Włosy, to dziś problem wielu ludzi na świecie. Wypadanie, przerzedzanie i zły stan włosów jest kłopotem, który spędza wielu osobom sen z powiek. Problem ten jest tym większy, gdy w grę wchodzi damska głowa. Przerzedzające się włosy, co zdarza się najczęściej na czubku głowy powodują, że powstają puste miejsca, które szpecą i wymagają nieustanej pracy przy tuszowaniu łysiny. Obniża to bardzo poczucie własnej wartości w oczach samej kobiety, która poprzez rzadkie włosy czuje się mniej atrakcyjna.

Co wpływa na zły stan włosów?

Na złą kondycję włosów i ich wypadanie nie wpływa tylko jeden czynnik, lecz kilka czynników.
– Najważniejszym czynnikiem, który w dużym stopniu decyduje o stanie włosów jest dziedziczność, bo tu jak w wielu innych przypadkach wiele do powiedzenia mają geny.
– Nie mniej ważnym czynnikiem od dobrych genów jest ogólne zdrowie całego organizmu. Bo, gdy jakiś organ w ciele człowieka choruje, to także dochodzi do wypadania włosów, bo cały organizm jest osłabiony chorobą.
– Innym czynnikiem jest używanie niewłaściwych kosmetyków, które osłabiają cebulki włosów i doprowadzają do niszczenia mieszków włosowych, które stają się słabe, chorują i wtedy nie rosną nowe włosy.
– Kolejnym czynnikiem jest zła pielęgnacja włosów, a więc nieodpowiedni sposób czesania, wiązania włosów, upinania, zbyt mocne drapanie skóry głowy, używanie zbyt gorącej wody do mycia głowy, stosowanie wysokiej temperatury do suszenia włosów suszarką, wystawianie głowy na duży mróz też nie sprzyja włosom.
– Zła dieta, która pozbawia organizm witamin, minerałów i mikroelementów oraz innych ważnych dla organizmu składników, również przyczynia się do złego stanu włosów.
– Stres i emocje, to kolejne i bardzo ważne niszczyciele ludzkich włosów
– infekcje oraz stany zapalne, również niszczą strukturę włosów

Zasady którymi powinnaś się kierować podczas kupowania produktów do pielęgnacji włosów
unsplash.com

Włosy wzmocnione odpowiednia dietą

Właściwa dieta jest bardzo ważna dla każdego człowieka, gdyż przyczynia się do ogólnego zdrowia, a także do kondycji włosów. Odpowiednia dieta wzmacnia włosy od podstaw i sprawia, że są one zdrowe, gęste i lśniące.
Należy więc ze swojej diety wyeliminować tłuszcze nasycone, alkohol, mocną kawę i mocną herbatę, zmniejszyć ilość soli w diecie i unikać szczawianów. Szczawiany są to organiczne związki chemiczne. Najkrócej mówiąc są to sole i estry kwasu szczawiowego, które są trudno rozpuszczalne w wodzie.

Do najważniejszych produktów żywnościowych, które dobrze wpływają na stan włosów należy:

– sezam, który bogaty jest w magnez, cynk i białko, a białko jest przecież bardzo ważnym makroskładnikiem odpowiadającym za porost nowych włosów
– orzechy, bo zawierają cynk, który zapobiega wypadaniu włosów oraz selen, który poprawia kondycję skóry głowy
– ryby, wśród których największe znaczenie ma łosoś
– nabiał, żółty ser, jaja, gdyż produkty te zawerają dużo witamin z grupy B, które przyczyniają się do wzrostu włosów
– warzywa ze względu na magnez i żelazo a zwłaszcza takie, jak fasola, soczewica, soja oraz warzywa koloru pomarańczowego, zielonego i czerwonego
– owoce, bo posiadają w swoim składzie wiele witamin i minerałów
– kasze, gdyż bogate są w cynk
– mięso, gdyż bogate jest w białko
– pełnoziarniste pieczywo, bo znajduje się w nim biotyna oraz witamina B 5
– pestki dyni i słonecznika, ze względu na obecność w nich cynku

Łamanie włosów - przyczyny, objawy, i zapobieganie
unsplash.com

Pragnąc poprawić kondycję swoich włosów nie wolno nastawiać się psychicznie na natychmiastową poprawę i wyglądać szybkiego efektu stosowanych zabiegów. Taka kuracja musi potrwać, gdyż do degradacji włosów również nie doszło natychmiast (za wyjątkiem chemii podawanej w chorobie nowotworowej).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here