Dolegliwości sercowe- i nie mówimy tu o sprawach uczuć- są jedną z najczęstszych przyczyn z jaką odwiedzamy bądź to lekarza pierwszego kontaktu, bądź kardiologa.
Ból w klatce piersiowej, zaburzona praca serca, przyspieszona akcja serca, lub wprost przeciwnie – zbyt wolna jego praca daje nam do myślenia.
Komorowe zaburzenia rytmu serca może dawać takie właśnie objawy.
Co to takiego?
To najczęściej nic innego jak arytmia, o której słyszał praktycznie każdy, dolegliwość, której cechy to między innymi przyśpieszone, spowolnione i nieregularne bicie serca. U niektórych ludzi zaburzenie to przebiega zupełnie bezobjawowo, nie są świadomi, że coś im dolega, natomiast u innych objawy są dość wyraźne, często mogą prowadzić do zagrożenia życia, lub nawet jego utraty.
Nasze serce powinno się kurczyć rytmicznie, częstotliwość skurczów jest różna, jest uwarunkowana wieloma czynnikami np.zależy od wieku człowieka – bardzo szybka w wieku płodowym, szybka po narodzeniu w wieku niemowlęcym, wolniejsza u starszych dzieci i wolna w porównaniu do bicia serca płodu u dorosłego dorosłego człowieka. Oczywiście mówimy o pracy serca w normalnych warunkach.
Kiedy pojawia się wysiłek fizyczny, jesteśmy zdenerwowani, zestresowani a nawet kiedy jesteśmy podekscytowani, radośni nasze serce zaczyna bić inaczej niż w stanie spoczynku i jest to normalny objaw.
Jeśli jednak zaczynamy odczuwać ból klatki piersiowej, praca serca jest nierówna, mamy palpitacje, jesteśmy osłabieni, mamy zawroty głowy, pojawiają się duszności, omdlenia i ogólnie czujemy się źle, warto zrobić podstawowe badanie serca czyli EKG.
To proste badanie da obraz tego, w jakim stanie jest nasze serce, czy nie mamy przypadkiem komorowego zaburzenia rytmu serca.
Jakie są przyczyny tych zaburzeń?
Do arytmii komorowej może dojść w przypadku wrodzonych lub nabytych chorób mięśnia sercowego, czynników pozasercowych, np.: zaburzeń hormonalnych, chorób układu nerwowego, zaburzeń elektrolitowych itp. Niebagatelną rolę odgrywa również tryb życia, alkohol, narkotyki, papierosy, a nawet niektóre leki mogą wpływać na pracę serca.
Medycyna na szczęście coraz lepiej radzi sobie z leczeniem całego naszego organizmu, a w tym również komorowych zaburzeń rytmu serca. Po wykonaniu podstawowych badań (morfologia, poziom elektrolitów, EKG, Holter, echo serca, próba wysiłkowa itp.) lekarz prowadzący ma zazwyczaj pełny obraz tego jakie przyczyny są podłożem arytmii i może zająć się leczeniem zaburzeń rytmu serca.
Zależy ono od występujących objawów i ich nasilenia. Możliwe jest całkowite usunięcie przyczyny choroby, bądź to farmakologicznie, bądź operacyjnie, ale może być też tak, że leczenie będzie trwało przez całe życie, czy konieczne będzie wszczepienie rozrusznika serca lub kardiowertera-defibrylatora.
Niezwykle ważna jest zmiana stylu życia pacjenta odpowiednia dieta, w miarę możliwości aktywny tryb życia, wykluczenie wspomnianych już wyżej używek.
Jeśli chorobie serca towarzyszą inne choroby, należy regularnie poddawać się okresowym badaniom, ściśle przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego i na bieżąco informować o przyjmowanych lekach, przepisywanych na współtowarzyszące dolegliwości.
Często długotrwałe leczenie farmakologiczne wywołuje skutki uboczne i działania niepożądane np. wypłukiwanie pierwiastków z organizmu, niektóre z nich pełnią bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu serca, należy do nich np. potas.
Takie postępowanie jest bardzo istotne nie tylko w przypadku komorowego zaburzenia rytmu serca, ale i wszystkich chorób- wydawało by się, że każdy powinien to wiedzieć- ale często pacjenci bagatelizują te sprawy co często kończy się poważnymi powikłaniami.
Czy możemy uchronić się przed arytmią komorową?
Na wiele czynników związanych z sercem nie mamy wpływu, jednak higieniczny tryb życia: zdrowa dieta, unikanie sytuacji stresowych i aktywność fizyczna zdecydowanie przyczyniają się do zachowania sprawności serca i całego organizmu, więc warto zainwestować w siebie, serce będzie nam za to wdzięczne.