Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka wiemy to nie od dziś. Bardzo dużo młodych jak i starszych par ma swoje zwierzę. Jednak zdarzają się niesforne alergie które mogą zmusić nas do oddania przyjaciela. Jednak czym objawia się alergia na psa oraz czy można ją leczyć?

Co powoduje alergie u psów?

Psy wydzielają białka, które trafiają do łupieżu (martwej skóry), śliny i moczu. Reakcja alergiczna występuje, gdy układ odpornościowy wrażliwej osoby reaguje nieprawidłowo na zwykle nieszkodliwe białka. Różne rasy wytwarzają różny łupież, więc niektóre psy mogą bardziej uczulać niż inne.  Alergen ostatecznie trafia do futra zwierzęcia. Stamtąd zbiera się na dywanach, ubraniach, ścianach i między poduszkami kanapy. Sierść zwierzęcia sama w sobie nie jest alergenem, ale może zawierać kurz i łupież. Sierść zwierząt domowych może również pozostawać w powietrzu przez długi czas. W końcu może dostać się do twoich oczu lub płuc.

Objawy alergii na psa

Objawy alergii na psa mogą wahać się od łagodnych do ciężkich. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych objawów jeśli masz alergię na psa.

 • obrzęk i swędzenie błon nosa lub wokół oczu
 • zaczerwienienie skóry po polizaniu przez psa
 • kaszel, duszność lub świszczący oddech w ciągu 15 do 30 minut po ekspozycji na alergeny
 • wysypka na twarzy, szyi lub klatce piersiowej
 • ciężki atak astmy

U dzieci z alergią na psy oprócz powyższych objawów często rozwija się egzema . Egzema to bolesne zapalenie skóry.

Czym objawia się alergia na psa?
pixabay.com

Jak leczyć alergie na psy

Jedynym pewnym sposobem na pozbycie się alergii na zwierzęta jest usunięcie zwierzęcia z domu. Istnieją jednak sposoby na zminimalizowanie ekspozycji na alergeny i złagodzenie objawów, jeśli nie chcesz rozstać się z pieskiem. Istnieją różne leki dostępne na receptę jak i bez które mogą zminimalizować lub pozbyć się objawów (jak i samej alergii) niestety z reguły nie da się wyleczyć alergii na psa.

Naturalne środki lecznicze

Niektóre osoby z alergią na psy mogą uznać, że pomocne może być codzienne płukanie solą fizjologiczną(słonej wody) w celu oczyszczenia przewodów nosowych z alergenów. „Płukanie nosa” może złagodzić objawy, takie jak przekrwienie i wyciek z nosa.

Zmiany stylu życia

Jest kilka rzeczy, które właściciele psów mogą zrobić w domu, aby zmniejszyć ilość alergenów. Zawierają one:

 • tworzenie stref wolnych od psów (niektóre pokoje, takie jak sypialnia, w których pies nie ma wstępu)
 • mycie psa raz w tygodniu szamponem przyjaznym dla zwierząt.
 • usuwanie wykładzin, mebli tapicerowanych, żaluzji poziomych, zasłon i wszelkich innych przedmiotów, które mogą przyciągać łupież
 • stosowanie wysokowydajnych oczyszczaczy powietrza  w celu zmniejszenia ilości alergenów unoszących się w powietrzu w domu
 • trzymanie psa na zewnątrz
 • branie hipoalergicznych ras psów
 • wykorzystanie okresu próbnego przy wprowadzaniu nowego zwierzaka do rodziny w celu oceny reakcji członków rodziny na nowego psa

Wiele z wymienionych powyżej zmian stylu życia i leków przeciwalergicznych może pomóc zmniejszyć nieprzyjemne objawy, jeśli kochasz psy i nie chcesz rezygnować z przebywania w ich pobliżu. Alergolog może przeprowadzić testy i powiedzieć, jak ciężka jest alergia na Twojego psa i jakie rodzaje leczenia mogą pomóc. Porozmawiaj z lekarzem o swojej alergii i możliwościach leczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here