pomóc zmniejszyć prawdopodobieństwo cięcia cesarskiego.

Czy można biegać będąc w ciąży?
pixabay.com

Trzeba przede wszystkim pamiętać o przestrzeganiu pewnych środków ostrożności, takich jak ćwiczenia w wentylowanym miejscu, noszenie chłodnych i lekkich ubrań, a także dbanie o dobre nawodnienie wtedy ćwiczenia w czasie ciąży i unikanie nadmiernego przybierania na wadze nie powinny stanowić problemu.
Pamiętaj, że przed rozpoczęciem lub kontynuowaniem rutynowych ćwiczeń w czasie ciąży powinnaś skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić, czy możesz to zrobić.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here