Częstoskurcz komorowy jest to sytuacja, w której serce potrafi bić nawet dwieście razy na minutę. Jest to odmiana arytmii sercowej, która należy do szczególnie niebezpiecznych. Uszkodzenie komory sercowej należy do jednej z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy.

Jednak wiele chorób może doprowadzić do częstoskurcza i dlatego ciężko postawić jedną trafną diagnozę. Choroba niedokrwienna serca ma duży wpływ na występowanie tej dolegliwości. Bardzo ciężko jest jednak ustalić częstotliwość pojawiania się częstoskurcza.

Może się zdarzyć, że odczujemy go tylko raz w życiu, a czasami pojawia się on aż kilka razy dziennie. Zawał mięśnia sercowego skutkuje niedokrwieniem serca, a to jest głównym czynnikiem powstawania częstoskurczu. Jednak zaburzenia hormonalna lub choroby ustrojowe organizmu także mogą spowodować częstoskurcz. Warto także dokładnie przeanalizować jakie leki przyjmujemy, ponieważ niektóre substancje również mogą powodować tę dysfunkcję. Najczęściej takie działanie mają glikozydy nasercowe, a także leki na arytmię sercową.

schemat człowieka

Jeśli częstoskurcz występuje często to zazwyczaj osoba chora odczuwa także zmęczenie oraz osłabienie. Istnieje również duża szansa na wystąpienie duszności, a także trudności z oddychaniem. Bardzo ważne są tak zwane mroczki przed oczami, które są głównym symptomem częstoskurczu komorowego. Jeżeli odpowiednio szybko nie zostanie udzielona pomoc takiej osobie to może dojść do wstrząsu kardiogennego. W niektórych przypadkach taka sytuacja może spowodować zatrzymanie serca.

Dlatego jak tylko zaczynamy odczuwać przeszywający ból w klatce piersiowej oraz poczujemy, że serce zaczyna bić szybciej powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub wezwać pogotowie. Lekarz powinien zlecić nam wykonanie badania EKG. Dzięki diagnozie kardiologa dowiemy się czy występuje u nas częstoskurcz. Odpowiednio wczesne wykrycie choroby pomaga zastosować właściwe leki i zwiększyć szanse na całkowite wyleczenie. Choroby serca często związane są jednak z genami jakie posiadamy i nic nie możemy z tym zrobić.

Oczywiście warto stosować zbilansowaną dietę oraz prowadzić aktywny tryb życia, ponieważ w ten sposób zmniejszamy poziom cholesterolu we krwi. Musimy pamiętać, że serce jest naszym najważniejszym organem, bez którego cały organizm nie może funkcjonować. Warto zatem zadbać o jego stan oraz zastosować niektóre rady lekarzy. Żeby rozpocząć właściwe leczenie powinniśmy mieć najpierw dostęp do prawdziwej diagnozy przygotowanej przez naszego lekarza. W ten sposób możemy poznać dokładne przyczyny naszej choroby oraz na tej podstawie dobrać odpowiednią formę leczenia.

Najczęściej, żeby rozpoznać częstoskurcz komorowy używa się badania EKG. Warto także wykonać dodatkowe holterowskie badanie EKG, które trwa dłużej niż zwykłe. Pomaga ono badać serce przez całą dobę i w ten sposób poznać faktyczne zachowanie serca. Dodatkowymi badaniami, które powinniśmy wykonać jest na pewno echo serca oraz koronarografia. Często pomocne okazuje się również pobranie próbek krwi. Częstoskurcz bardzo często bywa przyczyną zgonów dlatego należy jak najszybciej podjąć działania mające na celu wyleczenie tej przypadłości.

kobieta

Warto zauważyć, że farmakologicznie można w pełni kontrolować tę chorobę. Bardzo skuteczne są leki stosowane na arytmię sercową. W drastycznych przypadkach wykorzystywana jest kardiowersja elektryczna. Elektrody przykładane są do skóry i przepuszczamy bardzo krótki impuls prądowy, ale przy użyciu dużego napięcia. Warto jednak pamiętać, że tę metodę stosuje się tylko w przypadku, gdy pacjent stracił przytomność lub jego stan zagraża życiu.

Oczywiście diagnozę łatwiej postawić w przypadku osoby starszej, jednak nie brakuje osób, które chorują na częstoskurcz, a są przed trzydziestym rokiem życia. Warto jednak pamiętać, że przy pomocy leków możemy zahamować rozwój tej choroby i prowadzić komfortowy tryb życia. Musimy tylko pamiętać o regularnym przyjmowaniu leków rano i wieczorem zgodnie ze wskazówkami przekazanymi od naszego lekarza prowadzącego.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułChoroby naczyniowe
Następny artykułWysokie ciśnienie krwi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here