Kiwi jest w naszym kraju bardzo popularnym owocem. Posada ono wiele właściwości. Do najpopularniejszych można zaliczyć działanie odchudzające i przeczyszczające, a także odżywcze co powoduje, że kiwi jest często wykorzystywane w kosmetykach i w zabiegach kosmetycznych. Niestety kiwi potrafi również wywoływać alergie.

Kiwi jest owocem aktindii. Swoją nazwę posiada stosunkowo niedługo bo dopiero od 1974 roku. Pochodzi z doliny rzeki Jangcy z Chin. Nietypową nazwę owoc ten zawdzięcza Amerykaninowi Normanowi Sondagowi. Ten importer owoców skojarzył wygląd owocu z nowozelandzkim ptakiem (tak samo jest okrągły, owłosiony i brązowy).
Zanim przejdziemy do właściwości jakie posiada kiwi warto powiedzieć jakie witaminy ma kiwi ponieważ jest ich całkiem sporo.

Przede wszystkim należy wymienić wartość odżywczą tego owocu, która wynosi 61 kcal w 100 gramach. Zawiera sporo węglowodanów bo 14,66g w 100 gramach produktu i znacznie mniej białka, tłuszczy i błonnika odpowiednio 1,14 grama, 0,52 grama i 3,0 grama na 100 gram owocu. Największą zawartość w kiwi mają poniższe witaminy: Witamina C-92.7mg; Tiamina-0.027mg; Ryboflawina-0.025mg; Niacyna-0.341mg; Witamina B6-0.063mg; Kwas foliowy-25µg; Witamina A-87IU; Witamina E-1.46mg; Witamina K-40.3µg.

koktajl z kiwi

Poza tym nie można zapominać o minerałach ponieważ je również zawiera kiwi. Można do nich zaliczyć:
Wapń-34mg; Żelazo-0.31mg; Magnez-17mg; Fosfor-34mg; Potas-312mg; Sód-3 mg; Cynk-0.14mg.
Jak widać jest tego całkiem sporo. Dzięki temu kiwi stało się przedmiotem badań wielu naukowców. I tak np. badacze z Szpitala Uniwersyteckiego znajdującego się w Oslo dowiedli, że kiwi może mieć pozytywny wpływ na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Do eksperymentu zaproszono grupę osób z nadciśnieniem i podawano im po 3 kiwi dziennie.

Osoby spożywające kiwi posiadały średnio ciśnienie niższe o 3,6 mmHg od osób które kiwi nie spożywały. Za działanie obniżające ciśnienie krwi w kiwi odpowiada bez wątpienia potas, ponieważ jest to jedna z jego właściwości. Dodatkowo te same badania wykazały, że włączenie kiwi do codziennej diety może zahamować sklejanie płytek krwi, a co za tym idzie zmniejszenie ilości zakrzepów. Poza tym kiwi obniża również poziom trójglicerydów.
Kiwi może być spożywane przez osoby z cukrzycą, jednak nie powinny one jeść go w ilościach większych niż 200 gram na dobę, Indeks glikemiczny dla kiwi wynosi 50.

Innym działaniem kiwi jest udowodnione przez specjalistów z Rowett Research Institute działanie chroniące przed uszkodzeniami DNA. Uszkodzenia takie prowadzą do nowotworów, co może sugerować, że regularne spożywanie kiwi, może zminimalizować ryzyko wystąpienia tego typu chorób. Ponadto, badania te wykazały, że kiwi może również wspomagać naprawę już uszkodzonego DNA. W kiwi znajdują się również substancje, które mogą zniszczyć komórki nowotworowe rozwijające się w jamie ustnej. Mało osób wie, że kiwi to nie tylko zielony ale również czerwony owoc.

kiwi

Ten drugi posiada bardzo dużo antocyjaniny. Jest to związek roślinny który zazwyczaj występuje w owocach o kolorze czerwonym, fioletowym i niebieskim. Posiada on silne właściwości przeciwutleniające co powoduje ochronę przed chorobami serca jak również nowotworami.
Wysoka zawartość witaminy C, sprawia że kiwi warto spożywać podczas przeziębienia, ale również w okresach obniżonej odporności. Jedno średniej wielkości kiwi, zaspokaja dzienne potrzeby na kwas askorbinowy. Jest to jeden z owoców z najwyższą zawartością witaminy C, posiada jej prawie dwukrotnie więcej od cytryn.

Jak już wcześniej wspomniano, kiwi jest dla niektórych osób uczulające. W większości przypadków będzie objawiać się to zespołem alergii jamy ustnej który charakteryzuje się świądem oraz obrzękiem języka ust i całej jamy ustnej. Dodatkowo na kiwi muszą uważać osoby które mają uczulenie na lateks. Kiwi może przyczyniać się do reakcji krzyżowej. Sam owoc nie zawiera oczywiście lateksu, ale alergeny w nim zawarte budową są bardzo do niego zbliżone, co może powodować reakcję uczuleniową organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here