Rocznie w Polsce – na zawał serca umiera ponad 100 000 ludzi. Liczba przeraża, a z roku na rok wcale nie maleje, gdyż ryzyko zawału zwiększa się z wiekiem.
Serce to jeden z najważniejszych, o ile nie najważniejszy organ – który kiedy szwankuje, reszta również nie może poprawnie funkcjonować. Serce bowiem, dostarcza krew do każdego narządu obecnego w ludzkim ciele, jeśli zaczyna pracować nieprawidłowo – również zaczynają się niemałe problemy.

Czym więc jest zawał serca?

Powszechnie nazywany również atakiem serca, oznacza martwicę wywołaną niedokrwieniem. W przypadku zawału serca – jest to oczywiście martwica mięśnia sercowego. Jak zwykli mawiać lekarze, kardiolodzy – „czas to mięsień”. Niejednokrotnie możemy się spotkać z takim stwierdzeniem. Co ono dokładnie oznacza? Im dłużej zwlekamy – tym większe prawdopodobieństwo, że obumierający obszar będzie się powiększał.

serce

Niestety nie mamy na to zbyt wiele czasu, w zależności od wielu czynników – po około 6 godzinach, lub nawet wcześniej – mięsień sercowy obumiera całkowicie, a te zmiany są już nieodwracalne, nawet przy obecnym, szybkim postępie technologii i medycyny. Jakie mogą być objawy zawału? Bardzo różne, począwszy od bólu, przez pieczenie i ucisk w okolicach mostka, zazwyczaj jest to tak zwany „ból rozlany”, nie można jednoznacznie wskazać jego źródła. To najczęściej spotykany objaw w takim przypadku, lecz nie jest powiedziane, że jest konieczny, aby mówić o zawale. Innymi objawami mogą być nawet bóle żuchwy, barków, czy pleców, a także ból brzucha, czy duszności.

Warto również mieć na uwadze, że każdy zawał może dawać różne objawy! Nie należy więc bagatelizować żadnego z nich, jeśli czujemy, że coś jest nie tak. W każdym przypadku, kiedy wystąpi silny ból w klatce piersiowej – nie powinniśmy zwlekać, tylko w trybie natychmiastowym wezwać zespół ratownictwa medycznego. Nawet, jeśli to nie zawał – lepiej dmuchać na zimne, jak głosi popularne powiedzenie, w takim przypadku – ból nie zwiastuje przecież niczego dobrego, dlatego warto poddać się badaniom pod tym kątem. Co jednak, jeśli okaże się, że to zawał? Przede wszystkim – najistotniejszy jest czas, im szybsza reakcja – tym więcej mięśnia sercowego da się uratować. Wyszukując gdziekolwiek informacji na ten temat, na przykład: zawał serca – leczenie, możemy całkiem porządnie wystraszyć.

Czy warto się przejąć? Co powinniśmy wiedzieć, jeśli zawał mamy już za sobą? Zazwyczaj, w trakcie leczenia szpitalnego – stosuje się metody farmakologiczne i zabiegowe jednocześnie. Po wypisie ze szpitala – głównie farmakologiczne, gdzie pacjent jest zobowiązany do zażywania przepisywanych mu leków do końca życia, są to między innymi: leki przeciwzakrzepowe, czy zmniejszające stężenie cholesterolu we krwi. Oczywiście warto również mieć na uwadze, że przebyty zawał – wcale nie chroni nas przed kolejnym, to nie ospa.

pogotowie lotnicze

Pacjent po przebytym zawale jest w grupie ryzyka wystąpienia kolejnych poważnych schorzeń układu krążenia, czy nawet zgonu z ich powodu. Dalsze rokowania są głównie uzależnione od szybkości podjętego leczenia, najbardziej niebezpiecznym dla pacjenta, jest okres przed dotarciem do szpitala. W przypadku zawału – to właśnie w tym momencie najczęściej występuje zgon. Jeśli chory trafi do szpitala i zostanie podjęte leczenie – prawdopodobieństwo zgonu drastycznie maleje, jest bardzo niewielkie. Później – rokowania zależą głównie od stylu życia oraz przestrzegania zażywania przepisywanych leków.

Jak ustrzec się przed zawałem?

Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż nie jest to do końca uwarunkowane od nas, lecz na pewno pewnie działania nie zaszkodzą, a ewentualnie pomogą. Najczęstszymi przyczynami wystąpienia zawału są schorzenia takie jak: otyłość, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, czy wysoki poziom cholesterolu. Aby dbać o swoje serca – warto byłoby ograniczyć stres, czy to w pracy, czy w życiu osobistym, odżywiać się zdrowo i regularnie, w miarę możliwości, a także odwiedzać lekarza, w celach czysto kontrolnych, gdy czujemy, że coś z nami jest nie do końca tak jak być powinno.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here