Płacenie telefonem staje się coraz bardziej powszechne, jednakże nadal wiele osób ma wątpliwości, czy więc ta forma płatności niesie za sobą jakiekolwiek ryzyko? Czy musimy podjąć jakieś środki ostrożności? Czy jest tak wygodny i korzystny, jak się wydaje?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie podczas płatności, dlatego dziś chcemy odpowiedzieć na pytanie czy można bezpiecznie płacić telefonem komórkowym i jakich środków bezpieczeństwa musimy przestrzegać.

Jak płacić telefonem?

Żebyśmy mogli  płacić telefonem, nasz smartfon musi mieć technologię NFC ponieważ ona ułatwia połączenie się z urządzeniem płatniczym i przeprowadzanie operacji oraz aplikację płatniczą kompatybilną z naszym bankiem.

Sklepy oraz firmy muszą również akceptować płatności przez telefon, ale dziś wysoki odsetek przedsiębiorstw oferuje już tę opcję. Ta forma płatności występuje wtedy, gdy zbliżasz kartę do terminala płatniczego bez konieczności jej wkładania lub dotykania urządzenia, tak jak to zrobisz z telefonem komórkowym, tyle że zamiast karty bankowej przybliżysz telefon.

Musisz jednak pamiętać, że płacąc telefonem komórkowym, robisz to za pomocą karty bankowej połączonej z tym systemem płatności za pośrednictwem Google Pay, Apple Pay lub Samsung Pay. Ale dane karty  nie są znane handlowcowi, ponieważ płacąc za zakup fizyczną kartą lub wprowadzajmy dane do sklepu internetowego, mamy unikalny kod bezpieczeństwa zwany tokenem . Każdy zakup generuje nowy token , więc daje pewność ulotności i nie ma nic wspólnego z hasłem. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że dane osobowe generowane podczas operacji nie są przechowywane ani w telefonie komórkowym, ani na serwerach.

Chociaż fizyczna forma płatności różni się od tej wykonanej przy użyciu telefonu komórkowego, należy mieć świadomość, że bardzo często płacisz kartą, więc w przypadku oszustwa masz takie same prawa, ochronę i pokrycie jakbyś dokonywania płatności za pomocą karty bankowej.

Czy płacenie telefonem jest bezpieczne?
pixabay.com

Cechy płatności za pomocą karty i telefonu

Jednak jedynym zabezpieczeniem fizycznej karty jest kod PIN, który musimy wprowadzić, i to nie we wszystkich przypadkach, ponieważ przy zakupach poniżej 50 zł nie jesteśmy zmuszeni do wpisywania kodu. Z kolei nasz smartfon ma więcej warstw bezpieczeństwa, jeśli zdecydujesz się na tę metodę płatności.

Przed dokonaniem zakupu konieczne jest odblokowanie telefonu za pomocą odcisku palca, kodu PIN lub podobnego zabezpieczenia. Ponadto istnieją systemy płatności, które wzmacniają to bezpieczeństwo, ponieważ wymuszają wyraźną autoryzację operacji, na przykład poprzez rozpoznawanie twarzy lub palców, i dodają kod PIN karty.

Podsumowując widzimy że płatność telefonem jest w zasadzie bezpieczna ponieważ ma więcej zabezpieczeń niż zwykła karta kredytowa. Ponadto telefon jest znacznie wygodniejszy ponieważ mamy go praktycznie zawsze przy sobie, a często o karcie i portfelu zapominamy. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here