Plamy z atramentu należą do najtrudniejszych do usunięcia, zwłaszcza jeśli nie zaczniemy działać szybko. Jeśli zdarzy się, że plama z atramentu dostanie się na drewno, co jest niestety częstym zjawiskiem, jest to podwójnie frustrujące. Chociaż jest to bardzo trudne do usunięcia to podobnie jak usuwanie plam z ubrań, jest to możliwe.

Jak usunąć plamy z atramenty na drewnianych meblach?

1.Płyn do naczyń

Przygotuj roztwór czyszczący za pomocą płynu do naczyń. Ta metoda jest najbardziej skuteczna w przypadku wycieków świeżego atramentu. Mydło do mycia naczyń działa dzięki właściwościom zwalczającym tłuszcz. Podnosi plamę i zapobiega jej przedostawaniu się do drewna. W małej misce wymieszaj pół łyżeczki płynnego mydła do mycia naczyń z jedną trzecią filiżanki gorącej wody. Wymieszaj roztwór, aby uzyskać dużo mydlin.
Zbierz trochę mydlin miękką szmatką. Następnie delikatnie wytrzyj plamę tuszu szmatką z mydłem. Następnie użyj czystej, wilgotnej szmatki, aby ją spłukać, a następnie osusz obszar czystym ręcznikiem Ważne jest, aby być delikatnym, aby nie usuwać zbyt dużo drewna.
Nie zapomnij jednak o najważniejszym! Przed użyciem jakiegokolwiek środka czyszczącego na drewnie należy sprawdzić, jak reaguje na niego lakier. Włóż wacik do mydlin i potrzyj nim niewielką część mebli. Spróbuj znaleźć miejsce poza zasięgiem wzroku. Jeśli mydło uszkodzi wykończenie, przestań. Jeśli nie uszkodzi wykończenia, przejdź do następnego kroku

2. Użyj sody oczyszczonej 

Zrób pastę z sody oczyszczonej. Soda oczyszczona doskonale nadaje się do czyszczenia, ponieważ w połączeniu z wodą staje się lekkim ścierniwem. Jest bezpieczny w użyciu na drewnie, ponieważ jest łagodny, ale skuteczny. Aby zrobić pastę, dodaj sodę oczyszczoną do pół szklanki wody. Wstawiamy w małych ilościach na raz, aż mieszanina zgęstnieje w mazi.
Rozprowadź pastę na plamie atramentu. Wmasuj go palcami, upewniając się, że całkowicie zakrył plamę. Nie musisz go szorować: pozwól sodzie oczyszczonej działać. Jeśli szorujesz zbyt mocno, ryzykujesz uszkodzenie powierzchni drewna. Poczekaj 10 do 15 minut.
Zmyj. Do usunięcia pasty użyj miękkiej szmatki zwilżonej wodą. Powtarzaj ten proces do całkowitego usunięcia atramentu. W przypadku większych plam może być konieczne powtórzenie tej czynności więcej razy. Gdy będziesz zadowolony z rezultatów, zakończ wycierając powierzchnię do sucha inną miękką szmatką.

Jak usunąć plamę z długopisu z ubrania?
pixabay.com

3. Usuwanie poprzez alkohol

Przetestuj alkohole mineralne. Alkohole mineralne można znaleźć w każdym sklepie z narzędziami.  Lekko zwilż wacik w spirytusie mineralnym i wytrzyj go w niewidocznym miejscu mebla. Jeśli zauważysz że coś będzie się działo z meblami nie kontynuuj tego. Jeśli jednak nic się nie będzie działo Zwilż szmatkę spirytusem mineralnym następnie lekko przetrzyj poplamiony obszar szmatką. Następnie wyczyść wilgotną szmatką. Jeśli plama nadal tam jest, przejdź do następnego kroku.
Użyj bardzo cienkiej wełny stalowej . Poplamiony obszar przetrzyj kawałkiem wełny stalowej zwilżonej spirytusem mineralnym. Zrób to delikatnie. Spróbuj usunąć tylko tyle , ile musisz.
Oczyść powierzchnię. Za pomocą świeżej szmatki zetrzyj spirytus mineralny i wióry utworzone przez wełnę stalową. Plama powinna już całkowicie zniknąć. W razie potrzeby kontynuuj renowację elementu. Jeśli nie, jak najszybciej zabezpiecz wykończenie woskiem lub polerowaniem.

Usuwanie atramentu z mebli jest zdecydowanie trudniejsze, niż usuwanie tuszu z ubrań. Z meblami jest o tyle gorzej, że możemy je zniszczyć a często one są bardzo drogie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here