Osiągnięcie i utrzymanie zdrowych, wolnych od łamania włosów to nie lada wyczyn. Aby odzyskać naturalną siłę włosów, potrzebna jest konsekwentnie zdrowa dieta i odpowiednia pielęgnacja włosów. W tym artykule wyjaśniliśmy, dlaczego dochodzi do łamania się włosów, jak można je leczyć i wskazówki, jak zachować zdrowie włosów.

Dlaczego moje włosy się łamią?

1. Niewłaściwa dieta

Dieta z ograniczeniami może w rzeczywistości wyrządzić Twoim włosom więcej szkody niż pożytku. Upewnij się, że otrzymujesz wystarczającą ilość składników odżywczych, witamin i minerałów, które przyczyniają się do zdrowych włosów i skóry. Niektóre ważne składniki odżywcze obejmują żelazo, cynk i kwas foliowy. Spożywaj pokarmy bogate w przeciwutleniacze i białka.

unsplash.com

2. Suchość

Włosy suche i łamliwe są podatne na uszkodzenia i złamania. Wiele czynników, które mogą pogorszyć ten stan, to między innymi używanie ostrych produktów, zbyt częste mycie włosów szamponem i mycie ich gorącą wodą. Nie stosowanie odżywki po oczyszczeniu skóry głowy może również przyczynić się do wysuszenia i pękania.

3. Zbyt mocne szczotkowanie

Zbyt mocne czesanie włosów może spowodować połamanie kosmyków. Może również wyrywać włosy z nasady, uszkadzając je. 

4. Narzędzia do stylizacji, które wytwarzają ciepło

Narażanie włosów na ekstremalne temperatury może spowodować rozpad i pęknięcie łusek. Unikaj zbyt częstego używania takich narzędzi. Pozwól swoim włosom oddychać. 

5. Zbyt częste chemiczne traktowanie włosów

Zabiegi chemiczne, takie jak między innymi farbowanie może  spowodować ich pękanie. Zbyt częsta obróbka chemiczna włosów oznacza wystawianie ich na działanie szkodliwych chemikaliów, a nawet ciepła, które może je znacznie uszkodzić. 

6. Pozwól włosom wyschnąć naturalnie

Naturalne wysuszenie włosów jest ważne, aby uniknąć długotrwałych uszkodzeń. Twoje włosy są wrażliwe, gdy nie bierzesz prysznica. Pocieranie włosów ręcznikami lub używanie ciepła może w rzeczywistości uszkodzić włosy.

7. Zbyt częste wiązanie włosów

Oprócz wyrywania włosów z korzeni, regularne wiązanie włosów może również spowodować ich splątanie i łatwe łamanie.

unsplash.com

Skąd mam wiedzieć, że mam łamliwe włosy?

  • Jeśli zauważysz rozdwojone końcówki, prawdopodobnie masz problem z łamaniem włosów.
  • Sprawdź, czy włosy nie wypadają. Małe, krótkie i połamane kawałki włosów mogą oznaczać, że masz do czynienia z problemem pękania.
  • Jeśli twoje włosy wydają się zbyt suche, prawdopodobnie masz do czynienia z problemem ich łamania.
  • Zdrowe włosy nie plączą się łatwo. Jeśli masz splątane włosy i trudno Ci je rozczesać, być może masz problem z ich łamaniem.
  • Jak wyglądają twoje włosy na koronie w porównaniu z szyją? Jeśli czujesz, że twoje włosy są kruche, gdy przeczesujesz je palcami, możesz mieć problem z ich łamaniem.

Jak zapobiegać łamaniu się włosów?

  • Szamponuj i pielęgnuj włosy regularnie i delikatnie. Nie szoruj zbyt mocno.
  • Unikaj używania szorstkiego ręcznika do suszenia włosów.
  • Unikaj zbyt częstego wiązania włosów.
  • Przestrzegaj odpowiednio zbilansowanej diety bogatej w niezbędne składniki odżywcze.
  • Jak najczęściej pozwól włosom wysychać naturalnie.

Włosy suche, puszące się i szorstkie mogą oznaczać łamanie się włosów. Styl życia, medycyna i inne tego typu czynniki mogą przyczyniać się do łamania włosów. Utrzymanie dobrej rutyny pielęgnacji włosów, dobre odżywianie, nawilżanie włosów i dostarczanie im niezbędnych składników odżywczych jest ważne, aby zapobiec ich łamaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here