W warunkach, takich jak ciepło i wilgoć, zaczyna rozwijać się pleśń. Niestety usuwanie pleśni z mebli może być bardzo trudne, dlatego trzeba się przygotować do czyszczenia  przesuwając meble w miejsce, w którym pleśń nie będzie się rozprzestrzeniać. Jest jednak kilka sposobów, dzięki której możemy pozbyć się pleśni.

Usuwanie plam po atramencie czy długopisu z ubrań oraz mebli nie należało do najtrudniejszych, jednak usuwanie pleśni często może być dużo bardziej dokuczliwe i uciążliwe, jednak przychodzimy do was odpowiedzią na pytanie jak usunąć pleśń z mebli?

Jak przygotować się do usuwania z mebli pleśni?

 1. Załóż gumowe rękawice, okulary ochronne i maskę powietrzną. Zarodniki pleśni mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza jeśli dostaną się do płuc. Aby temu zapobiec, podczas czyszczenia pleśni należy nosić maskę powietrzną, gumowe rękawiczki i okulary ochronne bez otworów wentylacyjnych. Jeśli masz alergię na pleśń lub wrażliwość na pleśń, zakryj jak najwięcej skóry. W takim przypadku noś koszulę z długim rękawem i kombinezon.
 2. Zapobiegaj rozprzestrzenianiu się zarodników pleśni, czyszcząc meble na zewnątrz. Jeśli nie masz innych opcji, możesz wyczyścić pleśń z mebli w środku, chociaż przed rozpoczęciem należy otworzyć okna. Podczas czyszczenia możesz przypadkowo rozprzestrzenić zarodniki pleśni. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pleśni na inne meble lub części domu, czyść na zewnątrz. Wiele środków czyszczących, takich jak wybielacze, wydziela szkodliwe opary. Co najmniej należy czyścić w dobrze wentylowanym miejscu, następnie odkurz obszary gdzie była pleść
Jak przygotować się do usuwania z mebli pleśni?
pixabay.com

Czyszczenie gdy pleśń jest w niskim stadium

 1. Meble na świeżym powietrzu
  Bardzo lekką pleśń i zapach stęchlizny można często wyeliminować, przewietrzając meble na słońcu. Ustaw meble na zewnątrz wcześnie rano, następne włóż je z powrotem do środka o zachodzie słońca. W razie potrzeby powtórz to przez kolejny dzień lub dwa.
  Nawet jeśli masz do czynienia z lekką pleśnią, pamiętaj, aby nosić rękawiczki, maskę powietrzną i gogle. Lekka pleśń nadal wytwarza szkodliwe zarodniki.
  Pleśń rozwija się dzięki wilgoci. Jeśli klimat w Twoim domu jest wilgotny, umieść meble w małym pomieszczeniu z osuszaczem, aby uzyskać podobne rezultaty jak czyszczenie światłem słonecznym.
  Aby poprawić walkę z pleśnią, wymieszaj równe części wody i białego octu i lekko spryskaj meble rano, gdy je ustawiasz na zewnątrz. 
 2. Usuwanie pleśni za pomocą wódki i wody
  Lekką pleśń lub pleśń odporną na działanie promieni słonecznych można usunąć za pomocą butelki z rozpylaczem i taniej wódki. Wlej wódkę do spryskiwacza i spryskaj cały mebel. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, pozwól mu wyschnąć na powietrzu w bezpośrednim świetle słonecznym. Drewno, które jest pomalowane, prawdopodobnie nie zostało przedostane pod powierzchnię przez pleśń. W takich przypadkach łagodne środki czyszczące powinny działać. 
 3. Cięższą pleśń usuń płynem do naczyń i szczoteczką z miękkiego włosia.
  Pleśń, która była odporna na działanie promieni słonecznych i wódki, często można usunąć łagodnym detergentem domowym. Wymieszaj płyn do naczyń w wiadrze z ciepłą wodą i delikatnie wytrzyj spleśniałe miejsca miękką szczoteczką z włosia okrężnymi ruchami. Po zakończeniu czyszczenia wytrzyj powierzchnię mebli wilgotnym ręcznikiem.
  Zanim to zrobisz, powinieneś najpierw spróbować wyczyścić za pomocą roztworu niewidoczny obszar mebli

Jak usunąć mocną pleśń z mebli?

 1. Wybielacz na pleśń. W wiadrze wymieszaj domowy detergent, taki jak płyn do naczyń, wybielacz i wodę. Wymieszaj roztwór, aby równomiernie rozprowadzić składniki. Pleśń na powierzchni drewnianych mebli zostanie usunięta przez sam wybielacz. Pleśń, która zapuściła korzenie w drewnie, będzie wymagać dodania środka powierzchniowo czynnego, takiego jak detergent.
  Wybielacz może rozjaśnić lub całkowicie wybielić kolory niektórych farbowanych tkanin, takich jak odzież lub dywan. Zachowaj ostrożność podczas obchodzenia się z wybielaczem i rozważ noszenie fartucha. Przed nakładaniem na dużą część mebli specyfiku, najpierw wypróbuj w mało widocznym miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here