Jest spora część osób, która nie wyobraża sobie dnia bez małej czarnej, w końcu kawa jest częścią codziennego rytuału wielu ludzi. W ciąży jednak ważne jest kontrolowanie spożycia kawy, ponieważ różne badania twierdzą, że kawa może  wiązać się z ryzykiem poronienia lub przedwczesnego porodu. Stwierdzono również że spożywanie kofeiny podczas ciąży może spowodować zmiany w mózgu dziecka , co może powodować problemy z zachowaniem w przyszłości.

Zmiana nawyków w ciąży

Kiedy dowiadujemy się że jesteśmy w ciąży, musimy podjąć niezbędne kroki, aby zadbać o siebie, co często powoduje zmiany w naszym stylu życia, od czynności, które wykonujemy, po dietę, którą spożywamy .

Jednym z zaleceń, które jest nam podawane w czasie ciąży, jest właśnie umiarkowane lub ograniczenie dziennego spożycia kofeiny. Z drugiej strony ważne jest, aby dbać o naszą dietę w czasie ciąży , nie tylko po to, by nie zwiększać prawdopodobieństwa wystąpienia pewnych powikłań, ale także dlatego, że mogą one mieć wpływ na nasze dziecko przy porodzie lub kilka lat później.

Czy można pić kawę w ciąży?
pixabay.com

Rozwój i nadwaga u dzieci, gdy matki piją nadmiernie kawę

Grupa naukowców analizowała związek między spożyciem kofeiny w czasie ciąży a rozwojem i nadwagą u dzieci .Przeanalizowano dane dotyczące średniego spożycia kofeiny podczas ciąży. Naukowcy śledzili wzrost dzieci od urodzenia i stwierdzili, że te dzieci, których matki spożywały ponad 200 miligramów kofeiny dziennie, miały wyższą wagę i wskaźnik masy ciała w okresie niemowlęcym.

Stwierdzono również, że jakakolwiek ilość kofeiny w ciąży była związana z większym ryzykiem nadwagi w wieku 3 i 5 lat , podczas gdy utrzymywała się ona w wieku 8 lat u dzieci tych, które spożywały bardzo duże ilości kofeiny. Podobnie spożycie kofeiny, niezależnie od jej ilości, wiązało się z wyższym wskaźnikiem masy ciała w okresie dzieciństwa . Ponadto wysokie spożycie kofeiny wiązało się również z szybszym przyrostem masy ciała od wczesnego życia do 8 lat

Zmiany w strukturze mózgu przez picie kofeiny?

Grupa naukowców przeanalizowała skany mózgu dzieci w wieku od dziewięciu do dziesięciu lat w celu przeglądu efektów działania kofeiny przez ich matki w ciąży. Zgodnie z analizą stwierdzono, że dzieci, które były narażone na działanie kofeiny w łonie matki, miały zmiany w strukturze mózgu.
Naukowcy uspakajają , że zmiany te są stosunkowo niewielkie i nie powodują poważnych zaburzeń psychiatrycznych, ale są istotne, ponieważ mają długoterminowy wpływ , co pokazuje, jak ważne jest analizowanie wpływu kofeiny na ciążę po pierwszych latach. Wśród efektów obserwowanych u dzieci, których matki piły kawę w czasie ciąży, wyróżniają się duże problemy behawioralne, trudności z koncentracją i nadpobudliwość.
Jakie ćwiczenia wykonać, aby nie przybierać na wadze w ciąży?
pixabay.com

Czy w ciąży można od czasu do czasu pić kawę?

Ponieważ trwają dalsze badania na ten temat i wpływ picia kawy na długotrwałą ciążę, naukowcy doszli do wniosku, że wyniki badań sugerują, że najlepiej unikać spożywania kofeiny na tym etapie .

Jednak nie oznacza to, że musicie zapomnieć o spożywaniu kawy w ciąży. Należy jednak zachować ostrożność . W przypadku spożywania kofeiny zaleca się ograniczenie jej spożycia do jednej filiżanki kawy dziennie. Chociaż ideałem jest unikanie spożywania kofeiny w czasie ciąży,  to możesz od czasu do czasu odpocząć i cieszyć się filiżanką kawy, o ile nie spożywasz więcej niż jest to zalecane .

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here