Biżuteria to piękny dodatek do kreacji, musimy więc pamiętać o tym by nasza biżuteria lśniła. Jednak biżuteria jest ciągle narażona na działanie kurzu i brudu, balsamów i mydeł, a nawet powietrza i wilgoci przez co biżuteria może stracić swój blask. Jak więc czyścić biżuterię, aby była piękna i lśniąca?  Na szczęście większość biżuterii  można wyczyścić bez udawania się do profesjonalnego jubilera. 

Jak czyścić srebro

Najlepszym sposobem na oczyszczenie zmatowiałych kawałków srebra i zapobieżenie ich ponownemu matowieniu jest dobry środek do polerowania, który zawiera składniki, które rozpuszczają i usuwają nalot, pozostawiając powłokę ochronną, aby zapobiec nowym matowienie przed formowaniem. Płynne pasty mogą być nieco kłopotliwe w użyciu, zwłaszcza jeśli się spieszysz, więc chusteczki mogą być wygodniejszą alternatywą. Dobrym rozwiązaniem są również specjalnie obrobione wielowarstwowe ściereczki , które mają jedną stronę do czyszczenia i usuwania nalotów, a drugą do połysku.

Jak domowymi sposobami wyczyścić srebro?

Jeśli nie masz pod ręką srebrnego lakieru i chcesz wyczyścić srebro jak najszybciej, wypróbuj jedną z poniższych metod DIY. Po prostu wiedz, że te zabiegi nie zapobiegną nawrotowi matowienia, a eksperci od srebra ostrzegają przed ich zbyt częstym  stosowaniem. W przypadku biżuterii posrebrzanej unikaj nadmiernego tarcia, aby nie zniszczyć wykończenia.

  • Użyj płynu do mycia naczyń : Wymieszaj kilka kropli płynu do mycia naczyń z ciepłą wodą. Zanurz miękką ściereczkę w roztworze i przetrzyj nią srebro, aby usunąć nalot. Spłucz zimną wodą i wypoleruj do sucha inną miękką szmatką.
  • Spróbuj użyć sody : aby uzyskać mocniejszy efekt, wymieszaj trzy łyżeczki sody oczyszczonej z jedną łyżeczką wody. Zwilż srebro i nałóż pastę miękką, niestrzępiącą się szmatką . Wsuń go w szczeliny i obracaj szmatkę, gdy zbierze nalot. Dobrze spłucz i wypoleruj do sucha.
  • Sięgnij po pastę do zębów: w ten sam sposób łagodne środki ścierne w paście usuwają plamy z zębów, mogą również usuwać nalot ze srebra. Nałóż odrobinę białej pasty do zębów (nie żelu) na zmatowiałe srebro i delikatnie przetrzyj palcem lub miękką szmatką. Następnie dobrze spłucz ciepłą wodą i wypoleruj na połysk miękką szmatką.
Jak czyścić biżuterię?
pixabay.com

Jak czyścić złoto

Bransoletki, łańcuszki i kolczyki z litego złota należy delikatnie wykąpać w roztworze kilku kropli płynu do naczyń i niewielkiej ilości ciepłej wody. Przed umieszczeniem w roztworze włóż małe kawałki biżuterii do sitka ; duże kawałki można włożyć bezpośrednio do miski i moczyć przez około pięć minut. Poruszaj przedmiotami, a następnie wyjmij je, połóż na miękkiej szmatce i przesuń miękką szczoteczką  by usunąć uwięziony tam brud. Umieść małe kawałki w sitku i opłucz wszystko pod bieżącą wodą.

Jak właściwie dbać o biżuterię?

  • Zdejmuj pierścienie podczas mycia rąk, nakładania kosmetyków, sprzątania domu lub nakładania balsamów, aby utrzymać pierścionki czyste.
  • Nie noś biżuterii podczas pływania – chlor i słona woda mogą ją uszkodzić.
  • Po każdym noszeniu wytrzyj perły miękką szmatką, aby usunąć olejek do ciała i perfumy, które sprawiają że żółkną
  • Nie pozwól, aby srebro znalazło się w pudełku z biżuterią – noś je! Im bardziej się zużyje, tym bardziej lśni (tarcie spowalnia matowienie). Kiedy go nie nosisz, przechowuj elementy w torbie zapobiegającej matowieniu .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here