Wypadanie włosów (łysienie) może dotyczyć tylko skóry głowy lub całego ciała i może być tymczasowe lub trwałe. Może to być wynikiem dziedziczności, zmian hormonalnych, schorzeń lub normalnego procesu starzenia. Każdy może stracić włosy na głowie, ale częściej występuje to u mężczyzn.

Łysienie zazwyczaj oznacza nadmierne wypadanie włosów na skórze głowy. Dziedziczna utrata włosów wraz z wiekiem jest najczęstszą przyczyną łysienia. Niektórzy ludzie wolą, aby ich wypadanie włosów przebiegało bez leczenia i bez ukrycia. Inni zakrywają to fryzurami, makijażem, czapkami lub szalikami.

Przyczyny wypadania włosów

1. Dziedziczna utrata włosów

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety dziedziczą ten typ wypadania włosów, który jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów na całym świecie. U mężczyzn nazywa się to wypadaniem włosów typu męskiego. U kobiet wypadają włosy typu żeńskiego.

Bez względu na to, jakiego terminu używasz, oznacza to, że odziedziczyłeś geny, które powodują, że mieszki włosowe (z których wyrasta każdy włos) kurczą się i ostatecznie przestają rosnąć. Kurczenie się może rozpocząć się już w wieku nastoletnim, ale zwykle zaczyna się później.

  • U kobiet pierwszą zauważalną oznaką dziedzicznej utraty włosów jest zwykle ogólne przerzedzenie.
  • Kiedy mężczyzna ma dziedziczną utratę włosów, często pierwszym objawem jest cofająca się linia włosów lub łysina na czubku głowy.

Jak świadomie kupować produkty do pielęgnacji włosów

Czy możliwy jest odrost wypadających włosów?

 Tak, leczenie może pomóc zatrzymać lub spowolnić wypadanie włosów. Może również pomóc w odrastaniu włosów. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepiej działa. Bez leczenia nadal będziesz tracić włosy.

2. Poród, choroba lub inne czynniki stresogenne

Kilka miesięcy po porodzie, rekonwalescencji po chorobie lub operacji możesz zauważyć znacznie więcej włosów na szczotce lub na poduszce. Może się to również zdarzyć po stresującym okresie w Twoim życiu, takim jak rozwód lub śmierć bliskiej osoby.

Czy możliwy jest odrost?

Jeśli stres ustanie, twoje ciało dostosuje się, a nadmierne zrzucanie ustanie. Kiedy wypadanie ustaje, większość ludzi widzi, że ich włosy odzyskują normalną pełnię w ciągu 6 do 9 miesięcy.

3. Wiek przyczynia się do wypadania włosów

Wraz z wiekiem większość ludzi zauważa utratę włosów, ponieważ ich wzrost się spowalnia. W pewnym momencie mieszki włosowe przestają rosnąć włosy, co powoduje, że włosy na naszej skórze głowy stają się cienkie. Włosy również zaczynają tracić kolor. Kobieca linia włosów w naturalny sposób zaczyna się cofać.

4. Pielęgnacja włosów

Jeśli farbujesz, trwała lub rozluźniasz włosy, możesz je uszkodzić. Z biegiem czasu to uszkodzenie może prowadzić do wypadania włosów. Zdarza się, że w skutek nieodpowiedniej pielęgnacji możemy spowodować pogorszenie kondycji włosów.

5. Łysienie plackowate

Łysienie plackowate to choroba, która rozwija się, gdy układ odpornościowy organizmu atakuje mieszki włosowe (utrzymujące włosy na miejscu), powodując wypadanie włosów. Możesz stracić włosy w dowolnym miejscu na ciele, w tym na skórze głowy, w nosie i uszach. Niektórzy ludzie tracą rzęsy lub brwi.

Czy możliwy jest odrost włosów w przypadku łysienia plackowatego?

Tak. Jeśli włosy nie odrastają samodzielnie, leczenie może pomóc w pobudzeniu odrastania.

6. Lek na raka

Jeśli otrzymujesz chemioterapię lub radioterapię głowy lub szyi, możesz stracić wszystkie (lub większość) włosów w ciągu kilku tygodni od rozpoczęcia leczenia.

Czy możliwy jest odrost włosów po chemioterapii?

Włosy zwykle zaczynają odrastać w ciągu kilku miesięcy po zakończeniu chemioterapii lub radioterapii głowy lub szyi. Dermatolodzy mogą oferować leki przyspieszające odrastanie włosów.

7. Fryzura wciąga skórę głowy

Jeśli często nosisz włosy mocno ściągnięte do tyłu, ciągłe ciągnięcie może prowadzić do trwałej utraty włosów. Medyczna nazwa tego stanu to łysienie trakcyjne.

Zasady którymi powinnaś się kierować podczas kupowania produktów do pielęgnacji włosów
unsplash.com

8. Infekcja skóry głowy

Infekcja skóry głowy może prowadzić do łuszczących się i czasami objętych stanem zapalnym obszarów na skórze głowy. Możesz zobaczyć coś, co wygląda jak małe czarne kropki na skórze głowy. To są w rzeczywistości kawałki włosów. Niektórzy ludzie mają łysinę.

9. Choroba tarczycy

Jeśli masz problem z tarczycą, możesz zauważyć przerzedzenie włosów. Niektórzy zauważają, że ich włosy wypadają w kępach podczas czesania.

10. Infekcja przenoszona drogą płciową

Nieleczona infekcja przenoszona drogą płciową (STI) może prowadzić do wypadania włosów. Kiła jest taką chorobą przenoszoną drogą płciową. Nieleczona kiła może powodować nierównomierne wypadanie włosów na skórze głowy, brwiach, brodzie i innych miejscach. Inne choroby przenoszone drogą płciową również mogą powodować wypadanie włosów.

Chociaż wiele przyczyn wypadania włosów można skutecznie leczyć, kluczem do skutecznego leczenia jest ustalenie, co powoduje wypadanie włosów. Bez dokładnej diagnozy leczenie jest często nieskuteczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here