Każdy z nas gdy zaczyna swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją włosów pozostaje przy pytaniu „jaki mam typ włosów „. Często trudno jest nam stwierdzić, bo dopiero kiedy wiesz jaki masz tym włosów to wtedy będziesz w stanie dobrać odpowiedni schemat pielęgnacjiAby pomóc Ci zrozumieć, jesteśmy tu dla Ciebie z listą rodzajów włosów.

Jak określić rodzaj włosów?

1. Proste włosy

Jeśli twoje włosy opadają płasko od nasady do końcówek, masz proste włosy. Tekstura włosów jest miękka i jedwabista, bez loków. Włosy proste często mają dużą ilość wydzielanego oleju. Proste włosy dzielą się na:

 • Typ 1A – Ten rodzaj włosów jest wyjątkowo miękki, gładki i lśniący. Chociaż dla wielu te włosy mogą wydawać się marzeniem, brakuje im objętości.
 • Typ 1B – nieco grubszy i bardziej sprężysty niż 1A.
 • Typ 1C – Najbardziej szorstkie i grube proste włosy.

2. Falowane włosy

Włosy falowane leżą między prostymi a kręconymi. Na końcach włosów widać delikatne zawijanie. Jednak nie jest całkowicie kręcone. Ten rodzaj włosów dzieli się na:

 • 2A – Cienkie, falowane włosy
 • 2B – Włosy falowane o średniej grubości
 • 2C – Włosy grube i falowane

3. Kręcone włosy

Sprawdź, czy pasemka Twoich włosów mają wzór „S”. Włosy kręcone mają wzór „S” i pozostają kręcone niezależnie od procesu prostowania. Jest kędzierzawa i podatna na splątanie. Kręcone włosy dzieli się na:

 • Typ 3A – ma luźne loki
 • Typ 3B – ma średnie loki
 • Typ 3C – ma ciasne loki

4. Skręcone włosy

Skręcone włosy układają się w wzór „z”. Mogą wydawać się szorstkie i są podatne na pękanie. Ma bardzo napięte loki. Włosy skręcone dzieli się na:

 • Typ 4A – jest miękki
 • Typ 4B – jest żylasty
 • Typ 4C – jest wyjątkowo żylasty

Jak dbać i układać włosy?

1. Proste włosy

Proste włosy stają się tłuste i płaskie. Najlepiej unikać ciężkich serum i masła. Zbyt częste mycie włosów może prowadzić do produkcji większej ilości olejków na skórze głowy. Suche szampony i spraye do włosów są bezpieczne dla osób o prostych włosach.

Najlepiej dopasowana fryzura:
Tępy krój do brody.

Typ 1A: Ponieważ tym włosom brakuje objętości, wykonaj cięcie warstw, aby nadać im objętości.

Typ 1B: Idź na upięcia i gładkie plecy.

Typ 1C: Weź pod uwagę warstwowe cięcia i krótkie fryzury.

2. Falowane włosy

Typ 2A: Włosy są zwykle od nasady do poziomu oczu. Od poziomu oczu do końców luźnych fal. Nie chcesz spłaszczyć tych fal, ale je zdefiniuj. Używaj żeli i unikaj kremów i produktów do pielęgnacji włosów na bazie oleju.

Typ 2B: Włosy są kręcone od poziomu oczu do końcówek. Aby podkreślić te loki za pomocą balejażu, możesz rozważyć farbowanie pasm włosów w miejscu, w którym występuje wzór „s”. Balayage to technika odręcznego malowania pasemek na włosach.

Typ 2C: W przypadku tego typu określone loki w kształcie litery S zaczynają się od korony. Włosy typu 2C są puszące się. Dlatego podczas suszenia użyj dyfuzora, aby ciepło nie sprawiało, że włosy były bardziej puszone.

3. Kręcone włosy

Typ 3A: Ten rodzaj włosów ma loki w kształcie litery S i tworzy luźne pętle. Aby zachować naturalną konsystencję, nie czesz zbyt mocno włosów. Najlepszą fryzurą dla Ciebie jest luźny kucyk.

Typ 3B: Te loki są nieco grubsze niż typ 3A i brakuje im wilgoci. Dodaj do włosów dużo składników nawilżających, takich jak aloes, masło shea itp. Unikaj siarczanów i silikonów, ponieważ mogą one usuwać naturalną wilgoć.

Typ 3C: Te loki są napięte i idealnie skręcone. Użyj odżywki bez spłukiwania, aby rozplątać włosy, ponieważ są one podatne na pękanie.

4. Skręcone włosy

Typ 4A: Włosy skręcone typu 4A to delikatny rodzaj włosów, który wymaga intensywnego nawilżenia. Weź pod uwagę głębokie odżywki, masła i kremy oprócz olejków. Unikaj ciasnych warkoczy za wszelką cenę.

Typ 4B: Ten rodzaj włosów może układać się w zygzak i jest podatny na splątanie. Na wilgotne włosy użyj odżywki bez spłukiwania i delikatnie rozczesz, oddzielając pasma. Zapewnia to, że wszystkie twoje włosy dostaną odpowiednie nawilżenie. Możesz zachować nienaruszone cewki za pomocą kremu lub żelu do loków.

Typ 4C:Takie włosy mają bardzo mocne i delikatne loki. Używaj olejków, kremów z masłem shea i głębokich odżywek, aby włosy były dobrze nawilżone. Unikaj szorstkiego czesania włosów.

Jak zacząć dbać o włosy?
unsplash.com

Podsumowanie

Rodzaje włosów są oparte na sposobie kręcenia włosów. Włosy proste, falowane, kręcone i skręcone to podstawowe typy włosów z dalszymi podtypami. Im bardziej się zwijają, tym większe jest nawilżenie, którego potrzebują Twoje włosy. Skonsultuj się ze swoim stylistą, aby uzyskać najlepsze produkty i fryzury dla Twojego rodzaju włosów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here