Drewniane meble i dekoracje nadają mieszkaniu ciepły akcent. Jednak ważne jest, aby drewno było w idealnym stanie, jednak żeby tak było należy je odpowiednio wyczyścić. Dowiedz się, jak czyścić drewno, aby uniknąć uszkodzenia dekoracji i  innych cennych pamiątek. Czyszczenie drewna nie jest trudne dzięki odpowiednim środkom czyszczącym, takim jak środki czyszczące do drewna, detergenty, wosk, a nawet domowe rozwiązania.

Jak czyścić drewniane drzwi w domu?

 1. Odkurz pajęczyny. Drzwi często szybko pokrywają się warstwami kurzu i pajęczyn – zwłaszcza jeśli znajdują się w rogu lub na ścianie zewnętrznej. Używaj szczotki do kurzu, aby okresowo odkurzać drewniane drzwi, aby z czasem nie gromadził się kurz i pajęczyny. 
 2. Użyj łagodnego płynu do mycia naczyń. Do drobnego czyszczenia możesz użyć odrobiny łagodnego płynu do naczyń zmieszanego z gorącą wodą. Zanurz gąbkę w wodzie i wyszoruj powierzchnię drewnianych drzwi, jeśli nie masz pod ręką gąbki oczywiście możesz również użyć małej szczoteczki (takiej jak szczoteczka do zębów), aby dostać się do rogów i szczelin w drzwiach Nie zapomnij o spłukaniu pozostałości
 3. Wyczyść brzegi Otwórz drewniane drzwi i używając wilgotnej szmatki wytrzyj krawędzie wokół ościeżnicy. Możesz również dodać trochę łagodnego płynu do naczyń na wilgotną szmatkę, jeśli brud wydaje się odporny na wycieranie. Ale pamiętaj, aby po zakończeniu zmyć wszystkie pozostałości mydła.
 4. Przetrzyj spirytusem mineralnym. Nałóż kilka kropli spirytusu mineralnego na czystą, miękką szmatkę, aż ściereczka stanie się wilgotna. Wytrzyj powierzchnię drewnianych drzwi zwilżoną szmatką. Powinno to pomóc usunąć wszelkie nagromadzenia brud.

  Jak czyścić drewno?
  pixabay.com
 5. Przetrzyj płynną pastą do mebli. Na powierzchnię drewnianych drzwi nałóż płynny środek do polerowania mebli i użyj czystej ściereczki do naczyń, aby wcierać go. Pomoże to usunąć wszelkie istniejące plamy i przywrócić naturalny połysk drewna. Jest to szczególnie ważne przy stosowaniu po nałożeniu na drewno benzyny lakowej.
 6. Użyj maszyny do czyszczenia parą. Weź maszynę do czyszczenia parą z końcówką do węża i na koniec dodaj odrobinę mydła do włosia. Rozpyl parę na plamy na brudnym drewnie i przesuwaj go tam iz powrotem po poplamionych częściach. Po zakończeniu umyj wszelkie pozostałości mydła czystą szmatką.
 7. Usuń starą farbę lub lakier. Jeśli Twoje drewniane drzwi mają starą farbę lub inny rodzaj lakieru, który chcesz usunąć, istnieje kilka opcji. Możesz zeszlifować stary lakier lub możesz użyć chemicznych środków do usuwania, aby usunąć warstwy farby.
  • Każda opcja będzie działać, ale pamiętaj, że usuwanie chemiczne musi odbywać się w wentylowanym miejscu z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności (takich jak noszenie maski przeciwpyłowej).
  • Istnieje kilka rodzajów chemicznych środków do usuwania – płynne, nadające się do szczotkowania pasty i zmywalne środki do usuwania. W każdym razie na drewniane drzwi nakłada się chemiczny środek do usuwania i pozostawia do wyschnięcia. Następnie zetrzyj pozostałości (lub spłucz, w zależności od rodzaju używanego środka do usuwania włosów).

 Podczas czyszczenia drzwi pamiętaj o okresowym czyszczeniu również wszystkich klamek. Użyj zwykłego, uniwersalnego środka czyszczącego lub roztworu octu i wody, aby wytrzeć i odkazić obie strony klamek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here